Hans Rosling, muž, který otřásá běžným myšlením

Možná jste někdy narazili na TED (Technology, Entertainment, Desing), konferenci, v jejímž rámci se odehrávají tzv. TED talks – přednášky významných hostů ze všech možných oblastí vědy, techniky, umění atd. Ty přednášky jsou fantastické, jednak se na nich můžete učit prezentační dovednosti a jednak přednášející svému oboru opravdu rozumí a poznatky, se kterými na půdu TEDu přichází, mohou změnit váš náhled na svět. Jedním z mnoha přednášejících je i Švéd Hans Rosling. Před pár dny oběhlo sociální média toto video, ve kterém prohlašuje, že na novinách se nesmí zakládat názor na situaci ve světě a proč to tak nemá být:

Hans Rosling (foto David Shankbone, zdroj Wikipedia, licence CC BY 3.0)
Hans Rosling (foto David Shankbone, zdroj Wikipedia, licence CC BY 3.0)

Že jste o Hansu Roslingovi nikdy neslyšeli? To byste měli rychle napravit 🙂 Rosling vystudoval v Uppsale medicínu a statistiku a těmito obory se celý svůj dlouhý život (nyní má 67 let) intenzivně zabývá. Je zdravotnickým poradcem UNICEF a WHO, inicioval založení švédských Lékařů bez hranic. Proslavila ho studie, ve které zkoumal souvislost mezi ekonomickým rozvojem, zemědělstvím, chudobou a zdravím. Zkoumá nadále i souvislosti mezi např. porodností, náboženstvím a vzděláním. Podle něj (vychází pouze z oficiálních statistik WHO a podobných organizací) v posledních 50 letech rapidně klesla plodnost světové populace a již jsme dosáhli tzv. „peak child“, čili momentu nejvyšší plodnosti celé populace. Už nikdy se nejspíš nebude rodit tolik dětí. Podmínky poklesu plodnosti jsou čtyři:

  • nízká úmrtnost kojenců
  • zákaz dětské práce
  • vzdělané a pracující ženy
  • dostupná antikoncepce

Na to, kolik zemí světa splňuje tyto podmínky, se dá uplatnit tzv. Gaussova křivka. Z té vyplývá, že takovýchto zemí je většina. Podle umírněné varianty předpovědi OSN se v roce 2100 dá očekávat, že na Zemi bude žít 10 miliard lidí. Tento růst je nevyhnutelný, protože dnešní mladá generace, která je početnější než ta předchozí, bude mít také děti – ale v průměru na jednu ženu jich bude méně. Stále více zemí totiž splňuje ony výše uvedené 4 podmínky.

Pan Rosling je často nazýván popularizátorem statistiky. Jeho dílo se určitě vyplatí sledovat, jak jeho přednášky na TEDu, tak jeho výzkumy. Může to převrátit vaše vidění světa vzhůru nohama 😉

Zdroj

lucie.podhornaLucka studuje v Brně švédštinu a Švédsko má procestované z jihu až na úplný sever. Cestuje ráda jen s kamarády, bahotem, foťákem a na stopa, protože tak člověk svou vysněnou destinaci pozná daleko lépe, než za okny hotelu. Překládá, tlumočí, zkoumá světovou historii, chtěla by ochutnat spettekaka, napsat úspěšně diplomku a stát se odbornicí na Švédsko.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *