Jaro patří Norsku: Začínají týdny norské literatury

Čemu se smějí Norové? Jak chutná Norsko a co o téhle severské zemi vlastně víme? Tyhle a mnohé další otázky zodpoví blížící se Týdny norské literatury, které do Prahy a do Brna přiváží norské autory – a ještě mnohem více.

„Týden norské literatury je literární festival, který představuje aktuální trendy, autory a tituly z téhle krásné severské země,“ vysvětluje Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu, který spolu s Velvyslanectvím Norského království a dalšími partnery akci pořádá. Pro festival je typické, že nabízí více, než by se na první pohled zdálo – kromě literatury obsáhne mimo jiné originální večer gastronomických specialit, dobrodružnou hru pro děti a setkání se světoznámým antropologem.

„Festival zahájíme s typicky severským humorem. Jeho prvním hostem totiž bude norský humorista Roger Pihl, autor románu Muž, který se nechtěl vrátit domů,“ komentuje Jitka Jindřišková. Pihl se českým divákům představí hned dvakrát: již 13. března na Norském literárním salónu v brněnské Knihovně Jiřího Mahena a o den později v pražském Skautském institutu, kdy jeho partnerem do debaty bude spisovatel a ředitel základní školy Jana Jícha, autor parodického románu z prostředí českého školství Ředitel a hydra.

Dalším z vzácných hostů festivalu bude Thomas Hylland Eriksen, profesor sociální antropologie na univerzitě v norském Oslu a významný popularizátor vědy. Na pozvání Katedry divadelních studií Masarykovy univerzity zavítá s besedou o svých knihách a one vedlejších efektech informačního věku 20. března do brněnského centra Otevřená zahrada.

To, že silnou stránkou festivalu jsou literární besedy, dokáže autorka Marta Breen. Ta přijede do pražské Kavárny, co hledá jméno promluvit nejen o své nejnovější komiksové knize Neohrožené ženy, o dějinách ženské emancipace, ale také obecněji o feminismu a společnosti ve Skandinávii.

Potravu nejen duševní nabídne festival na akci Eat&Read Norwegian, kterou hostí rovněž brněnská Otevřená zahrada již 11. března. Ochutnávku norských kulinářských specialit, jako jsou kanelboller nebo legendární hnědý sýr brunost, ochutí čtení z knih Medové jazýčky od Helene Uri či Elling od Ingvara Ambjørnsena. Od této akce je již jen krok k norskému pub quizu, týmové soutěži ve znalostech norské kultury, sportu a historie.

Silnou stránkou Týdne norské literatury jsou rovněž filmy. V pražském kině Evald se představí dva, a to filmová adaptace humoristického románu Erlenda Loea Uchvácen ženou a Kompanie Orheim, psychologický snímek dle literární předlohy Toreho Renberga.

Další informace o Týdnu norské literatury lze najít na www.skandinavskydum.cz.

Program festivalu v Praze

14. 3. 2019 v 19:00 hod
Humor v (norské) literatuře: Roger Pihl a Jan Jícha
Může být pobyt ve škole, nebo dokonce v nemocnici zábavný? Jaký je norský humor a v čem se liší od českého? Festival zahájí norský velvyslanec Robert Kvile.

16. 3. 2019 v 14:00–17:00 hod
Norské dobrodružství v knihovně
Dobrodružná pátrací hra pro děti, která účastníky seznámí s tím nejlepším, co u nás za poslední roky z norské dětské literatury vyšlo.

20. 3. 2019 v 19:00 hod
Promítání: Uchvácen ženou
Humorná komedie o muži, jehož život je zcela ovládán ženou.

22. 3. 2019 v 10:00–15:00 hod
Seminář pro začínající překladatele z norštiny
Jste studentem či absolventem nordistiky? Přemýšlíte, že se v budoucnu budete věnovat literárnímu překladu? Pak je tahle akce právě pro vás.

25. 3. 2019 v 19:00 hod
Neohrožené ženy v komiksu: setkání s Martou Breen
Spisovatelka Marta Breen a ilustrátorka Jenny Jordahl zpracovaly dějiny ženské emancipace neobyčejně: komiksem.

29. 3. 2019 v 9:30–12:00 hod
Seminář o norské literatuře pro nakladatelské redaktory
Seminář pro redaktorky a redaktory, kteří se chtějí připravit na letošní frankfurtský veletrh, jehož čestným hostem bude právě Norsko.

3. 4. 2019 v 19:00 hod
Norský pub quiz
10 různorodých okruhů, 50 otázek. Skandinávský dům zve na kvízový večer s norskou tematikou.

4. 4. 2019 v 19:00 hod
Promítání: Kompanie Orheim
Smrt otce vyvolá v Jarlem vzpomínky na nelehké dospívání poznamenané otcovou závislostí na alkoholu. V roli Jarleho otce se představí Kristoffer Joner.

Partnerská akce v Praze

22. 3. 2019 v 13:00 hod
Oslavy 50 let knihy Ethnic Groups and Boundaries
Ústav etnologie FF UK zve na oslavy padesátého výročí vydání nejcitovanější knihy k problematice etnicity Ethnic Groups and Boundaries.

Program festivalu v Brně

11. 3. 2019 v 17:30 hod
Eat&Read Norwegian
Kulinářsko-literární zážitek. Přijďte objevit nové chutě a zaposlouchat se do literárních ukázek z Norska.

13. 3. 2019 v 18:00 hod
Norský literární salón s Rogerem Pihlem
Současná norská literatura není jen detektivka a Jo Nesbø. Norský literární salón si všimne humoru nebo ekoterorismu a doporučí i knihy pro děti a náctileté.

18. 3. 2019 v 19:00 hod
Norský pub quiz
Chcete prověřit svou znalost Norska, nebo si jen jednoduše vyzkoušet vědomostní soutěž s netypickým tématem?

20. 3. 2019 v 18:00 hod
Vedlejší efekty informačního věku: Thomas Hylland Eriksen
Kam se ztrácí čas? Kde visí klíče k naplněnému životu? Žerou krysy také digitální odpad? Debata se slavným sociálním antropologem.

Partnerská akce v Brně

2. 4. 2019 v 18:00 hod
Křest komiksového sborníku AARGH! 18
Nové číslo komiksového sborníku AARGH! zamířilo do jedné z nejspokojenějších zemí světa, kterou kromě sobů a trollů obývají také Norové.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *