Ingvar Kamprad – pan IKEA

Ingvar Feodor Kamprad, narozen 30. března 1926 v Elmtaryd, Švédsko, je švédský podnikatel, který založil bytový maloobchodní řetězec IKEA. K roku 2009 byl časopisem Forbes řazen jako nejbohatší Evropan a zároveň pátou nejbohatší osobou na světě, jehož čisté jmění bylo odhadováno na 22 miliard dolarů.

Ingvar Kamprad na dobové fotografii před prodejnou IKEA

 

Kamprad se narodil na farmě Elmtaryd, v blízkosti malé vesnice Agunnaryd v obci Ljungby ve švédské provincii Smaland. Své podnikání začal rozvíjet již jako mladý chlapec, když začal pořádat závody na jízdním kole. Ze závodů se podnikání rozšířilo na prodej ryb, pak vánočních ozdob, semen a později i psacích potřeb. Když bylo Kampradovi 17 let, dostal od otce finanční odměnu za studia. Tyto peníze použil pro rozvoj společnosti IKEA, kterou založil. Její název je složenina z jeho iniciálů (Ingvar Kamprad), rodinné farmy, kde se narodil Elmtaryd a nedaleké vesnice Agunnaryd.

Kamprad přiznal, že dyslexie, kterou trpí, hraje velkou roli v životě jeho společnosti. Například švédsky znějící jména nábytku prodávaného v IKEA, původně vybral Kamprad, protože měl velké potíže se zapamatováním původních jmen.

Kamprad žije od roku 1976 ve švýcarském Epalinges. Podle rozhovoru s časopisem TSR, řídí Kamprad 15 let staré Volvo, létá pouze ekonomickou třídou a říká zaměstnancům společnosti IKEA, aby vždy psali z obou stran papíru. Kamprad je také známý tím, že se rád chodí stravovat do svých levných restaurací v IKEA. Též je o něm známo, že dárky a vánoční papíry nakupoval ve slevách.

Při práci s výrobci nábytku v Polsku se z Kamprada stal alkoholik. On však prohlásil, že nyní je jeho konzumace alkoholu pod kontrolou.

V roce 1994 byly zveřejněny po smrti švédského fašistického aktivisty Pera Engdahla spisy, ve kterých bylo odhaleno, že se Kamprad v roce 1942 stal členem Per Engdahlovy nacistické skupiny. Kdy Kamprad ukončil členství ve skupině není známo. Kamprad zůstal ale Engdahlovým přítelem až do začátku roku 1950. Kamprad prohlásil, že svého členství ve skupině velice lituje a považuje to za největší chybu ve svém životě. Následně napsal dopisy s omluvou všem zaměstnancům IKEA židovského původu.

Podle Švédského týdeníku Veckans Affarer je nejbohatší osobou na světě. Tento údaj vychází z předpokladu, že Kamprad je vlastníkem celé společnosti. Ve skutečnosti však má Kamprad ve společnosti pouze část a zbytek vlastní Stichting INGKA Foundation a INGKA Holding.

Nadace Stichting INGKA

Nizozemská registrovaná nadace Stichting INGKA je pojmenovaná po Kampradovi a vlastní INGKA Holding. Kamprad se stal předsedou této nadace. Tato dobročinná nadace byla dle obchodního deníku The Economist v květnu 2006 řazena jako nejbohatší nadace na světě, kdy se její účet odhadoval na 36 miliard USD, čímž překonala i nadaci Billa a Melindy Gatesových.

Dílo

I když je Kamprad na poli umění méně známá osoba, má za sebou velice významné práce. Jeho první dílo se jmenuje A Testament of a Furniture Dealer a pojednává o detailech společnosti IKEA, o jejím šetření, nadšení pro práci a podobně. Napsal ji v roce 1976 a od té doby je považována za základní ideologii maloobchodní nábytkářské koncepce IKEA. Pracoval také se švédským novinářem Bertilem Torekullem na knize Leading by Design: The IKEA story.

Ingvar Kamprad často přednášel na téma IKEA a design (zdroj Wikipedie)

 

Firma IKEA www.ikea.com

Čerpáno z Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *