Fredrik Backman: Dobrodružství ze šaten v posilovně

Už víte co se stane 10. srpna? No jasně, vyjde nová kniha Fredrika Backmana, který se vám mnohým určitě vryl do paměti svými příběhy o Muži jménem Ove, Babička pozdravuje a omlouvá se nebo Tady byla Britt-Marie, které vydalo nakladatelství HOST Brno. Příběhy o obyčejných lidech, jací žijí všude kolem nás. Žádnými super hrdiny s nadpřirozenými schopnostmi, ale prostě jen tak obyčejnými lidmi, jak je to jen možné.

Právě proto se jeho knihy tak neuvěřitelně dobře čtou. Třeba právě i proto získala letos filmová verze Muž jménem Ove 2 nominace na Oscara. Já osobně jeho příběhy miluji a evidentně je miluje i nakladatelství HOST Brno. Právě proto si pro vás připravil soutěž o jeho dvě nejnovější knihy, které se pro vás připravují a v krátkém sledu za sebou spatří světlo světa v češtině. Ten, kdo má tedy chuť zkusit štěstí a ony knihy získat, tak už určitě poctivě sleduje jednotlivé zápisky z jeho blogu, které vydávají blogeři a další fanoušci literatury. Musíte totiž správně odpovědět na všechny otázky. Jedna taková správná odpověď se schovává v tomto příspěvku u mě na webu.

Jen jsem si říkal, čím to je, že jsem si zrovna já vysloužil takový zajímavý příspěvek 🙂 No co, alespoň na něj snad nikdo nezapomene. Pěkně si tedy sedněte, nalijte si kafíčko nebo skleničku něčeho dobrého a dejte se do čtení.

Já osobně držím palce všem a třeba budou knihy právě vaše.

Lycka till ze Švédska, Pavel

Dobrodružství ze šaten v posilovně

Uvědomil jsem si, že mám hluboké emocionální problémy s převlékáním před telefonujícím nahým mužem.

Chci říct: Nemám nic proti mobilním telefonům ani nahým mužům, ale po rozsáhlém výzkumu mohu konstatovat, že na kombinaci obou těchto prvků shledávám cosi vysoce znepokojujícího.

Do mé posilovny chodí chlapík, který má ve zvyku pouze v gumových pantoflích (a přiznám se, že jsem se nad tím zamýšlel až neúměrně moc a došel jsem k závěru, že si je s sebou bere výhradně k tomuto účelu) kroužit po šatně a přirozeně schnout, zatímco přes svůj iPhone projednává obchodní záležitosti. Občas se prudce zastaví mezi dvěma lavičkami, kde mohou ostatní muži zrovna sedět a snažit se navléct si ponožky (pětasedmdesát procent času stráveného v posilovně věnuji nasazování a sundávání ponožek, což je způsobeno mýma dlouhýma nohama a zkrácenými břišními svaly, takže to prostě není tak jednoduché, jak to vypadá, ksakru), rozkročí se a velmi rozhodně a nespokojeně promlouvá k člověku na druhé straně. Navíc je v tom věku, kdy se celé tělo takříkajíc nezastaví v jediný okamžik. Chvilku to trvá, než každičká jeho část, abych tak řekl, dožene ostatní a zpomalí. Trošku jako když se vám na poslední chvíli podaří zachytit padající vánoční stromek. A čas od času, když se chlapík naštve (což bývá vcelku často), si jednu nohu opře o lavičku vedle někoho, kdo se zrovna snaží obléct si ponožky, jako by si chtěl protáhnout zadní část stehna, jenomže se pak místo toho předkloní nad koleno a zvýší hlas, takže jeho nahé tělo vypadá, jako by se snažilo vrazit velice těžký rýč do promrzlého záhonu.

A chtěl bych říct, že jsem zjistil, že bych s ničím z výše zmíněného nikdy neměl žádný problém, kdyby se to celé obešlo bez telefonování.

Prostě mi to pak připadá hrozně intimní.

Nejsem si úplně jist, jak bych případně tento problém popsal na webu posilovny v záložce „návrhy/stížnosti“. Ale měl jsem celý den na to, abych si uvědomil, že by to byl zatraceně komplikovaný způsob, jak onomu pánovi sdělit, aby s tím přestal. Jeden můj dobrý přítel, co studoval psychologii, mi před pár lety řekl, že trpím velice ojedinělou formou sociální fobie, která spočívá v tom, že nezvládám, když se ostatní chovají sociálně. Něco na tom možná bude.

No, každopádně tohle bylo moje pondělí. A co jste dělali vy?

PS: Myslím, že ten chlápek pracuje ve stavebnictví, protože dnes, když se naštval, hulákal: „Je to přece ŽIVÝ MATERIÁL, kurvadrát,“ a trochu u toho nadskočil, což bylo opravdu nepříjemné.

Zdroj

Další přiznání Fredrika Backmana najdete v pondělí 31. července na blogu CZ-books.

Předchozí příspěvek už visí na blogu Rachel Roo.

Pro přehled a účast v soutěži o knihy Co by můj syn měl vědět o světě a Medvědín sledujte facebook nakladatelství Host.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Fredrik Backman: Dobrodružství ze šaten v posilovně

 • Profilový obrázek
  2017-08-02 (20:16)
  Permalink

  Ten chlap je prostě génius. Jak z naprosto obyčejné situace dokáže udělat něco nad čím umírám smíchy? 😀

  Reagovat
  • Sverige.cz
   2017-08-02 (21:52)
   Permalink

   Já ho „miluji“, protože opravdu dokáže z obyčejných věcí vyvodit a udělat něco neobyčejného. Jednoduše a prostě.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *