Island slaví 100 let suverenity

Letos oslavila Česká republika 100 let, ale zdaleka není jedná co slaví. Letos slaví 100 let suverenity také jeden ze skandinávských států, a to Island.

Dnem 1. prosince 1918 vstoupil v platnost zákon o autonomii a Island se konečně stal suverénním státem v personální unii s Dánskem. Toto výročí připomeneme na konci listopadu komorní oslavou, která nabídne bohatý program.

  • Island na fotografiích ze starých časů
  • Jak Island ke králi přišel – Lucie Korecká
  • Konec víry v islandskou ovci? – Marta Bartošková
  • Křest nové fotografické publikace Jana Suchardy Island země vzdálená
  • Cesta na Sever literárním Islandem a Faerskými ostrovy – Skandinávský dům

Akci pořádají Klub islandských fanatiků a Skandinávský dům.

Literární projekt Severská literatura v srdci Evropy 2018 podpořily Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy.

Dnem 1. prosince 1918 vstoupil v platnost zákon o autonomii a Island se konečně stal suverénním státem v personální unii s Dánskem. Bylo dosaženo cíle, který vytyčil Jón Sigurðsson, politik, vůdce islandského hnutí za nezávislost v 19. století. Dánsko si ponechalo ve své pravomoci pouze záležitosti týkající se koruny, zahraniční styky a až do odvolání ochranu islandských vod a institut Nejvyššího soudu, dokud si Islanďané nezřídí vlastní. Příspěvky z dánské pokladny byly zrušeny, místo nich dánská vláda vyplatila dva miliony korun, určených k podpoře kulturní spolupráce obou národů a islandských výzkumů na poli vědy. Island, který byl samostatný od dob počátku osídlování až do roku 1262, kdy přijal tzv. Starou smlouvu a podřídil se norskému králi Hákonu Gissurovi, později i s Norskem připadl pod Dánskou korunu, tedy v roce 1918 získal zpět svoji samostatnost.

Milovníci severu a Islandu zvláště mají letos důvod k dvojím oslavám 100 let. Na rok 2018 vychází nejen sté výročí vzniku Československé republiky, ale i sté výročí islandské suverenity.

Přípravy vlastních oslav probíhaly jak v České republice, tak i na Islandu po celý rok. Dne 28. 10. 2018 se konal v islandském hlavním městě Reykjavíku v nádherné koncertní hale Harpa festival islandsko-české hudby na oslavu 100 let nezávislosti obou zemí.

Na oplátku komorní oslava 100 let islandské suverenity proběhne v sobotu 24. 11. 2018 v Praze v Cafe Elektric. V dvou přednáškách si návštěvníci této akce připomenou, jak důležitou roli hrála potřeba a touha po nezávislosti v dějinách Islandu. Lucie Korecká pohovoří o událostech po roce 1262, kdy Island přešel pod norskou nadvládu a o následných vztazích mezi Islandem a norským králem. Marta Bartošková se bude věnovat knize Svobodný lid Halldóra Laxnesse, nositele Nobelovy ceny za literaturu, ve které autor provokativně pitvá národní povahu a odvěkou celonárodní touhu být svým pánem a nemuset se nikoho o nic prosit.

Nebude chybět ani čtení úryvků z knih islandských autorů na pozadí dobových fotografií, neboť právě literatura, již od dob ság, je největším kulturním dědictvím Islandu.

„Ano“, souhlasil Horský král. „Já tomu rozumím. Islanďané jsou starý národ, milující svobodu a samostatnost. Island byl původně osídlen svobodnými náčelníky, kteří raději žili a umírali ve vyhnanství, než aby sloužili cizímu králi. Byli to zrovna takoví mužové jako Bjartur. Bjartur a lidé jeho druhu jsou svobodní Islanďané, na kterých islandská nezávislost a islandské národovectví budovalo, buduje a bude budovat.“

Z knihy Svobodnyý lid Halldóra Laxnesse, ELK, vydání z roku 1949

Organizátor

Klub islandských fanatiků, z. s., ve spolupráci se Skandinávským domem, z. s.

Kontakt

Jana Jakšová, islandklub@hotmail.cz, +420 728 476 972
Tomáš Moravec, tomas@skandinavskydum.cz, +420 721 434 624

Úvodní foto Island, Martina Kašparová, SD

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *