Fotosoutěž – Soutěžní fotografie – hlasujte!

Fotosoutěž 2017 na portálu Sverige.cz je v té nejatraktivnější fázi, tedy hlasování. V průběhu celého února jste mi posílali na mail své fotografie a teď je jen a jen na vás, čtenářích, abyste vybrali 3 fotografie, resp. autory, kteří se vám nejvíce líbí. Veškerá pravidla najdete na konci článku za všemi soutěžními fotografiemi. Teď je osud ve vašich rukách!

U nás říkáme Lycka till, tedy hodně štěstí!

Soutěžní fotografie

01 Lukáš Vrablik
Toulky švédskou přírodou

02 Michal Kohlert
„To čumíš na mě?“ Vyfoceno na trajektu cestou ze Stockholmu do Helsinek.

03 Lucie Vavrečková
Expedice Scandinavia 2013, Sollebrun, Švédsko. 5240 km úžasnou severskou krajinou s tím nejlepším vozem a posádkou na světě… škoda, že už nejsme kompletní… RIP Algi, jednou se tam vrátíme!

04 Pavel Vetešník
„Deep Space Adventures“. Fotka je vyfocena zhruba 30 km od Örebra v přírodní rezervaci Närkes Kil. Na fotce je vidět část mléčné dráhy a taky velice slabá polární záře.

05 Kateřina Slivková
Každý si musí najít svou vlastní cestu. A ty mé pořád vedou do Švédska.

06 Petra Hudečková
Majestátní Stadshuset. Byly to nezapomenutelné 4 dny ve Stockholmu a dokonalé slunečné.. Bylo to jako sen a stále vzpomínám a  sním o další cestě.

07 Miroslava Havlíčková
Model z losího safari v Markarydu

08 Eva Kotrlová
Splněný sen. Moje pracovní návštěva, jako heandler v Orse, Gronklitt. Fotografie zachycuje spřežení při odpočinku, před dalším výletem.

09 Klára Wihodová
Fotka byla pořízena na hradě Vadstena ve Švédsku.

10 Kristýna Tučková
Fotografie vznikla v červenci 2011. Bohužel si nepamatuji kde, ale nádherně zachycuje tu krásu, kterou pro mě Švédsko má. Nádherná romantická příroda a letní západy slunce v jedenáct hodin večer. Té kráse jsem nemohla odolat a tak jsem si fotografii nechala vytisknout a již šestým rokem usínám pod pohledem na švédské jezero.

11 Helena Křenková
NP Sarek, netradiční pohled do údolí Rapadalen (průvodcovaný zájezd „Treking v NP Sarek“, Adventura/Periscope, 4. ročník).

12 Petr Vondráček
Letovka jeřábů popelavých při východu slunce u jezera Hornborga, kde se každý rok zastavují tisíce jeřábů popelavých.

13 Pepa Horák
Tahle fotka vlastně ani neni dobrá, ale je na ní moment kdy jsem poprvé nejen viděl, ale i slyšel polární záři. Mrzlo, bylo jasno, ticho a do toho začala obloha tančit a poprvé se ozvala, takové prazvláštní melodické praskání…

14 Veronika Jelínková
Sweden at its very best!

15 Mihal Šanda
Oáza klidu v Abisku

16 Miroslav Holec
Husaby | Je rok 2010 a moje první návštěva země zaslíbené. Skvělá týdenní výprava s mými přáteli ze SAAB klubu po krásách a chutích Severu.

17 Lujza Sadloňová
Beware the barrenness of a busy life. When you rush trough life, you forget to live NOW.

18 Ivana Švábová
Fotka je pořízena  z mého pobytu ve Švédsku kde jsem byla uchvácena překrásnou přírodou.

19 Pavla Rypackova
Kannelbullar | Můj nový zlozvyk (o tuto čestnou pozici se skořicoví šneci momentálně dělí s kardamonovými šneky) a nejtypičtější švédské pečivo… když byl národní den skořicových šneků a v pekařstvích se vás hned po pozdravu ptali “Kanelbullen?”

20 Zuzana Židová
Příjemný květnový slunečný den ve Stokholmu. Byla jsem tam před deseti lety, bohužel jen na pouhý den. Byl to výlet během studijní stáže ve Finsku. Celá naše výprava se kochala rozkvetlými sakurami v centru Stokholmu a cibulovinami všude, kam oko dohlédlo – na východě Finska byl ještě sníh.

21 Tereza Pěníková
Během letního cyklo-pěšo-auto putování po západním pobřeží jsme narazili na tento unikátní „most“, který jsme samozřejmě museli hned vyzkoušet a udělal na nás obrovský dojem.

22 Klára Čmuchová
Oskar

23 Katarzyna Nogolová
Fotografie z malebného ostrova Holmön, nedaleko města Umeå. Na tento ostrůvek se lze dostat jenom malým trajektem, v zimě pak auty po ledě.

24 Olga Síbrtová
„Jag vill dö i norden“

25 Lucie Lorková
Samy dvě se sestrou jsme se autem vydaly do švédského Laponska. Fotka byla pořízena hluboko ve švédských lesích, plné klidu a míru, kde jsme rovněž přečkaly noc a ráno opět pokračovaly vstříc dobrodružství.

26 Simona Lencová
„Zastááááv!!!!“
„Proboha co se děje?? “
„Koukej! Ten je krásnej.“

27 Eva Vojáčková
Hrozící smrt přehřátím na drsném severu – švédská vychytávka badtunna.

28 David Šimoník
Barevná podzimní Uppsala aneb, jak zachytit krásy podzimního Švédska improvizovaně mobilem.

29 Barbora Mikulášková
Co dokáže obyčejná voda ve švédských třeskutých mrazech?

30 Adéla Holečková
Miluju rána na severu

31 Hedvika Poršová
Nad vodopádem Tännforsen | Fotografie pořízená loňského září nad vodopádem Tännforsen který je největší a nejsilnější ve Švédsku. Zdrželi jsme se dvě noci v nedalekém Åre a z naší krátké cesty po Švédku byl tento kraj nejseverněji položen. Příště bychom rádi dále na sever. K výletu na tento vodopád nás inspiroval váš web, stejně jako k návštěvě dalších míst – díky!

32 Jana Dědová
„Dlouhý Jan a dlouhý Jan“ – můj syn Honza u majáku Dlouhý Jan (Långe Jan) na jižním cípu švédského ostrova Öland. Fotografie byla pořízena v srpnu 2015 při cestě po tomto malebném ostrově.

33 Jindřich Částka
Západ Slunce nad Kalmarským průlivem, Jordhamn, ostrov Öland
Lidé na ostrově Öland odedávna využívali sílu větru k tomu, aby si ulehčili práci. Na západním pobřeží u osady Jordhamn stojí mechanismus na broušení kamene pomocí větru, poslední svého druhu ve Švédsku.

34 Lubomír Novotný
Los v pulnocnim slunci – lokalita Pajala

35 Fotografie odstraněna z důvodu porušení pravidel soutěže

36 Kateřina Fumferová

Bli en bättre fotograf – buďte lepším fotografem. Dvakrát jsem byla ve Stockholmu a dvakrát taky tady. A pokaždé jsem se znovu zamilovala.

37 Lukáš Nguyen
Na této fotografii jsou zachyceny hned dvě země. Fotografie je pořízená ve městě Helsingborg a v pozadí je vidět Dánské město Helsingør.

38 Daniel Metlička
Podzimní ranní mlha ve městě Falun

39 Renata Fulínová
Západ slunce u moře v Ystadu – to bylo to pravé zakončení půlročního pobytu na jihu Švédska. Nejlepší půlrok v životě, nejkrásnější vzpomínky.

40 Petr Kotlík
Denní tisk (Stadsmuseet Stockholm)

41 Peter Majerčák
Fotografie vznikla v NP Sarek, za polarnim kruhem, v opravdove severske divocine! Trek trval 7 dni a vsem co maji radi divokost prirody ho doporucuji!

42 Jakub Erben
Drsná krása švédské přírody

43 Simona Kloučková
Obyvatelé městského parku v Göteborgu

44 Tomáš Brozman
Takto ma na mojom študijnom pobyte vo Švédsku privítala polárna žiara. Fotka vznikla na začiatku septembra minulého roka v severošvédskom Kalixe.

45 Tomas Fendrych
Koncem leta v Hälsinglandu

46 Pavla Vitingerová
České zlato za 15 švédských korun aneb „Plzeň dobyla Systembolaget“.

47 Diana Lakomá
Co mě ze Švédska nejvíce zaujalo, bylo tohle město: dynamické, pulsující, každý den jiné. To je Stockholm ♥

48 Kristýna Benetka
Švédské lyžařské středisko Åre

49 Jitka Vávrová
Fotografie vznikla koncem srpna 2015 na malém ostrůvku Svårtsö, který je součástí Stockholmského souostroví. Švédi mu říkají Skärgården, česky „Kamenná zahrada“. Bylo to to léto, kdy v Evropě panovala tropická horka, tudíž i sever byl o něco teplejší, než bývá v tuhle roční dobu obvyklé. Dodnes si dovedu přesně vybavit tu krásu koupání v průzračné a chladné vodě v jezeře uprostřed lesů.

50 Tomáš Gancarčik
Fotka je porizena pri vstupe do narodneho parku SAREK pri mestecku Kvikkjokk v severnom Svedsku. Nikto z nas si nedovedl predstavit jak dobrodruzny a krasny zazitek cekal pred nami.

51 Jan Ornst
Uprostřed lesů na jednom statku na severu Švédska se každý rok rodí mnoho koťat, o které se starý sedlák nedokáže postarat. Naštěstí mu pomáhají chovatelé koček ze Stockholmu, od kterých jsem tohoto nádherného kocoura získal.

52 Tereza Kejzlarová
Uppsala je krásné studentské město ležící nedaleko Stockholmu, spojené s mnoha významnými švédskými osobnostmi. Mezi přední památky patří zejména katedrála Domkyrka, nejvyšší církevní stavba ve Skandinávii. Uppsala představuje unikátní propojení historie, kultury a moderního studentského života. A navíc, kde jinde můžete po celý rok jezdit na kole a obdivovat noční krásy této památky!

53 Jan Dvorsky
Správný šetrný Švéd nikdy nevyhazuje svá stará Volva! 🙂

54 Tomáš Pichrt
Fotografii jsem pořídil v Malmö v červenci v roce 2008 a zachycuje Malmöhus. Již několik let si sestavuji rodokmen a dostal jsem se do kontaktu s dámou, jejíž otec si také sestavoval rodokmen a narazil na zmínku, že by náš společný předek měl pocházet ze Skandinávie, proto jsem se rozhodl postupně navštívit Nizozemsko, Dánsko, Švédsko, abych poznal kulturu a prostředí mých potenciálních předků.

55 Daniel Ornst
Östergötland

56 Tobiáš Mano
Stekenjokk, srpen 2015

57 Samuel Mano
Srpen 2015, Ake stastie, ze po 4 hodinach slapania v dazdi s 3 malymi detmi, Samko najde svoju radost 🙂 Zaby ziju aj vo Svedsku! 🙂

58 Michal Mano
Stekenjokk srpen 2015, Misia splnena 🙂

59 Jaroslava Maršálková
Kostelík s přilehlým hřbitovem ve vesnici Hästveda (Hässleholms kommun), léto 2015

60 Petra Macková
Z květnové večerní procházky v Lysekilu na pobřeží. Foceno na film.

61 Kateřina Nepilá
Fotografie vznikla v přírodní rezervaci Dumme mosse během mé první návštěvy Švédska. Zachycuje masožravou rostlinu rosnatku okrouhlistou.

62 Tomáš Burian
U královského paláce ve Stockholmu

63 Petr Korda
Fotka byla pořízena na jezeře Vättern cestou na ostrov Visingsö. Tato krásná loď jela proti nám na pevninu a čeřila jinak klidnou a modrou hladinu jezera (rok 2008).

64 Víťa Krichl
Idylický trek v okolí nejvyšší hory Švédska – Kebnekaise

65 Zuzana Budzáková
„Look deep into nature, and then you will understand everything better.“ – Albert Einstein

66 Daniela Komanická
August 2012. Stojím so svojím elektrickým vozíkom na drevenom moste v údolí riečky Flian neďaleko Lidköpingu. V malebnom zátiší sa predo mnou vynára tehlová budova historickej továrne Kristinedal z roku 1898. Snažím sa zachytiť túto krásu, keď na mňa zatrúbi pán v automobilovom veteráne a ja mu uvoľňujem cestu. Určite netuší, že mi tým umožní vytvoriť záber, ktorý vystihne švédsky zmysel pre zachovávanie historického dedičstva hneď v dvoch rôznych podobách.

Pravidla hlasování a úžasní sponzoři fotosoutěže

Kdo může hodnotit?

Kdokoliv, kdo navštíví web Sverige.cz a pošle mail na sverige.cz@gmail.com se jménem autorů 3 nejlepších fotografií dle vlastního uvážení.

  • Předmět zprávy: Fotosoutěž 2017 – hlasování
  • Obsah zprávy: Číslo a jméno 3 nejlepších autorů fotografií dle vlastního uvážení (např. 68 Jaromír Jágr) a celé jméno a příjmení hlasujícího včetně adresy, pro případ vylosování ceny od Skandinávského domu, ale také z důvodu kontroly, že nehlasuje jedna osoba z více mailových adres. Chci vám věřit, ale bohužel mám špatnou zkušenost… už to někdo zkoušel…

Kdy soutěž potrvá?

Svůj hlas pro 3 nejlepší fotografie, resp. autory, můžete posílat do 31. března 2017 na mail sverige.cz@gmail.com. V prvním dubnovém týdnu budou představeni výherci. Také vylosuji 3 z vás, kteří hlasovali a ti obdrží také odměnu od Skandinávského domu.

Co čeká na autory nejlepších fotografií?

Pro vítěze je připraven značkový batoh Kånken od tradičního švédského outdoorového výrobce Fjällräven.

Pro první 3 je také připravena roční licence softwaru Zoner Photo Studio X na úpravu a správu vašich fotografií od společnosti ZONER software a. s.

Pro prvních 5 je potom také připravena zbrusu nová kniha od švédského spisovatele Joakima Zandera Bratr, kterou v únoru uvede na trh brněnské nakladatelství HOST.

A protože i hlasující musí vynaložit úsilí, tak pro 1 vylosovaného je připraven od Skandinávského domu 1x 2 vstupenky na Severský filmový čtvrtek (dle vlastního výběru, platnost do 31. 12. 2017, Praha) a na další 2látková taška taktéž od Skandinávského domu.

Ceny do fotosoutěže věnovali

Fjällräven

www.fjallraven.cz

Od chvíle, kdy společnost Fjällräven zahájila svou cestu, uplynulo již více než 50 let a její produkty používají a oceňují generace milovníků přírody na celém světě. Během této doby se několik výrobků stalo více či méně klasikou. K nim patří bunda Greenland Jacket z roku 1968, kalhoty Vidda Trousers z roku 1999, batoh Kånken z roku 1978 a bunda Expedition Down Jacket vyrobená v roce 1974. Řada dalších výrobků se dočkala ocenění za funkčnost a zohlednění životního prostředí při výrobě, jako například kalhoty Keb Trousers a batoh Kajka, abychom uvedli alespoň dva z posledních příkladů.

Vývoj pokračuje a lidé, kteří pracují ve společnosti Fjällräven, hledají i nadále inspiraci pro nové výrobky a řešení ve chvíli, kdy se sami pohybují v přírodě. A naprosto stejně jako v šedesátých letech, kdy všechno začalo, cítí nadšení a odhodlání vyrábět odolné, nadčasové a funkční outdoorové vybavení, chovat se k lidem, zvířatům a životnímu prostředí odpovědně a inspirovat druhé a pěstovat v nich zájem o pobyt v přírodě.

Pokud se Vám líbí Kånken, pak si určitě zamilujete i Re-Kånken vyrobený z použitých PET lahví a tak zcela recyklovatelný.

 

ZONER software

www.zoner.cz

Zoner Photo Studio připravuje softwarová divize společnosti ZONER software, a.s. Ta je významným producentem a distributorem softwaru a také předním poskytovatelem internetových služeb souvisejících s prezentací na internetu a e-komercí. Společnost sídlí v Brně a s pobočkami na Slovensku, v Maďarsku, Japonsku a USA zaměstnává přes 100 pracovníků.

Zoner Photo Studio X je program, který vám pomůže s fotkami. Všechno od stažení fotek do počítače po úpravu a sdílení najdete v tomto českém programu. Přidejte se k milionům uživatelů po celém světě a získejte nejlepšího pomocníka pro vaše digitální fotky!

Nakladatelství HOST

nakladatelstvi.hostbrno.cz

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

Nakladatelství Host uvedlo na český knižní trh kriminální romány Stiega Larssona, Larse Keplera, Jussiho Adlera-Olsena, Henninga Mankella či Åsy Larssonové, které záhy obsadily přední místa žebříčků prodejnosti.

Skandinávský dům

www.skandinavskydum.cz

Skandinávský dům, z. s., je českou neziskovou organizací, která plní roli institutu zaměřeného na prezentaci kultury zemí evropského Severu. Za tímto účelem pořádá literární akce (křty novinek, setkání se spisovateli, besedy s odborníky), filmová promítání, odborné a populární přednášky, výstavy výtvarného umění, koncerty a další tematicky zaměřené společenské, vzdělávací a osvětové aktivity, mezi které patří také provoz informačních webových stránek, stránek na sociálních sítích a Knihovny Skandinávského domu se specializovaným fondem severských literatur.

Skandinávský dům, z. s., je samostantná a nezávislá organizace. V naplňování cílů své činnosti úzce spolupracuje s velvyslanectvími severských zemí v Praze a celou řadou českých i zahraničních, především kulturních institucí.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *