Gävle

Gävle, dříve také Geffle je švédské město ležící v provincii Gävleborgs län, při ústí řeky Gävleån do moře v Botnickém zálivu. Je také správním centrem provincie.

Radnice ve městě Gävle (foto Anders Norén, zdroj Wikipedie)
Radnice ve městě Gävle (foto Anders Norén, zdroj Wikipedie)

 

Ústí řeky Gävleån vytvořilo ideální přístav a obchodníci zde založili základnu, aby mohli řídit obchod na severu. O tom svědčí přístavní skladiště podél Skeppsbronu.

Řeka Gavleån mezi Drottningbron och Gammelbron v Gävle (foto Trebor, zdroj Wikipedie)
Řeka Gavleån mezi Drottningbron och Gammelbron v Gävle (foto Trebor, zdroj Wikipedie)

 

Gävle i nadále patří k větším švédským přístavům, třebaže obchodování se přesunulo dál do zálivu. Požár v roce 1869 zničily budovy severně od řeky, s vyjímkou radnice z roku 1790 a Heliga Trefaldighetskyrkanu, trojlodního barokního kostela pocházejícího z roku 1654.

V důsledku toho se dnes Gävle může pochlubit krásnými budovami z 19. století a širokými promenádami se stromořadími na ochranu před požáry. Největším skvostem je nádherné divadlo na Rådhusesplanadenu, postavené roku 1878. Nejoblíbenějším městským parkem je Boulognerskogen se slavným sousoším Pěti hrajících géniů od Carla Millese.

Jížně od řeky Gävleån se vyjímá Gävle Slott, nejsevernější královské opevnění, datované do 16. století. Tady také leží historické jádro Gamla Gefle s pěknými ulicemi lemovanými dřevěnými domky z 18. století, jež přilákaly mnoho umělců a řemeslníků. Joe Hill Gården v ulici N Bergsgatan – rodiště švédsko-amerického odborového předáka – nyní slouží jako muzeum. Další muzeum je Länsmuseet Gävleborg s obsáhlými sbírkami vztahujícími se k dějinám Gästriklandu.

Působivou přehlídku starých lokomotív a vozů, počínaje historickými titány a konče úpravnými malými úzkorozchodnými vagony nabízí Sveriges Järnvägsmuseum.

Fängelsemuseet je malé, ale fascinující muzeum v bývalých žalářnických celách ze 17. století. Dává příležitost alespoň trochu poznat život tehdejších vězňů.

Rodiny s dětmi rády zavítají do Furuvikspark, aby se pokochaly severskými i exotickými zvířaty, navštívily živá představení a zaplavaly si v krásném prostředí.

www.gavle.se

[wpgmza id=“29″]

 

Čerpáno z

  • Wikipedie
  • Společník cestovatele ŠVÉDSKO, vydavatelství IKAR
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *