Falun

Není mnoho měst co významným způsobem ovlivnili celou zemi a vtiskli ji tvář. Město Falun z kraje Dalarna, oblasti západního Svealandu, je jedním z nich.

Rybí náměstí ve Falunu (foto Magdalena Gudmundsson, zdroj www.falun.cz)
Rybí náměstí ve Falunu (foto Magdalena Gudmundsson, zdroj www.falun.cz)

 

Město Falun dalo Švédsku a ne jen jemu, ale v podstatě celé Skandinávii tak typickou červenou barvu Faluröd. Tato barva se vyrábí od 17. století z rudného prachu obsahujícího síran železnatý z dolu Falu, za nímž vyrostlo město Falun. Měděná hora, švédsky Koppaberget, byla pokladnicí země. Těžily se zde svého času více než dvě třetiny celkové světové produkce mědi.

Město Falun vyrostlo kolem dolů na měď a obživa obyvatel města byla dlouho na těžbě mědi závislá. Těží se zde nepřerušeně již přes tisíc let a podle některých pramenů se zde těžilo od 8. století. Podle legendy naleziště mědi objevil ve skutečnosti kozel, který se zatoulal do míst ložiska, vyválel se na zemi a když se vrátil do vesnici měl rohy obarvené mědí.

Ve 14. století se vytvořilo malé sídlo. 1641 dostal Falun městská práva. Největší rozvoj města začal po výstavbě železnice a továren. V 20. století se město vyvinulo na administrativní a vzdělávací centrum. V roce 1992 byl zavřen poslední důl. Těžba mědi v okolí města a dělnické čtvrti města jsou od roku 2001 na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Print

 

S městem Falun se pojí ještě i další výrobek, který nechybí pravděpodobně v žádné lednici a tím je Falukorv. Falukorv je typický švédský párek, něco jako český točený. Vznikl v 16.-17. století, kdy bylo v dolech zaměstnáno mnoho německých horníků a se snažili zpracovat z volů, kteří byli v dole využívání ještě před nástupem strojů. Název Falukorv dostal až v roce 1830.

Ve městě můžete navštívit hornické muzeum Gruuvmuseet nebo Dalarnas Museum, kde se nachází rozsáhlé sbírky lidových krojů, místních obrazů a tradičních řemesel.

Důl Falu bez kterého by nebylo města Falun (foto Magdalena Gudmundsson, zdroj www.falun.se)
Důl Falu bez kterého by nebylo města Falun (foto Magdalena Gudmundsson, zdroj www.falun.se)

 

Falun je také sportovních střediskem. Ve městě je sporotvní areál Lugnet kde se nacházejí dva skokanské můstky a běžkařský areál. Několikrát se zde konala mistrovství světa. Naposledy v roce 2015.

[wpgmza id=“107″]

 

Zdroj

  • Wikipedia
  • Společník cestovatele ŠVÉDSKO, vydavatelství IKAR

Související články

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *