Jönköping

Král  Magnus Ladulås udělil městu Jönköping městská práva v roce 1284, kdy již byl významným centrem obchodu. Jížní hranici Švédska s Dánskem dlouho tvořil Småland, avšak po invazi Dánů v roce 1612 obyvatelé své město podpálili a uprchli do Visingsö.

Jönköping (zdroj flickr.com)
Jönköping (zdroj flickr.com)

V 19. století je Jönköping stal synonymem výroby zápalek. Ve 40. letech si zde otevřeli svou první továrnu bratři Lundströmové. V bývalém závodu na výrobu zápalek z roku 1848 v historické části města dne sídlí Tändsticksmuseet (muzeum zápalek). Ve starobylém domě č. 37 v ulici Västra Storgatan najdete Viktor Rydbergs Museum. Místní dějiny osvětluje Jönköpings Läns Museum. Vystavují zde také díla místního umělce Johna Bauera a moderní umění.

Okolí

Za Jönköpingem se nalézá Hakarps Kyrka, proslulý malbami od Edvarda Orma.

Taberg jižně od Jönköpingu je známý jako Smålandské Alpy a tyčí se do výšky 343 metrů nad mořem. Krajina je úchvatná – neopomeňte procházku po turistických stezkách – a můžete se kochat panoramatickými výhledy na jezero Vättern. Ze zajímavých lokalit uveďme důl a průmyslové muzeum. K dispozici jsou rovněž ubytovací zařízení.

www.jonkoping.se

Zdroj

  • Wikipedia
  • Společník cestovatele ŠVÉDSKO, vydavatelství IKAR
  • úvodní obrázek město Jönköping, autor Peter Appelin, Smålands Turism, licence Creative Commons
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

1 komentář: „Jönköping

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *