Jarní procházka do ptačí rezervace Stornäset

Jarní procházka do ptačí přírodní rezervace Stornäset, která je na severo-východním cípu ostrova Alnö v zálivu mezi městy Sundsvall a Timrå. Jarní… přemýšlím zda je to to správné slovíčko, protože na rozdíl od vás na jihu, kde je skoro léto (viděl jsem na FB provokativní fotky rodiny a přátel), tak má máme zbytky sněhu, mokro, deštivo, mlhavo a teplota se pohybuje snad jen dva až čtyři stupně nad nulou. Naštěstí aspoň, že nad tou nulou…

Mám velmi aktivní děti, tedy hlavně ty moje dva „malé chlapce“, kteří musí mít někde tlačítko na aktivaci externí baterie Duracell, protože tohle není v lidských možnostech, kolik oni toho vydrží. Nejen proto každý víkend jeden den míříme ven do přírody. Zaprvé si od nás odpočine maminka, zadruhé se utahají děti a v přírodě toho moc nezničí a navíc se oní něco naučí a zatřetí já trénuji na mé cesty, které letos budu podnikat a občas právě i ty moje robátka se mnou.

Bohužel jaro u nás na severu Švédska ani zdaleka nepřipomíná jaro tam u vás dole ve středu Evropy. Předevčírem dokonce chumelilo celou noc. Dneska ráno byl sice většinou sníh pryč, ale venku byla mlha s divným mrholícím oparem a teplota těsně nad nulou. Jenže ti naši pacholci jsou bezpečnější venku. Kam tedy? Na rovinu. Všude je teď hnusně. Nikde nic zeleného, nikde nic nekvete, všude je mokro nebo zbytky sněhu. Nejlepší varianta? Spojit to všechno dohromady. Letos bych se chtěl více věnovat také fotografování švédské fauny a tak volba padla na ptačí rezervaci Stornäset. Je to zdejší vyhlášená ptačí přírodní rezervace, kde se v létě vyskytuje až 180 druhů ptáků. Nebudu se tu sáhodlouze rozepisovat, protože tenhle mikro výlet na tři hodinky plouživým tempem, byl stejně jenom příprava na to opravdové jaro a léto s podzimem, kdy to zde bude všude hojně aktivní, ale hlavně úplně jinak barevné.

Mimochodem, jen tak pro zajímavost. Napočítal jsem desítky ptačích budek různých velikostí, jenom kolem cesty a jakože uvnitř, kde je od 1/4 do 10/10 zakázáno vstoupit z důvodu hnízdění, jich budou určitě stovky.

A před rezervací na nás koukaly nádherné krávy. Jen jsme přemýšleli čím vlastně, protože nikdo z nás žádné oči neviděl a nevidí…

Dnešní příspěvek tedy spíše obrazem. Přeji vám všem krásné jaro a važte si tepla, já si musím ještě počkat.
Pavel

Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Nikon D7000 a upraveny v programu Zoner Photo Studio

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *