Hřbitovy ve Švédsku, v čem jsou jiné…?

Já, jako člověk nevěřící, jsem švédskými kostely a hřbitovy přesto nějak fascinován. Ne, že bych na svých cestách po zemích Českých, Slovenských nebo dokonce Evropských, do kostelů nechodil a neobdivoval kus historie, který nám tyto stavby nabízejí, ale tady ve Švédsku mě to fascinuje nějak více.

Na podzim bývají švédské hřbitovy "nejromantičtější"... Nejsem morbidní, že ne...? (kostel Attmar Kyrka, Matfors)
Na podzim bývají švédské hřbitovy „nejromantičtější“… Nejsem morbidní, že ne…? (kostel Attmar Kyrka, Matfors)

 

Řeknu to na rovinu, jsou prostě hezčí! Smrt je něco co jsme do vínku dostali všichni a nikdo se tohoto břeme nezbavíme ať bychom dělali sebe více. No a tak jsem skoro rád, že jednou spočinu na zdejších hřbitovech, které nejsou tak deprimující, tak jako ty, na které jsem byl zvyklý. Nic ve zlém samozřejmě.

Jaký je, ale tedy rozdíl? Je to asi ostuta tady říct a přiznat dobrovolně, ale jsem už hold takový. Prostě mám problém na českém hřbitově najít tu správnou uličku, správnou řadu a pomalu i správný hrob. Jednou jsem prostě odešel dokonce s nepořízenou, protože jsem prostě ten správný hrob nenašel. Bože, jak já se styděl… Na těch švédských ovšem nemám ani přinejmenším pocit, že bych „to“ nenašel. Už první věc je, že na mě prostě nepůsobí vůbec depresivně, ba naopak. Dokonce na jeden takový se chodím procházet. Ne, nebojte, nejsem morbidní… Doufám…

Náhrobní kameny různých tvarů v mnoha případech připomínají staré runové kameny. (kostel Attmar Kyrka, Matfors)
Náhrobní kameny různých tvarů v mnoha případech připomínají staré runové kameny. (kostel Attmar Kyrka, Matfors)

 

Inspirace asi Švédové hledali po staletí v runových kamenech. Prostě normální hrob je většinou do země usazený kámen. Někdy minimálně opracován, někdy více, někdy to je krásná kamenná práce, ale i také obyčejný náhrobní kámen jaké známi všichni z vlastních středoevropských domovů. Všude je prostor, nic není na sebe nalepeno tak, že člověk při úklidu hrobu šlape po druhých. Nádherně posekaná tráva. Na několika místech připraveny koše, konvice na zalévání, lavičky, prostě nic nezničené a ve na svém místě k dispozici všem.

Vše je prostě jednoduché, volné, nestísněné a čisté a útulné... a že by zde někdo kradl kytky z hrobů...? Ne, to tedy nemyslím!!! (kostel Attmar Kyrka, Matfors)
Vše je prostě jednoduché, volné, nestísněné a čisté a útulné… a že by zde někdo kradl kytky z hrobů…? Ne, to tedy nemyslím!!! (kostel Attmar Kyrka, Matfors)

 

Staré náhrobní "kameny" bývaly u bohatších a významnějších často kovové. (kostel Attmar Kyrka, Matfors)
Staré náhrobní „kameny“ bývaly u bohatších a významnějších často kovové. (kostel Attmar Kyrka, Matfors)

 

Některé hroby, resp. náhrobní kameny jsou osázeny živými květinami, i když dle mého pohledu minimálně, v severním Švédsku určitě, převážně vřesem.

Slovníček

 • hřbitov – kyrkogård (čti širkoguord)
 • kostel – kyrka (čti širka)

Pokud se chcete pochlubit jaký hřbitov jste ve Švédsku viděli Vy, tak stačí poslat nějakou pěknou fotografii hřbitova na můj mail pavel.stanco@gmail.com a já ji připojím pod článek, pochopitelně se jménem autora fotografie.

Hřbitov ve městě Nynäshamn (foto Pavel Vetešník)
Hřbitov ve městě Nynäshamn, Stockholms land (foto Pavel Vetešník)

 

Hřbitov u kostela Gillberga kyrka, Värmland (foto Petr Hromádko)
Hřbitov u kostela Gillberga kyrka, Värmland (foto Petr Hromádko)

 

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Hřbitovy ve Švédsku, v čem jsou jiné…?

 • Profilový obrázek
  2013-10-12 (21:59)
  Permalink

  Musím souhlasit, jsou nádherně upravené a plné zeleně o kterou se pečlivě starají a nejsou vyjímkou ani všudypřítomné lavičky dokonce i jezírka s potůčkem kde vodu čerpá čerpadlo. Je to opravdu zážitek! A nejen konvice ale i různé náčiní lopatky, rýče, hrabičky, cokoliv je třeba, opravdu i na nevelkém hřbitově jsou rozmístěné na několika místech a pro každého a neztrácí se. Je to úžasný a kéž by takové hřbitovy byly všude.

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2013-10-12 (20:04)
  Permalink

  musím říci, že se mi asi nejvíce líbily švýcarské hřbitovy vysoko v horách. tedy do té doby, než jsem prošel pár švédských. souhlasím – vůbec nepůsobí jako hřbitovy! je to zvláštní. a uhranuly mi staré náhrobky evokující dávné doby…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *