Jak do mého života loni zasáhl sever

Nemám ráda povinná bilancování a okolní tlak na bujaré oslavy příchodu nového roku. Dívám se na své úspěchy a pády tehdy, kdy chci já a budoucnost plánuji ve stejném stylu. Dělám to tak několikrát ročně a vyhovuje mi to. Kromě toho, že člověk míní a pánbůh mění, čili že skutečnost stejně vždy předčí má očekávání, tak si myslím, že nejde jen tak se rok dopředu rozhodnout, že si přesně 1. 1. sednete ke kusu papíru a podíváte se pravdě do očí. Ale jelikož mě Pavel poprosil o bilanční článek, tak jsem si pustila Zuzanu Navarovou, naladila se a jdu psát o tom, kde všude se v mém životě v roce 2015 objevilo Švédsko.

svedsko-sverige-lucka-skandinavistka-0007-jak-do-meho-zivota-zasahl-sever-01

Loni se můj život „pošvédšťoval“ stále více a více. S postupujícími xenofobními náladami jsem (díky znalosti švédštiny a kvůli svému neodbytnému smyslu pro spravedlnost) uváděla na pravou míru nepravdy a lži kolující o švédské imigrantské situaci. Začala jsem se zajímat o švédskou kuchyni a nemůžu se dočkat, až někdy pojedu do Skåne a ochutnám tzv. spettekaka, sladký křupavý dezert z vajec, cukru a bramborové mouky. Poprvé jsem veřejně tlumočila, a to při návštěvě spisovatelky Cathariny Ingelman-Sundberg, která píše o skupině švédských důchodců, co okrádá bohaté a dává chudým. Seznámila jsem se díky tomu s lidmi českého literárního a vydavatelského vesmíru. V květnu jsem se objevila na ČT24 jako exkluzivní host Studia 6, který věděl všechno o skupině Roxette a švédské popové scéně. V létě se stalo něco velmi smutného – oženil se mi princ Carl Philip. Jedno oko nezůstalo suché. 🙁 Na vídeňské konferenci o kontroverzní skandinávské dětské literatuře jsem se seznámila s Jónem Gnarrem, bývalým starostou Reyjkavíku a velmi zajímavou osobností. A pak přišlo stěhování.

Od září do prosince jsem žila v Kalixu na severu Švédska, na vrcholu Botnického zálivu, kousek od finských hranic. Dalo by se říci, že mě nejvíce zasáhla celá tato zkušenost, ale dívám se na to spíše jako na střípky malých zážitků poskládaných do mozaiky. Na otázku, jaký byl zahraniční pobyt, odpovídá naprostá většina lidí výrazy jako „fantastický“, „boží“, „úžasný“ apod. Ale stejně jako v běžném životě, tak v tom „neběžném“ se cítíte skvěle i na dně a potkáváte přátele i idioty. Je to jen vzdálenost od obyčejných dní, díky které více žijete, ale po několika měsících se i exotika nové země může proměnit v nudu té staré.

Do ciziny si s sebou totiž berete sami sebe, a pokud si nedáte pozor, tak se přistihnete, že okolo sebe vytváříte staré známé vzorce a struktury. Je jen na člověku samotném, co z pobytu v zahraničí „vytříská“ – stejně jako z celého života. Já jezdila na spoustu výletů a potkávala spoustu lidí. Také jsem si v zahraničí začala vydělávat překladem, napsala kus diplomové práce, navázala spolupráci s několika literárními servery a věřím, že všechny tyto mé projekty budou i v příštím roce dále sílit a prosperovat. To samé přeji i vám, čtenářům Pavlova blogu: všechno nejlepší v novém roce a odvahu a štěstí žít život svých snů. 😉

lucie.podhornaLucka studuje v Brně švédštinu a Švédsko má procestované z jihu až na úplný sever. Cestuje ráda jen s kamarády, bahotem, foťákem a na stopa, protože tak člověk svou vysněnou destinaci pozná daleko lépe, než za okny hotelu. Překládá, tlumočí, zkoumá světovou historii, chtěla by ochutnat spettekaka, napsat úspěšně diplomku a stát se odbornicí na Švédsko.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Jak do mého života loni zasáhl sever

 • Profilový obrázek
  2016-03-02 (7:35)
  Permalink

  no to je nahoda – ja zil loni od cervence do listopadu na venkove u Kalixu. Ledasjake fotky poznavam, ale co pak je ta fotka s tim majakem a „dracim kamenem“? Diky a preji dalsi radosti a uspechy v Norrbotten.

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2016-01-01 (17:23)
  Permalink

  Je radost číst takto skvělé a optimistické články. Zahraniční zkušenost je vskutku k nezaplacení a je opravdu na člověku, jak si svůj čas (ne)užije.Také mám občas ponorku ze všednosti každého dne, ale pak si uvědomím, ze bych to měla vnímat spíše jako perfektní příležitost k odpočinku a nabírání sil zase na ty nevšední dny plně jedinečných zážitků.
  Šťastný rok se šestkou na konci a ať se daří „infiltrace“ do švédského způsobu života 🙂

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *