Jižní Öland

Öland je druhým největším Švédským ostrovem a najdete jej na jihovýchodě Švédska v blízkosti města Kalmar, se kterým je spojen šestikilometrovým mostem. Öland je rájem turistů.

Ostrov Öland by se dal rozdělit na jižní a severní část. Tentokrát bychom si mohli říct něco o krásách jeho jižní části, konec konců na konci článku je právě z jižního Ölandu video od Toma Fendera.

Mimochodem, na ostrově Öland tráví léto také švédská královská rodina. Ta sice nevyužívá více než 25 kempů, ale určitě i tam si budete připadat královsky.

Färjestaden

Městečko Färjestaden se stalo díky mostu Ölandsbron, který spojuje ostrov Öland s pevninou u města Kalmar, v podstatě takovým kalmarským předměstím. Blízko Färjestaden se nachází zoologická zahrada Öland Djurpark, která chová přes 200 druhů zvířat, ale najdete zde také vodní svět či zábavní park.

Jižněji od Färjestaden je oblast Beijershamn, která se vyznačuje rákosovým porostem, mokřady a je rájem ptáků, kteří jsou typičtí pro Stockholmské souostroví.

V blízkosti můžete narazit na runový kámen z 11. století Karlevistenen, který je věnovaný hrdinovi Sibbe Moudrý.

Pokud chcete vidět typickou ölandskou architekturu a nasát ten typický Öland, tak určitě ze svých plánů nevynechte vesničku Vickleby.

Stora Alvaret

Stora Alvaret je neobvyklou vápencovou planinou, která tvoří nejrozsáhlejší stepní oblast severní Evropy. Její podloží je staré přes 400 miliónů let a pokrývá jej jen slabá vrstva půdy, která se již z prehistorických časů využívá jako pastviny. Na krávu tady narazíte opravdu na každém kroku. Panuje zde doslova pouštní nálada, které se musely přizpůsobit jak zástupci fauny, tak flóry. Vyskytují se zde jak horské, tak středomořské rostliny. Stora Alvaret je na seznamu UNESCO.

Eketorps Borg

Eketorps Borg je jediné zcela odkryté pravěké hradiště na Ölandu. Historie hradiště sahá do 4. století. V průběhu času bylo hradiště upraveno na opevněnou zemědělskou vesnici s vojenskou funkcí. Kolem 7. století ovšem došlo k opuštění hradiště a jeho sláva opět vzešla až v průběhu 12. století v průběhu války mezi královskými dynastiemi Eriků a Sverkerů. Hradiště je v dnešní době částečně zrekonstruované a tak si můžete prohlédnout jak se v dřívějších dobách žilo.


Pokud byste lačnili po další várce historie, tak se ještě zastavte severně od Eketorps Borgu na místo zvané Seby Gravfält, kde naleznete desítky pravěkých památek převážně z doby železné.

Jižní cíp Ölandu

V 16. století se jižní cíp Ölandu stal královským lovištěm a dodnes zde žijí potomci daňka, které zde vysadil král Jan III. v roce 1569.

Asi nejtypičtějším poznávacím znakem jižního Ölandu je nejvyšší švédský maják jménem Långe Jan (41,6 m vysoký), tedy česky Dlouhý Jan, který je díky zdejší „placaté“ krajině opravdu největší dominantou širokého okolí. Rozhodně stojí tento maják za návštěvu, protože z něj uvidíte obrovský kus Ölandu a třeba budete mít i to štěstí a budete moci pozorovat tažné ptáky, kteří Öland využívají při svých migračních cestách.

Pokud ovšem chcete poznat z blízka zdejší ptačí říši, tak si nenechte ujít přírodní rezervaci Ottenby Fågelstation. V rezervaci můžete využít i služeb místních průvodců. kteří vám rádi poví o zdejší krajině a hlavně fauně maximum.

Zdroj

  • Společník cestovatele – Švédsko, vydala Euromedia Group, k. s. – Ikar, Praha, 2010
  • Internet
  • Wikipedia

Odkazy

Swedish Landscape – South Öland from Tom Fender on Vimeo.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *