Jen lehkost nestačí. Jak vypadá ideální stan?

V létě či v zimě, u vody, v lese nebo na horách, stan se milovníkům přírody hodí zkrátka vždy. Každý má však jiné preference, jaké vlastnosti by měl jeho přístřešek mít. Fjällräven ve své letní kolekci pro rok 2016 představil celých 16 modelů rozdělených do dvou řad Keb a Abisko, z nichž si může každý vybrat toho pravého společníka pro toulky přírodou.

Abisko_Lite_2_53302-525_inside

Pokud navíc plánujete cestu do Švédska nebo na sever všeobecně, a k tomu všemu ještě do hor, tak kvalitní vybavení je více než nutností. Počasí na severu je opravdu zrádné a teploty kolem nuly, klidně i sníh nebo naopak horko a mraky komárů, vás mohou překvapit ze dne na den. Moje zkušenosti právě s výrobky Fjällräven jsou víc než skvělé. Za mě osobně mohu jen a jen doporučit. Cena je sice vyšší, ale na druhou stranu kupujete opravdu kvalitu, která vás nezradí. Ve Švédsku je rozhodně Fjällräven považován za špičku v outdooru.

Velikost a tvar

Tyto dvě vlastnosti patří mezi ty nejzákladnější, od nich se totiž odvíjí další zásadní vlastnost – váha. Fjällraven nabízí stany ve tvaru kopule či tunelu. Tunelové stany Abisko i přes nízkou váhu nabízejí dostatek prostoru nejen pro spánek, ale díky velké předsíňce také pro uložení či usušení věcí nebo například pro vaření. Stavba stanu je jednoduchá, vždy je ale potřeba uchytit ho šňůrami a kolíky. Tunely jsou vhodné pro ty, kteří hledají lehké stany s vysokou odolností. Mají různorodé využití, ale jsou méně vhodné pro extrémní zimní zátěž.

Abisko_Shape_3_53203-616

Oproti tomu stany Keb ve tvaru kopule drží díky své konstrukci samy i bez šňůr a kolíků, navíc je lze snadno přemístit. Jsou odolné vůči vnějším vlivům a jsou tak ideální pro technický trekking a na expedice. Jsou určeny uživatelům, kteří ocení dokonalé spojení odolnosti a funkčnosti, zároveň hledají extra bezpečnost a komfort i v náročnějších podmínkách.

Keb-Dome_2_53702-525_open_half

Materiál

Kvalitní materiál zajišťuje nejen dlouhou životnost stanu, ale také jeho funkčnost. Na výrobu kolekce pro rok 2016 byly použity nové materiály, které zajišťují vyšší odolnost a zároveň nižší hmotnost stanů. Patří mezi ně především lehký a pevný oboustranný Triple Ripstop Nylon se silikonizovaným zátěrem. Stany přicházejí na trh také s extra odolnými DAC hliníkovými tyčemi, kotvícími lanky a spoustou drobných detailů, díky kterým tyto modely takříkajíc vyčnívají z řady.

Detaily

Důležité je si všímat také detailů, které mnohdy stanům dávají přidanou hodnotu oproti jiným. Stany Fjällraven mají kryté švy, díky kterým vydrží i ten největší vichr a navíc jsou velmi odolné proti vodě. Další výhodou jsou hliníkové tyče, které jsou lehké a dobře se vyrovnávají s výkyvy teplot. Zároveň mají stany několik možností, jak tyče ukotvit a optimálně tak svůj přístřešek v přírodě uzpůsobit aktuálnímu počasí. Příjemným bonusem je také kompresní balicí vak ve tvaru V, díky kterému se dá stan sbalit velmi snadno a rychle.

„Vysoce kvalitní materiály, funkční design a důraz na precizní zpracování jsou základem stanů, které náš vývojářský tým navrhl se zaměřením na detaily, použití a manipulaci. Nová kolekce stanů se vymyká standardům nejen svou nízkou hmotností, ale především svým výkonem v divoké přírodě,“ říká Henrik Andersson, který je zodpovědný za vývoj a design značky Fjällräven.

ABISKO SHAPE 3

  • Rozměry sbaleného stanu: délka 41 cm, průměr 16 cm
  • Hmotnost: 2.560 g; minimální váha 2.160 g (stan, vnitřní stan, tyče)
  • Barvy: UN Blue, Pine Green, Sand

KEB ENDURANCE 3

  • Rozměry sbaleného stanu: délka 44 cm, průměr 19 cm
  • Hmotnost: 4.130 g; minimální váha 3.420 g (stan, vnitřní stan a tyče)
  • Barvy: UN Blue, Pine Green
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *