Jížním Švédskem – výstava Jindřicha Částky

Jížní Švédsko bývalo místem, kde se psala hlavní historie Švédska. Většina si asi hned vzpomene na Vikingy, ale je potřeba jít ještě dále. Díky Jindřichovi Částkovi se můžete o této historii dozvědět více na jeho výstavě, kterou má v sedlčanské městské knihovně.

Výstavu si můžete prohlídnout v provozní době knihovny od 2. do 30. června 2017. Místo vernisáže se uskuteční vyprávění autora výstavy s promítáním k tématu, a to v úterý 13. června od 18.00 hod.

Výstava návštěvníky seznámí s vybranými kapitolami historie této severské země. K vidění budou otisky skalních rytin – petroglyfů, jejichž vznik je datován do severské doby bronzové (1700-500 l. př. n. l.). Hlavním námětem dávných uměleckých děl je mytologie tehdejších švédských obyvatel.

Část otisků pak bude věnována podstatně mladšímu tématu – runovým kamenům z vikinské doby (8.-11. století n. l.).

Otisky byly pořízeny při jedné z autorových výprav do jížní oblasti Švédska v červnu 2014. Jedná se o otisky pořízené uhlem či hrudkou na přiložený velkoformátový papír.

Kdy: od 2. do 30. června 2017
Kde: Městská knihovna Sedlčany

Součástí výpravy bude i několik fotografií orchidejí z ostrova Öland, jehož planiny každý rok v červnu pokryje záplava kvetoucích drahokamů švédské přírody.

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *