Gröna Lund, Stockholm – očima návštěvníka

Svou úplně první návštěvu Stockholmu jsme si s kamarádkou chtěly užít jak se patří. Proto jsme kromě „povinného“ procházení památek nezapomněly ani na noční život, trochu nakupování a právě jeden večer strávený v zábavním parku Gröna Lund.

Takové pohledy můžete zažít… (foto zdroj Gröna Lund)

 

Na místo jsme dorazily tramvají (zapomeňte na staré české modely, zdejší tramvaje spíše připomínají něco jako metro) od náměstí Sergels Torg v centru města.

Platbě vstupného jsme se šikovně vyhnuly předložením předem zakoupené Stockholm Card, která zahrnovala jak dopravu, tak právě vstupné do spousty různých muzejí a atrakcí ve Stockholmu (běžně se prodává přes internet na 3-5 dní za 450-950 SEK). Zakoupení vlezného na jednotlivé atrakce už jsme se ale nevyhnuly – zde se nabízí dvě možnosti: buďto si koupíte jednotlivé kupony (jeden za 20 SEK), přičemž na jednu atrakci je potřebujete většinou 2-3, anebo zakoupení náramku, tudíž volný vstup na atrakce po celý den. Bežná cena tohoto náramku je poměrně vysoká (okolo 300 SEK), my jsme ale měly to štěstí, že jsme přišly po sedmé hodině a tak jsme zaplatily zhruba o 100 SEK méně.

První dojem ze zábavního parku byl neuvěřitelně příjemný, přes velký počet návštěvníků v něm bylo pořád jaksi útulno. Možná tomu částečně přispěla jeho rozloha, která je v porovnání s jinými místy tohoto druhu opravdu malá. Nicméně celkový vzhled a výzdoba Gröna Lund vychytané do detailů napovídal, že i zde si dali Švédi záležet.

Je tady prostě příjemně.

 

Známou nevýhodou, spojenou s každodenním počtem návštěvníků, jsou dlouhé řady před každou atrakcí. V poměru se samotnou jízdou, která trvá zpravidla 1-2 minuty, můžou být fronty docela otravné, ve výsledku to ale stojí za to.

Gröna Lund nabízí něco kolem 30 atrakcí, z toho za čtyři hodiny návštěvy jsme jich stihly ‚zvládnout‘ osm nebo devět. Pauzy na jídlo/pití jsme nedělaly, chtěly jsme samozřejmě co nejvíce využít investovaných peněz 🙂 Hned na první horské dráze s názvem Jetline se mi pořádně rozklepaly ruce. Kromě výšky, do které jsme se dostaly, mě výrazně znervózňoval osmdesátistupňový sjezd dolů před námi a následná rychlost, kterou vagonek nabral. Co dodat, ze země vypadala dráha nějak mírnější… Rozcuchaná, s otlučeným ramenem z prudkých kopců a s poněkud bolavými hlasivkami jsem ale tento zážitek nakonec přežila ve zdraví. Následovaly jízdy na dalších třech horských drahách Kvasten, Vilda Musen a Twister, kde jsme si s kamarádkou pořídily okouzlující foto 🙂

…ale fakt jsem se chtěla usmívat 🙂

 

Dále pak známá „kobercová“ atrakce Flygande Mattan. Oblíbenou atrakcí se nám staly Pop-expressen, neboli „Vrtulníky“, jak jsme je společně nazvaly. Na tu jsme šly hned dvakrát. Nakonec jsme samozřejmě nemohly vynechat jízdu na klasickém řetízkáči (Kättingflygaren) s výhledem na večerní Stockholm. Pro otrlejší povahy jsou zde tzv. „specialitky“ Gröna Lund, jako horská dráha Insane, nebo volný pád z osmdesátimetrové věže s názvem Fritt Fall Tilt. Na své si zde tedy přijde opravdu každý.

Fritt Fall, jen pro silné žaludky… Pohled zespodu nevypadá tak strašně, ale… (foto zdroj Gröna Lund)

 

Abych tak řekla na závěr, nevím, zda to bylo celkovou atmosférou, či dobrým koncertem, který se v Gröna Lund právě ten večer konal, či získanou dávkou adrenalinu… Toto místo se zkrátka stalo mým oblíbeným místem ve Stockholmu. Nezbývá mi, než se těšit na příští návštěvu a všem, kteří se do Švédska momentálně chystají, zábavní park v hlavním městě Skandinávie vřele doporučit 🙂

…a pohled zhora (foto zdroj Gröna Lund)

 

Pohled na Gröna Lund z lodě, přepravující návštěvníky (foto zdroj Gröna Lund)

 

Jeden aby se vyznal, kudy vlastně pojede. (foto zdroj Gröna Lund)

 

Večerní atmoška (foto Johan Gramén, zdroj Gröna Lund)

 

[wpgmza id=“3″]

 

Autor Zuzana Rončková

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *