Jezero, piknik a Håkan Hellström

Håkan mi zpívá z duše. I když je o generaci starší než já. I když je z Göteborgu. Håkan zpívá o tom, že člověk musí mnohokrát zemřít, aby mohl žít. Håkan má tu vzrušující göteborgskou švédštinu a já mu rozumím. Håkan je jako to Švédsko, které mě k sobě přitáhlo, a potom několikrát nechalo spadnout na hubu. Abych mohla skutečně žít.

Piknik u jezera. Může být něco lepšího...?
Piknik u jezera. Může být něco lepšího…?

 

Håkan je jako všechna ta jezera ve Stockholmu, ke kterým můžeš jít v teplý letní večer a skočit do jejich ledových vod. S rozběhem. Z opuštěného mola. Jako piknik na skále s výhledem na moře. Jako fakt, že kdekoliv bydlím, kousek za domem je les nebo jezero nebo park nebo moře nebo louka nebo ostrov nebo všechno dohromady.

V létě voní Stockholm mořem. Racci tě budí za oknem svým hysterickým krákáním. Na ulici vypadají všichni dobře. A i když není zrovna horko, stejně se koupeš, protože je podle kalendáře léto a toho se musí využít a protože u jezera nikdo není, jenom srnky, co požírají večeři kdesi za tebou.

Håkan zpívá, že jsme ztracení na moři a na ostrovech kolem nás jsou majáky. Když už nemůžu dál, prostě vyjdu z toho červeného domku a sednu si na pláž a všechno je v pořádku, protože moře je hlasitější než moje myšlenky.

Za oknem chodí k večeru liška. Nedávno nám roztrhala odpadkový koš, který jsem nechala za dveřmi, a Švédsko není vůbec ráj, Švédsko není lehké a všechno, co je možné, je taky úplně neproveditelné, Švédsko nás srazilo na zem, několikrát, ale my pořád vstáváme, jak zpívá Håkan, abychom mohli znovu žít a abychom věděli, že jsme to dokázali.

Švédsko jsou všechny ty melodie, všechna ty jezera a všechny ty večery, co by jinak nebyly.

veronica-opatrilova-vickyVicky pochází z Opavy. Dlouhá léta studovala španělskou filologii v Brně, než jí došlo, že stojí na místě a musí se odvážit následovat svoje sny. V roce 2012 odjela do Švédska. Pracuje jako průvodkyně Stockholmem, překladatelka, učitelka švédštiny a servírka. Miluje hudbu, kafe ve velkých šálcích, vařit podle Gennara Contalda a běhat lesem kolem moře. Píše. Píše a píše a jejím největším snem je, aby svým psaním udělala někoho šťastným. Alespoň na chvíli.

Swedish flag

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *