Expedice NP Sarek 2016 může začít

Expedice NP Sarek 2016 může začít. První krok, tedy rozhodnutí, s kým, kde a přibližně kdy vyrazit je za mnou. Kolega z práce, zapřísáhlý canonista, se rozhodl, že porovnáme naše fotoaparáty na opravdu luxusním místě. Bude to tedy „souboj“ Canon versus Nikon, ale hlavně to bude strávený čas na fantastickém místě, jakým národní park Sarek na severo-západě Švédska je.

zdroj koláž internet
zdroj koláž internet

Národní park Sarek patří do osmičky zakládajících národních parků ve Švédsku, které byly vyhlášeny v roce 1909. Dle mého kamaráda je ve Švédsku pozažován za nejkrásnější a jeden z nejdivočejších. Tedy něco přesně pro mě. Expedice již dostala i harmonogram. Den cesty (autem přes osm hodin), tři dny v horých a na kajacích a opět den zpět. Pravda, není to extra dlouhý čas, ale jako vstup  bych to bral. Třeba se tam už bude koncem srpna všechno krásně barvit.

Na druhém kroku se již pracuje. Ten je spojen s pořekadlem každého horala. „Není špatné počasí, jen špatné oblečení“, a to se mě už pomalu netýká. NP Sarek je 200 km nad Polárním kruhem a tak je tam vše možné. Navíc koncem srpna zde již bude určitě podzim v plném proudu a lijavec s větrem si budou podávat ruce. Vždyť už tento a příští týden jsou tam deště na plném pořádku a teploty se pohybují kolem 10 stupňů. Aktuální počasí v národním parku Sarek můžete sledovat na stránkách SMHI.

Bunda Abisko Eco Shell od předního švédského outdoorového výrobce oblečení Fjällräven je doma a první položku si mohu odškrtnout. Spacák, ve kterém nebudu mrznout (doufám), ani při mínusových teplotách, je objednaný. Na stanu se pracuje. Teď už zbývají jen nějaké doplňky na vaření, upgradovat krabičku první záchrany, tedy KPZetku na švédské počasí, terén a podmínky. Extérní nabíječka Bruton je také už od podzimu doma, takže se nebudu obávat, že mi dojde šťáva. V celém parku totiž není nikde ani žádná chata, natož elektrická zásuvka…

fjallraven-abisko-eco-shell-bunda-bruton-nabijecka

Ještě je toho hodně předemnou, ale o to více pro vás potom. Věřím, že se budete na zážitky z mini expedice těšit stejně jako já. Třeba se tam s někým z vás potkám.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *