Jak jsem chytal ryby

Předem bych měl říct že nejsem rybář, v naší rodině tahle činnost nemá vybudovanou tradici, netuším jaký je rozdíl mezi návnadou a nástrahou, kapra jsem vylovil jen z vany na Vánoce a první prut jsem si pořídil loni…

Úplně první zážitek s rybařením mám z doby kdy mi bylo asi tak 8 a jezdil jsem s našimi na zahrádku na kraj Prahy, místo pletí záhonů jsem se raději vydal na výpravu k rybníčku a cestou našel v trávě prut, popravdě to byl kus klacku se špagátem na který někdo přivázal ohnutý hřebík, ale já už tenkrát měl bujnou fantazii. U rybníčku jsem tenkrát, nic zlého netuše, koupal ten hřebík v domnění že něco ulovím (docela by mě zajímalo co bych asi dělal, kdyby se mi to opravdu povedlo) a ani jsem si nevšiml porybného.. Jediné co jsem tenkrát schytal bylo pár pohlavků a vědomí že pytlačit na chovnym se nemá.

Na fotce není vidět ani jeden z těch 50 komárů co se mě snažil vysát
Na fotce není vidět ani jeden z těch 50 komárů co se mě snažil vysát

 

Teď je mi čtvrt století, tělo vyrostlo, na tváři mám fousy, ale mysl zůstala pořád mladá. Sem tam mi to někdo vyčítá, ale já jsem na to náležitě hrdý, ještě abych dospěl, to tak, tůdle.

Stojím na břehu Švédského jezera, u pasu mám nůž, v krabičce plechy a třpitky, nahazuju podél břehu, do rákosí, doprostřed vody a tahám tu rychle, tu pomaleji, ale stejně si nepřipadám jako pravý rybář, ne že bych neměl radost, když rybu chytím, ale já v tom opravdu vidím víc chutnou večeři, než nějaký životní úlovek.

V tuhle chvíli mi dovolte malou odbočku a napíšu pár řádků o pravidlech a zákonech.

Rybaření nepatří pod všeobecné právo allemansrät, je povoleno pouze vyznačených místech, moři a velkých jezerech, buď volně, nebo s povolenkou.

Povolenku (fiskekort) si opatříte:

  • u jezera, většinou je tam cedule jak kráva, pod kterou je schránka s obálkami, vyplníte dvě části, jednu si necháte a druhou s obnosem hodíte do schránky, popisky bývají většinou jen ve švédštině, ale selským rozumem pochopíte že třeba: Za jeden den můžete chytit max 4 pstruhy, kteří musí být větší než xx a za to hodíte do obálky 100 sek.
  • na benzínce, v infocentru, v krámu… Tohle je ta méně příjemná varianta, protože nejbližší místo je třeba 20 km daleko a zpravidla to zjistíte až u jezera, když už se vám nikam nechce.

Neexistuje tu porybný, tak jak ho znáte z Čech (a já z vyprávění), jednou jedinkrát jsem viděl člověka, co přijel vybrat schránku, naštěstí ve chvíli, kdy jsem měl prut ještě v autě, hotovost žádnou a zkoumal jsem, co je vlastně možné chytit v jezeru za ryby. Samozřejmě že pokud vás chytí jak chytáte na černo můžete dostat pokutu, ale mentalita Švédů se mi v tomhle ohledu moc zamlouvá, místní lidi ani nenapadne chytat na černo a povolenku si prostě koupí a pak jdou teprve rybařit.

Pstruha vykucháme, do bříška mu dáme kousek másla kmín a nasekanou šalotku, pečeme, dokud není hotový
Pstruha vykucháme, do bříška mu dáme kousek másla kmín a nasekanou šalotku, pečeme, dokud není hotový

 

S rybama je to jak se ženskejma, někdy neberou a někdy je člověk na roztrhání
S rybama je to jak se ženskejma, někdy neberou a někdy je člověk na roztrhání

 

Takže teď, když tahám z vody pstruha a nožem ukončuju jeho krátký pobyt na souši a začínají se mi sbíhat sliny, protože si ho udělám na másle s kmínem a šalotkou, tak se ze mě vlastně stává pytlák.

S každou štikou, na níž jsem si osvojoval techniku filetování a na které jsem si tak pochutnal ať už po židovsku, nebo pečenou se zeleninou v moučném těstíčku, jsem se víc a víc stavěl mimo zákon.

V téhle zemi je totiž spousta jezer, která jsou zasazená pouze krajiny a ne do plánku TADY MŮŽEŠ CHYTAT, vede k nim jen lesní cesta, potkáte u nich nanejvýš místního dědu, který se usměje na pozdrav a řekne něco ve smyslu: „Dneska berou mládenče.“

Najdete je tak, že se podíváte do mapy do těch míst, kde nejsou v okolí lidé a spoléháte na vrozenou intuici a krapet štěstí.

Tady se nehraje na paragrafy. V těchto místech platí onen nepsaný zákon přírody.

  1. Chovejte se tiše, klidně a nedělejte nepořádek.
  2. Lovte tolik, kolik sníte. Ryba je vždycky lepší čerstvá (kdyby byl hlad, mějte v mrazáku čtvrtku losa od kamaráda).
  3. Chytejte, když máte dobrou náladu. Stejně jako když pečete chleba, s úsměvem to jde líp a spíš se dílo podaří.
  4. Nevšímejte si komárů, čím víc se budete odhánět, tím víc po vás půjdou, můžete zkusit repelent, ale ze zkušenosti vím, že stejně dobře účinkuje proti hmyzu, když cucáte hašlerku.
  5. Za jídlo poděkujte a zbytky hoďte zvířatům, ať z té pochoutky taky něco mají.
Dobrou chuť
Dobrou chuť

 

Sledovat lišku jak si hraje s ploutví je skvělá zábava, hlavně po ránu
Sledovat lišku jak si hraje s ploutví je skvělá zábava, hlavně po ránu

 

Užívejte si léta, já jdu zase kácet stromy a koupat se v jezeru a o tom jak Švédi připravují ryby, jak chutná surströmming a kde sehnat nejlepší vybavení vám napíšu zase až někdy jindy…

pepa.horakPepa se narodil a vyrůstal v Praze, po 1. semestru skončil vysokou, pár let prodával v krámku a aby úplně nezcvoknul z města, tak si začal plnit svoje sny. Ke štěstí mu stačí málo, a tak je překvapivě často šťastnej. Skáče na kole a lyžích, leze po horách a skalách, chodí na slacklajně a kácí stromy. Jeho filosofie je prostá: Pokud máte kolem sebe dobrý lidi, zažíváte dobrý věci. Pokud máte kolem sebe špatný lidi, měli byste se poohlédnout po jinejch.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *