Fjällräven Classic 2017 | Už aby byl srpen…

Už je srpen? Už je srpen? Už je srpen? Ne???? Bože, já to nevydržím. Naštěstí je už polovina ledna a tak je k srpnu blíže. No a proč? No protože se postavím na „startovní“ čáru v turistické vesnici Nikkaluokta a vydám se na 110 kilometrů dlouhé dobrodružství, které mě zavede až do národního parku Abisko. Aspoň na pár dní budu součástí turistické trasy Kungsleden.

Já si prostě nedovedu život bez hor představit. Představa, že třeba žiju v placatém Dánsku či Maďarsku by mě zabila. Pochopitelně, že se díky rodině s malými dětmi nedostanu do hor tak často jak bych chtěl (a potřeboval), ale párkrát do roku se urvu. Aspoň na den, když to jde. Mám to štěstí, že bydlím v docela hornaté části Švédska (samotný geografický střed), ale ty správné hory jsou ještě dál. Moje potulky jsou tedy méně dobrodružné. Ovšem  jednou či dvakrát do roku prostě musím. Loni jsem podnikl s kolegou z práce úžasný RoadTrip přes polovinu Švédska, byť nám počasí totálně nevyšlo a náš hlavní cíl, národní park Sarek a delta řeky Rapadalen, nám byl zapovězen. Ne navždy.

Právě kvůli počasí jsem si řekl, že se prostě a jednoduše musím na sever letos podívat znovu a doufat, že počasí vyjde. Nechtěl jsem spoléhat na kolegu, že si střihne se mnou sever znovu a tak jsem se zaopatřil raději sám. Konkrétně už půl roku dopředu. Celý rok jsem se kochal videi z akce Fjällräven Classic a věděl jsem, že tam prostě chci. V průběhu podzimu jsem poctivě sledoval web celé akce, protože jsem věděl, že se na ní dostat není zcela automatické a tak jednoduché. Už jen proto, že je tak oblíbená u lidí z celého světa, nejen ze Švédska. Každoročně se jí účastní kolem 2000 nadšenců opravdu ze všech koutů Světa. Koncem loňského roku jsem se dočkal. Zveřejnili datum, kdy bude možno zakoupit lístek. Tím magickým datem byl 10. leden 2017.

Následovaly týdny detailního studování webu. 9. ledna jsem celý večer proseděl u počátače, abych hned v prvních minutách po půlnoci mohl provést registraci. Jaké zklamání…. Ještě ten den se tam objevilo, že registraci sice půjde udělat 10. ledna, ale že bude spuštěna přesně v 10:00 hodin. Oooooooooo, vždyť já ale budu v práci. V montérkých a svařovat halu do Norska. Bez počítače. Bez možnosti se registrovat. Naštěstí. Naštěstí žena potřebovala ten den dopoledne odvést do nemocnice a tak místo toho, abych tam s ní zůstal, tak jsem ji po vysazení u vchodu opustil a obrátil vůz domů. PC už bylo nastartováno a web otevřen. Je 10:00 a registrace je zpuštěna! Kód! Sakryš jaký kód? Po pár minutách závada odstraněna a registraci šlo provést. Uf. Jsem jeden z 1700 šťastných majitelů lístků na Fjällräven Classic 2017, kteří provedli registraci v prvním dnu. Zbývá kolem 300 lístků, tedy aspoň to psali na FB před pár dny.

Teď pro mě už vlastně začíná příprava

Je potřeba shodit asi 10 kilo, které se mi nabalily kolem pasu. Když už potáhnu necelých 20 kilo na zádech přes 110 kilometrů, tak aspoň nějak bych si mohl ulevit. Také fyzičku bude potřeba oprášit. Byť stojím denně na nohou v práci, tak pochodovat celý den, resp. několik dní v kuse, s přespáváním ve stanu, bude potřebovat přeci jenom jinou fyzičku. No a v neposlední řadě mi chybí vybavení, které si budu muset nějak do srpna zařídit. Nejdůležitější bude stan, spacák a batoh. Stan si mohu půjčit od kolegy z práce, ale nebyl zrovna z nejlehčích. Batoh mám jen 30ti litrový, a to stačit rozhodně nebude. Doporučují 65-75 litrů. Protože jdu sám a vše si budu muset nosit sám, tak to bude asi potřeba dodržet. Spacák mám jen obyčejný ještě z dob, kdy jsem občas přespával na akcích u kamarádů na chatách. Loni jsem při cestě severem trošku mrznul a opakovat to nechci, takže to bude další cíl. Poslední skládačkou budou body, které se mi při pádlování na jezeře Tjaktjajaure rozpadly. Boty s pořádnou vodní ochranou. Vlastně si teď uvědomuji, že nemám ani na čem vařit. Čeká mě hodně zařízování a hodně přesčasů v práci.

7 měsíců do startu

Rozhodně toho ale nelituji, protože ta divočina, rozloha a nádhera, která mě a další účastníky Fjällräven Classic 2017 čeká, stojí za to! Pokud máte chuť, mrkněte na web, třeba jsou ještě nějaké lístky volné.

Nyní mě čeká několik hodin studia následujících videí a snad budu dobře připraven. Pokud někdo z vás už tuto akci absolvoval, tak se s radami. Páč ty budu opravdu potřebovat.

 

 

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Fjällräven Classic 2017 | Už aby byl srpen…

 • Profilový obrázek
  2017-10-13 (10:32)
  Permalink

  Dobrý den,

  hezký článek a super fotky, rád bych se zeptak kolik stál lístek na tuto událost?

  Díky moc za odpověd.

  Reagovat
  • Sverige.cz
   2017-10-14 (20:07)
   Permalink

   Zdravím Františku, akce to byla parádní… Ještě musím zveřejnit poslední dva dny a potom poslední den cesty z Kiruny zpět domů do Sundsvallu. Bohužel počasí už moc nepřálo a na objektivu se mi objevily nějaké fleky (asi prach na zrcadle) a tak to není ideální. Jen důvod si to někdy zopakovat.
   Lístek na akci stál oficiálně 2200 SEK a kupoval se v lednu.
   Zdravím na jih, Pavel

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *