Jaro už je za domem

Jaro už opravdu i u nás ve středním Švédsku ukazuje tu svou pravou tvář. Včera po poledni pořádně jarně sprchlo a potom okamžitě vylezlo nad kopce slunce a začalo se pořádně do zdejších polí a luk opírat. Všude najednou začala stoupat pára ze země a já prostě neodolal.

Vzal jsem do ruky tu svoji mýdlovou krabičku a vyrazil jsem na průzkum další lokality, kterou mám u domu. Jedná se v podstatě o malou plochu mezi cestou číslo 86 a řekou Indalsälven, což je asi 500 metrů. Ani se mi nechtělo věřit, že nejsem někde v hlubokém lese, kde není po civilizaci ani památky. Hodně tomu pochopitelně napomohla vlhkost vzduchu po dešti, všudypřítomná voda a různé druhy mechu, které jsou ve Švédsku snad všude a na všem.

Foťák jsem vytáhl poprvé asi 10 metrů od domu, kde na svahu roztou divoké tulipány. Je to skoro u cesty a v kombinaci s divokými narcisy tvoří příjemné zpestření pro řidiče.
Posel jara. Foťák jsem vytáhl poprvé asi 10 metrů od domu, kde na svahu roztou divoké tulipány. Je to skoro u cesty a v kombinaci s divokými narcisy tvoří příjemné zpestření pro řidiče.

 

Bohužel nejsem moc zběhlý v určování druhů ať už rostlin nebo zvěře, přeci jen jsem vyučený strojař, ale miluji přírodu, a tak se budu muset asi zamyslet a začít se učit. Na nic není nikdy pozdě. Navíc v zemi, kde slovíčko příroda je něco, co prostě kolem sebe vnímáte i uprostřed města. Ti, co zde žijí, mi dají určitě za pravdu.  Takže pokud někdo bude vědět, co jsem to vlastně vyfotil, tak budu rád za pomoc s určením druhu…

No a to bych asi nebyl já, kdyby mi nedošla baterka ve foťáku, takže druhá polovina fotek je prostě focena mým pomocníkem na cestách iPhonem. K mému překvapení z něj ale nejsou úplně nejhorší fotky.

Divoce roztoucí narcisy, které rostou po celém svahu v blízkosti domu.
Divoce rostoucí narcisy, které rostou po celém svahu v blízkosti domu.

 

Tak a tady babo raď, fakt nevím, ale rostou tady toho pole.
Tak a tady babo raď, fakt nevím, ale rostou tady toho pole.

 

Všude v okolí maji lidé hlavně koně a tak tam kde není les je louka na seno. U každé takové louky většinou už hooooodně stará bouda, které hlavně kdysi sloužili pro uskladnění sena.
Všude v okolí maji lidé hlavně koně, a tak tam, kde není les, je louka na seno. U každé takové louky většinou už hooooodně stará bouda, které hlavně kdysi sloužily pro uskladnění sena.

 

Většina starých šop je dnes pobořena a tvoří jaké si pomníky historie. Musím říct, že jich mám pár vyhlédnutých, krásně pobořených a na krásných fotogenických místech.
Většina starých šop je dnes pobořena a tvoří jakési pomníky historie. Musím říct, že jich mám pár vyhlédnutých, krásně pobořených a na krásných fotogenických místech.

 

Skoro jsem si myslel, že se mi tam schovává chřestýš...
Skoro jsem si myslel, že se mi tam schovává chřestýš…

 

Přesličkové políčko. Jen opět určit ten druh, to se mi nějak nepovedlo...
Přesličkové políčko. Jen opět určit ten druh, to se mi nějak nepovedlo…

 

Každý svah je porostlý jiným druhem. Až mě to vážně zaráželo...
Každý svah je porostlý jiným druhem. Až mě to vážně zaráželo…

 

Níže položená místa u mokřad byla obsypána světle zeleně.
Níže položená místa u mokřad byla obsypána světle zeleně.

 

Žádný kousek stromu nebo větve nezůstane dlouho bez života.
Žádný kousek stromu nebo větve nezůstane dlouho bez života.

 

Tak typické pro Švédsko jako jsou různé druhy mechů na stromech snad nic jiného není.... Samozřejmě, že je, ale napíšu až zase někdy jindy :)
Tak typické pro Švédsko, jako jsou různé druhy mechů na stromech, snad nic jiného není… Samozřejmě, že je, ale napíšu až zase někdy jindy 🙂

 

...a další druh mechu nebo že by stejný?
…a další druh mechu, nebo že by stejný?

 

Pokud budete ve Švédsku, tak si určitě všimnete, že když se kácí les, tak kmeny s kořeny zůstávají na místě. V kořenech žije život a tak je jen otázkou času, kdy se z kmene stane stakové malé přírodní město.
Pokud budete ve Švédsku, tak si určitě všimnete, že když se kácí les, tak kmeny s kořeny zůstávají na místě. V kořenech žije život, a tak je jen otázkou času, kdy se z kmene stane takové malé přírodní město. (iPhone)

 

Tak i tady máme pořádného bobra. Řekl bych, že tato prácička byla stará pár dní a řeknu vám, strom to byl pořádný. Skoro bych měl strach toho bobra potkat...
Tak i tady máme pořádného bobra. Řekl bych, že tato prácička byla stará pár dní a řeknu vám, strom to byl pořádný. Skoro bych měl strach toho bobra potkat… (iPhone)

 

Když jsou větve porostlé mechem, tak zbývá už jenom kmen, takže není na co čekat. Pěkně okryjeme celý strom.
Když jsou větve porostlé mechem, tak zbývá už jenom kmen, takže není na co čekat. Pěkně okryjeme celý strom. (iPhone)

 

Asi nejtypičtější mech pro Švédsko a Skandinávii vůbec. Vousy opravdu umí celý les krásně vyzdobit a dodat mu tu správnou atmosféru.
Asi nejtypičtější mech pro Švédsko a Skandinávii vůbec. Vousy opravdu umí celý les krásně vyzdobit a dodat mu tu správnou atmosféru. (iPhone)

 

Pozn.: Opět berte prosím tento foto blogový příspěvek jako odreagování. Prostě jsem se chtěl podělit o jaro 🙂

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *