Hudební tipy pro dlouhé letní večery (nejen ty švédské)

Jeden vtip o létě ve Švédsku vypraví, že švédské léto trvá jeden den. Naštěstí je to jen vtip. Švédské léto dokáže byt dlouhé a teplé a plné příležitostí pro dlouhé večery strávené třeba s nějakou švédskou detektivkou nebo poslechem zajímavé hudby.

Duo Johnossi (foto Herta Dinkelaker)
Duo Johnossi (foto Herta Dinkelaker)

 

Nejen švédské léto samozřejmě. Koneckonců nejen léto. Připravila jsem pro vás hudební tipy ze severu, které si můžete poslechnout kdekoliv na světě. Kdykoliv.

A pro ty z vás, kteří se učí švédsky, jsem nachystala i několik zaručených tipů, jak se v jazyce zlepšit. Protože nejlepší způsob, jak se cizí jazyk naučit, je přece poslechem hudby!

Hästpojken

Pokud hledáte pravý švédský soundtrack k vašemu létu, potom sáhněte právě po téhle kapele z Göteborgu s tajemným jménem Hästpojken. Členové kapely se od roku 2007, kdy byla kapela založena, několikrát změnily. Zpěvák Martin Elisson a kytarista Adam Bolméus ale zůstali a jsou také autory hudby a textů. Hästpojken má na kontě tři alba, to nejnovější z roku 2013 nese název En magisk tanke (Kouzelná myšlenka). Podle zpěváka skupiny Martina Elissona není onou kouzelnou myšlenkou nic menšího než láska. A láska, kouzlo a švédské léto jsou přesně ty pocity, které si z poslechu Hästpojken odnesete.

 

Håkan Hellström

Co by to bylo za hudební tip bez zmínění největší švédské hudební hvězdy Håkana Hellströma? Håkana ani není třeba představovat. Na hudebním nebi se drží přes patnáct let od svého sólového debutu z roku 2000, kdy se proslavil hitem Känn ingen sorg för mig Göteborg. Håkan stejně jako Hästpojken pochází z Göteborgu (společně s Borlänge zřejmě největší zdroj kvalitní švédské hudby). Håkan má na kontě sedm sólových alb, to poslední z roku 2013.

Håkana můžete nenávidět nebo milovat. Můj vztah se několikrát změnil, z čisté nevraživosti k bezpodmínečné lásce. Håkan mě dostal. Jsou to jeho texty a chytlavé melodie a jeho naprosto okouzlující osobnost, které se nemůžete bránit.

Håkan je také výborným zdrojem pro všechny nadšené studenty švédštiny. Další možnost vašeho letního soundtracku. Stačí se zamilovat.

 

Miss Li

Miss Li si můžete poslechnout nejen ve švédštině, ale i v angličtině. Její příběh zní trochu jako pohádka. Jednoho dne se rodačka z malého švédského města Borlänge rozhodne naučit hrát na piano. Její jméno je Linda Carlsson. Za několik měsíců už nejenže umí hrát na piano, ale vydává svoje debutové album pod pseudonymem Miss Li. Píše se rok 2006 a na švédské hudební scéně se objevuje další jedinečný talent.

O sedm let později má Miss Li na svém kontě už 6 studiových alb, turné po 14 zemích světa, úspěšný single Om Du Lämnade Mig Nu (Kdybys mě teď opustil), který se na švédském hudebním žebříčku udržel celých 240 týdnů a několik písní použitých v celosvětově úspěšných seriálech, namátkou Chirurgové nebo Zoufalé Manželky.

Její hudba balancuje mezi temnotou a světlem, mezi energií nabitými skladbami a bluesově laděnými baladami. Její poslední, sedmé album vyšlo v roce 2014 a nese název „Wolves“. Sama Miss Li charakterizuje své nejnovější dílo jakožto věčný zápas mezi úzkostí a radostí ze života.

 

Les Gordons

Trochu z jiného soudku je mladá kapela ze studentského města Örebro. Les Gordons mají na svém kontě pouze jedno debutové album s prostým názvem Les Gordons. Skupina, která má pět členů, byla založena zpěvákem Jonatanem Renströmem a kytaristou Albertem Björlidenem a svou inspiraci si vzala z hvězdných The Strokes, Mando Diao nebo nám už známého Håkana Hellströma. Les Gordons se ale nepodobají žádnému ze svých vzorů a zachovávají si vlastní energický poctivý rock’n’roll. Pokud se v létě potřebujete nabít energií a zlepšit si náladu, Les Gordons jsou to, co hledáte.

Celé album si můžete poslechnout na jejich stránkách.

 

Johnossi

Původem ze Saltjöbaden, duo Johnossi, jak název napovídá, tvoří John Engelbert – kytara a zpěv a Ossi Bonde – bicí. Johnossi se svými čtyřmi alby, nejsou na švédské hudební scéně žádní nováčci. John potkal o čtyři roky staršího Ossiho, když mu bylo dvanáct let, ale hudbu začali společně dělat až o mnoho let později, v roce 2004. Důvodem byla prostá chuť dělat hudbu spolu, a proto John a Ossi vytvořili duo s nezaměnitelným zvukem. Hudební lahůdka pro vaše léto 2015, která je vysoce návyková.

PS: Švédská hudební scéna je ve své podstatě malá vesnice. Většina hudebníků se zná, vzájemně spolupracuje, popřípadě dokonce patří do jedné rodiny. Johna z Johnossi jste mohli například vidět jako kytaristu Håkana Hellströma. Håkan se dokonce inspiroval Johnovou písní Dead End a složil svůj vlastní nejnovější hit Det Kommer Aldrig Att Vara Över För Mig.

 

The Royal Concept

Můj poslední tip pro letní soundtrack patří stockholmské kapele The Royal Concept. Po téhle kapele sáhněte, pokud hledáte něco opravdu lehkého, nezávazného a pohodového. Kapelu založili dva celoživotní přátelé David Larson a Filip Bekic. V průběhu let se ke kapele přidal i Magnus Nilsson (původně basista skupiny Fast Forward) a bubeník Povel Olsson. The Royal Concept vydali v roce 2013 své debutové album Goldrushed a vyrazili na úspěšné turné po Spojených Státech.

Jejich píseň Goldrushed možná znají fotbaloví fanoušci a fanoušci video her ze soundtracku k edici FIFA 13.

PS: The Royal Concept zpívají pouze v angličtině, jejich hudba a texty dokonce inspirovaly vytvoření nového literárního žánru storytrack a napsání debutového románu Jacka Franze Playlist. Román vychází jako e-kniha v češtině i angličtině na podzim 2015. Už teď ale můžete nahlédnout na ukázkové kapitoly na oficiální stránce knihy.

Pěkný poslech všem!

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

1 komentář: „Hudební tipy pro dlouhé letní večery (nejen ty švédské)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *