Jak se dálkově studuje ve Švédsku?

Milí lidičkové všeho druhu! Tak se konečně po delší přestávce zase osměluji, abych se s vámi podělila o nějaké ty zkušenosti. Tentokrát se článek týká švédského vysokého školství, konkrétně Univerzity v Linköpingu.

sverige-svedsko-zena-v-domacnosti-0004-linkoping-universitet-006

Ale abych moc nepředbíhala. Začala jsem se shánět po vhodném oboru už (nebo snad až?) v lednu. Podala jsem si do Švédska přihlášky hned tři. Musím říct, že jsem byla trochu vyděšená, že jsem se hlásila po uzavření prvního kola, nicméně velká spousta niverzit přijímá tzv. pozdní přihlášky, a nakonec se ukázalo, že první kolo je stejně spíš pro studenty ze zemí mimo Evropskou Unii, kteří potřebují vyřizovat povolení k pobytu, a tak vlastně vůbec o nic nešlo a bývala jsem se mohla hlásit i v následujícím druhém kole. Co takové přijímací řízení obnášelo? Všechno proběhlo elektronicky. Chtěli vlastně jen můj výpis známek, od Karlovky doklad, že je „velmi pravděpodobné“, že složím státnice, přeložený projekt bakalářské práce a doklad o znalosti jazyka, v mém případě angličtiny. Na to poslední jsem měla štěstí, protože jeden semestr v zahraničí na studiích, třeba v rámci Erasmu, často stačí jako důkaz jazykových dovedností. No a bylo to. Přijali mě na všechny tři školy a systém mě automaticky přiřadil k mé první volbě: Gender Studies – Intersectionality and Change v Linköpingu. Takže už mi zbývaly „jen“ státnice a hurá do další etapy studia. Tady bych jen ráda zmínila, že studium ve Švédsku doporučuji hlavně pro již hotové bakaláře, magisterských oborů se tu nabízí opravdu hodně, ale těch bakalářských jen po málu. Bohužel.

sverige-svedsko-zena-v-domacnosti-0004-linkoping-universitet-008

Nechci tu rozebírat rozdílnosti mezi studiem v Čechách a ve Švédsku, na to už tu jeden článek byl. Chtěla bych vám ale říct trochu víc o tom, čím je konkrétně to mé studium specifické. Tak především se jedná o dálkové studium. Linköping je totiž o 250 km jižněji, než bydlím. Tohle mě vážně fascinuje, ta vstřícnost, se kterou se Švédi ke vzdělání staví. Oni totiž chápou, že často zrovna ty programy, které studenty zajímají, jsou na Univerzitách na opačném konci Švédska, a tak prostě vycházejí vstříc poptávce. Škola mi začala už v polovině srpna, první týden se vlastně konala jen příprava na první face-to- face week, které máme za celý akademický rok tři. Nejde o věc povinnou, jde to bez problému nahradit nějakou extra seminární prací, ale můžu vám říct, že to rozhodně stálo za to.

Moji spolužáci jsou různorodí, a to ať už věkovou kategorií, dosaženým vzděláním, charakterem zaměstnání nebo národností. Bylo vážně fascinující sledovat, jak se osoby z celého světa, spojené společným zájmem, setkaly na jednom místě. A celý ten týden byl opravdu intenzivní. Provedli nás po kampusu, vysvětlili technické záležitosti a nasypali do nás nové vědomosti ve formě konceptů a literatury, až se z nás kouřilo. V životě jsem nebyla takhle vyčerpaná, ale příjemně vyčerpaná! Celý ten týden utekl rychle, snad až moc. Jen možná malá rada: shánějte si ubytování s dostatečným předstihem, jinak budete muset doufat v zázrak, kterého se nemusíte dočkat. Já měla nehorázné štěstí, nakufrovala jsem se domů k jedné výjimečné Češce, které tímto patří můj dík (jsi nejlepší, Šárko!), a vzniklo z toho nezničitelné přátelské pouto.

sverige-svedsko-zena-v-domacnosti-0004-linkoping-universitet-007

sverige-svedsko-zena-v-domacnosti-0004-linkoping-universitet-003

No a to už je skoro měsíc zpátky. Je to pro mě taková trochu nostalgie, co vám budu povídat. Mezitím už jsem ukončila jeden předmět, za deset dní se dozvím, jestli úspěšně, a začala nový. Většinou se totiž vyučuje jen jeden předmět po dobu cca 4 týdnů a až po jeho ukončení se začíná předmět nový. A jak vlastně taková dálková výuka probíhá? Většina dění je online. Využíváme Adobe Connect Pro, což je něco jako Skype, kde se ve virtuálním prostoru setkáváme alespoň jedenkrát týdně a vedeme diskuze na zadaná témata. Velkou část našich studijních povinností tvoří hlavně četba, které je vážně kvantum. Ale stojí za to. Zkoušky potom probíhají psanou formou, kdy dostaneme zadanou práci, kterou musíme písemně zpracovat. V takových pracích se běžně dokládá znalost a pochopení přečtené literatury za celý předmět. Zní to docela jednoduše, že? Ale řeknu vám, že to je docela fuška. Už teď je mi jasné, že to hodně mých spolužáků nedotáhne do konce, protože to nezvládají. Nicméně dobrá zpráva pro krajany: jestli jste zvládli bakaláře v Čechách, tak magistr ve Švédsku vás nerozhodí.

sverige-svedsko-zena-v-domacnosti-0004-linkoping-universitet-004

Tak na co čekáte? Nezní to lákavě, že si vlastně můžete střihnout dálkového magistra ve Švédsku i bez toho, abyste tu vlastně pobývali? A zadarmo? No jasně, čtete správně, za studium se totiž neplatí vůbec žádné školné.

Hodně zdaru a zase někdy na přečtenou!
Míša

wedding dress sketchMíša je z Jablonce nad Nisou. Vystudovala Sociologii a sociální politiku na FSV UK v Praze a strávila semestr studia ve Švédsku, kde se beznadějně zamilovala. Vzájemné navštěvování ale oba dost vyčerpávalo, takže po přijetí na magistra do Linköpingu padlo zásadní rozhodnutí do Švédska se přestěhovat. Trpělivě se učí švédštinu a shání práci, jinak ji nejvíc baví vaření a pečení, hra na klavír, čtení a pěší túry. Zatím prostě spíš taková žena v domácnosti.

Fotografie byly upraveny v programu Zoner Photo Studio

zoner-photo-studio-banner-600-100

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *