Jak Švédové L.P.1645 Brno marně dobývali aneb bylo nebylo

Tak přesně takhle se jmenuje staronová divadelní inscenace, kterou připravilo ve scela novém složení a podání brněnské Ořechovské divadlo. Nenechejte se pobízet a nahlédněte do historie švédského tažení královstvím českým a moravským.

Fotografie z představení – účinkují (zleva) Vendula Pešková, Martin Šikula, Veronika Pečinková a Karel Hegner (zdroj Ořechovské divadlo, Brno)

 

Rozvernou komedii o marném dobývání Brna švédskými vojsky za třicetileté války napsal Vlastimil Peška na žádost švédského lidového spisovatele Hanse Eriksona v roce 1994. Hra vtipně glosuje starý a stále přežívající nešvar, kterým je překrucování dějinných faktů. Vše se odehrává na pozadí jednoduché, však nosné dějové linky, vystavěné na pozadí známé brněnské pověsti o předčasném zazvonění poledne na brněnském Petrově, díky kterému Švédové ukončili bitvu, a Brno tak nebylo dobyto.

Perličkou komedie je vtipné, však srozumitelné použití osmi evropských jazyků. Od angličtiny až po maďarštinu. Druhou perličkou je zajisté i Peškova hudba zkomponovaná v duchu moravských lidových balad a kramářských písní.

Fotografie z představení - účinkují (zleva) Zdeněk Havlík, Jaroslav Lorenc a Květoslav Kozel(zdroj Ořechovské divadlo, Brno)
Fotografie z představení – účinkují (zleva) Zdeněk Havlík, Jaroslav Lorenc a Květoslav Kozel (zdroj Ořechovské divadlo, Brno)

 

Fotografie z představení - Petr Sekanina (zdroj Ořechovské divadlo, Brno)
Fotografie z představení – Petr Sekanina (zdroj Ořechovské divadlo, Brno)

 

Ořechovské divadlo se ke komedii o dobývání Brna švédskými vojsky v čele s pověstným generálem Torstensonem vrací, na přání svých příznivců, po dvaceti letech. Jde však o zbrusu novou inscenaci s nezaměnitelným nábojem, který do hry vnášejí především mladí a noví členové souboru, kteří před zmíněnými dvaceti roky nosili pleny, či zasedali do školních škamen. Obnovená premiéra proběhla 6. prosince 2014.

Režie se pochopitelně ujal principál divadla Vlastimil Peška.

Fotografie z představení - účinkují (zleva) Radoslava Hadačová, Jiřina Kotvrdová a Libuše Pehalová (zdroj Ořechovské divadlo, Brno)
Fotografie z představení – účinkují (zleva) Radoslava Hadačová, Jiřina Kotvrdová a Libuše Pehalová (zdroj Ořechovské divadlo, Brno)

 

Fotografie z představení  - účinkují (zleva) Libuše Pehalová, Radoslava Hadačová, Pavel Novák, Jaroslav Lorenc, Lenka Chybová,  Helena Pešková a Zdeněk Havlík (zdroj Ořechovské divadlo, Brno)
Fotografie z představení – účinkují (zleva) Libuše Pehalová, Radoslava Hadačová, Pavel Novák, Jaroslav Lorenc, Lenka Chybová, Helena Pešková a Zdeněk Havlík (zdroj Ořechovské divadlo, Brno)

 

Autorem fotografií je jef Kratochvíl

Zdroj

Ořechovské divadlo, Brno

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *