Jak by měl švédský vánoční stůl Julbord vypadat

Je to poprvé od našeho nedobrovolného příjezdu do Česka, kdy jsme trávili Vánoce sami a tedy podle nás. To vše pochopitelně obnáší přípravu švédského vánočního stolu Julbord.

Asi bych měl poděkovat za loňské Vánoce mé mámě a tátovi, ke kterým jsme loni den před Vánoci vtrhli s dětmi a kufry v ruce. Oni nám a dětem dopřáli Vánoce v rámci možnosti, ale i tak příjemné, byť trošku vystresované. Letos už to tedy bylo celé na mě, abych připravil vánoční stůl sám. Rozuměj švédský vánoční stůl Julbord se vším co k němu patří, resp. se vším co jíme.

Švédský vánoční stůl Julbord

Co to tedy onen Julbord vlastně je. Jul znamená ve švédštině Vánoce. Bord (člen neurčitý, Bordet pro člen určitý) znamená stůl. Takže to máme jednoduché spojení Vánoční stůl. Tak to jen tak pro pořádek, abychom v tom měli jasno hned od počátku…

Švédsko historicky patřilo mezi relativně chudé země. Zemědělství bují hlavně v dolní polovině, skoro bych řekl, že snad i jen v dolní třetině. Výš to už jsou vesměs pastviny a začíná převládat rybolov či chov sobů, když už se tedy budeme bavit celoplošně. Vzdálenosti pro nás z malé české kotliny obrovské. Snad právě proto tedy vypadá švédský vánoční stůl, tak jak jej známe dnes. Byl více či méně tvořen zbytky, resp. vším co se doma našlo. Postupem času se taková klasická vánoční tabule jak ji známe dnes ustálila na pár konkrétních surovinách. Vánoční stůl má ovšem své kořeny již v dobách Vikingů, ale jen málo pokrmů z tehdejších stolů se dodnes zachovalo.

Ve Švédsku jsem to nikdy ani neřešil, protože mi vše přišlo tak nějak automatické. Navíc jsem měl vše pěkně po ruce. Ovšem co teď. Co teď, když jsme zpět v Česku mé milované obchody jako Coop, ICA či Willys tady nemám. A hlavně tady nemám ony tam běžné ingredience. Přeci jen tradice a chutě jsou opravdu dost jiné.

Nejprve je potřeba si říct co bychom na ten stůl chtěli postavit a potom začít řešit, kde a jak to buď sehnat nebo vyrobit či nahradit. Říkám na rovinu: „Nebudu vám tu diktovat celý seznam všeho co by na stole mělo být a bez čeho nejde žít. Stejně jsme nikdy vše neměli už jen kvůli chutím, na které jsme nebyli zvyklí.“

Hlavní ingrediencí a hlavní hvězdou večera je a musí být vánoční šunka Julskinka. Recept jak na ni jsem už psal. Tak na tu jsem se chystal do IKEA, jak jsem se dočetl na jejich stránkách, měli by mít. Neměli… Náhradní varianta, rychle do Makra, kde byl výběr jí podobný docela široký a navíc měli naštěstí ještě otevřeno. Jasně, jak jinak, jsem nákup potravin nechal na vánoční dopoledne. Klasika.

Dále nesmí chybět nejslavnější švédské jídlo a „maskot“ nábytkářského giganta IKEA, masové kuličky köttbullar! Hned v závěsu za nimi se už na pánvi třepotají malé párečky prinskorv. Je to taková malá verze vídeňských párků. Kdysi se jim říkalo siskonkorv (syskonkorv nebo-li bratři, bratří párky), protože bývají spojeny střívkem, ve kterém sou. Název priskorv (tedy princovy párky) se objevil poprvé roku 1878 v jedné kuchařce a od té doby si již své jméno drží. Dále potom různě naložený či nasolený losos gravlax. Dnes jej najdete ve Švédsku v mnoha podobách. K tomu všemu se většinou podávají gratinované brambory. Jednu z hlavních položek neděláme a nejíme, a to je Janssonovo pokušení tedy Janssons frestelse.

Jako takový předkrm se používají nakládaní sledi v různých nálevech, jako např. v horčicovém, s cibulí a mrkní nebo s koprem. K tomu se dává většinou vařený brambor nebo typický švédský Knäckebrot. Pochopitelně vajíčka natvrdo s majonézou a kaviárem a koprem nesmí chybět. To vše ještě doplňují různé druhy paštik, pečených, třeba z losa.

K dispozici je většinou také krevetový salát a hlavně salát z červené řepy rödbetssallad. Ten naše rodina naprosto miluje. Jenže ten jsem v Česku prodávat nikde neviděl, tak jsem si jej musel vyrobit. Máme jej plnou tu největší krabici a potajnu si s ženou chodíme z ní ujídat. A jak na takový rödbetssallad? Tak tady máte jednoduchý recept.

Recept na rödbetssallad, salát z červené řepy

Je to tak jednoduché, že to můžete dělat i s malými dětmi, kteří budou mít radost, že se mohou zapojit. Vždyť přeci oni tak rádi míchají a větší i třeba krájeji. Já to dělám ze zavařené červené řepy na kostičky, ale můžete si i řepu sami uvařit a poté nakrájet na malé kostičky.

Suroviny

 • 600 g červené řepy
 • 2 červené jablka
 • 1 malá červená cibule
 • 2 dl majonézy
 • 0,5 dl zakysané smetany
 • 1 lžíce hořčice
 • sůl a pepř

Nejprve si připravte řepu na kostičky. Pokud jste použili zavařenou, tak pochopitelně bez nálevu. Také cibuli nakrájejte na drobno a jablka taktéž na malé kostičky. Pozor, bez slupky a jadřince.

Do dostatečně velké mísy si dejte majonézu, zakysanou smetanu, hořčici a sůl a pepř. Pořádně promíchat ať se chutě spojí. Přidáme nakrájenou cibulku a jablka a opět pořádně promícháme. Jako poslední přidáme kostičky červené řepy. Finální promíchání a máme hotovo. Tohle by snad zvládl i pejsek a kočička. Značka ideál znamená nechat odležet třeba přes noc v chladu, aby se vše krásně spojilo a chutě se provázaly.

Tak asi nějak takto vypadal náš vánoční stůl Julbord v Ostravě. Příští rok budu muset přípravám věnovat více času a se sháněním ingrediencí začnu rozhodně v čas…

Krásné svátky přátelé severu a Švédska zvláště!

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

4 thoughts on “Jak by měl švédský vánoční stůl Julbord vypadat

 • Profilový obrázek
  2018-12-25 (22:04)
  Permalink

  Dobrý den
  Chtela bych jen trosku opravit uzeny losos neni gravad lax ale rökt lax muze byt varmt eller kallrökt. Gravad lax je nalozeny/nasoleny losos
  Cetla jsem vas pridavek o tom jak jste musely odjet je mne to moc lito ale chapu
  Mozna ze se jednou budete moc vratit. Ja ziju ted V Göteborgu ale zila jsem 30 let V Sundsvall
  Preji Vam a Vasi rodine prijemne Vanoce a Stastny Novy Rok
  Hana

  Reagovat
  • Sverige.cz
   2018-12-25 (22:17)
   Permalink

   Pěkný večer, Hanko,
   no jasně, jsem úplně zblblý. Již opraveno.
   Každopádně já v Sundsvallu „jen“ 7 let, ale moje žena přes 20. Vrátíme se určitě, ale asi až za pár let. Otázka zda to bude Sundsvall či jinde ve Švédsku.
   Krásné svátky vánoční a klidný rok 2019 přeji také vám do Göteborgu. Pozdravujte mi tam sever 😉

   Reagovat
   • Profilový obrázek
    2018-12-29 (15:48)
    Permalink

    Haha no to je vec Vase zena tam zila 20 let ja tam byla mezi 74-2010 nejdriv v Timrå a pak Sundsvall. Hodne stesti do Noveho Roku a doufam ze Vam to vyjde / Hana

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *