„Fika“ něco co budete milovat

Hned na úvod musím říct, že je opravdu potřeba ve švédštině dbát na výslovnost a dobře poslouchat. Stačí drobnost a vše je jinak. Tak třeba skoro nejzamilovanější švédské slovíčko „fika“ (čti fíííka – dlouze). Pokud by jste to ovšem vyslovili krátce, tedy fika (psáno ficka), tak by se jednalo o kapsu. A ta by vám asi moc nechutnala.

Mufiny, oplatky, různé pečené a nepečené drobnosti.

 

Co to tedy fika je? Fika je kafe, svačina, vlastně jakákoliv svačinka. Fika se neodmítá a bez potřebných mlsností to nejde. Je to hlavně švédská tradice pro odpočinek, setkání s rodinou, přáteli, k navázání nových kontaktů. Základem je káva a k tomu se podávají různé sladkosti, ale i třeba sendviče, mj. věděli jste, že švédové jsou jedni z největších konzumentů kávy na světě?

Takže pokud budete ve Švédsku a někdo Vás pozve na „fiku“, tak neodmítejte. Určitě budete spokojeni.

Kanelbulle, tradiční pečivo (foto Fredrik Broman, zdroj imagebank.sweden.se)

 

Fika je jak pro mladé, tak pro staré. Prostě ta správná chvíle pro odpočinek a setkání (foto Fredrik Broman, zdroj imagebank.sweden.se)

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

4 thoughts on “„Fika“ něco co budete milovat

 • Profilový obrázek
  2012-09-21 (16:36)
  Permalink

  mam dotaz ohledne svedske kavy, pri nasem pobytu tam, jsem si vsimla, ze ji piji opravdu hodne a min. tak dva hrnky na posezeni, zajimalo by me jak kavu prirpavuji – prekapavana, presovac nebo kafetier?
  dekuji!

  Reagovat
  • Pavel
   2012-10-14 (10:42)
   Permalink

   Vetsina starsich lidi si tady ve Svedsku uvari „turecke“ kafe na sporaku s vodou a potom piji. Mladsi uz vetsinou preferuji prekapavanou. Jinak si ovsem myslim, ze kava se tady pije uplne stejne jako kdekoliv jinde.
   Zajimavosti u starsich lidi je, ze kdsi se tady kava nalila na podsalek a pilo se z nej. Doporucuji najit na YouTube.com film/serial pro deti „Emil“ a tam to je v jednom dile krasne videt.

   Reagovat
  • Pavel
   2012-04-27 (15:24)
   Permalink

   A tim „tu“ myslis tenhle web nebo Svedsko? 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *