Jönköping

Král  Magnus Ladulås udělil městu Jönköping městská práva v roce 1284, kdy již byl významným centrem obchodu. Jížní hranici Švédska s Dánskem dlouho tvořil Småland, avšak po invazi Dánů v roce 1612 obyvatelé své město podpálili a uprchli do Visingsö.

Jönköping (zdroj flickr.com)
Jönköping (zdroj flickr.com)

V 19. století je Jönköping stal synonymem výroby zápalek. Ve 40. letech si zde otevřeli svou první továrnu bratři Lundströmové. V bývalém závodu na výrobu zápalek z roku 1848 v historické části města dne sídlí Tändsticksmuseet (muzeum zápalek). Ve starobylém domě č. 37 v ulici Västra Storgatan najdete Viktor Rydbergs Museum. Místní dějiny osvětluje Jönköpings Läns Museum. Vystavují zde také díla místního umělce Johna Bauera a moderní umění.

Okolí

Za Jönköpingem se nalézá Hakarps Kyrka, proslulý malbami od Edvarda Orma.

Taberg jižně od Jönköpingu je známý jako Smålandské Alpy a tyčí se do výšky 343 metrů nad mořem. Krajina je úchvatná – neopomeňte procházku po turistických stezkách – a můžete se kochat panoramatickými výhledy na jezero Vättern. Ze zajímavých lokalit uveďme důl a průmyslové muzeum. K dispozici jsou rovněž ubytovací zařízení.

www.jonkoping.se

Zdroj

  • Wikipedia
  • Společník cestovatele ŠVÉDSKO, vydavatelství IKAR
  • úvodní obrázek město Jönköping, autor Peter Appelin, Smålands Turism, licence Creative Commons
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Jönköping

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *