Erik X. Knutsson

Erik X. Knutsson, narozen asi 1180, zemřel 10. dubna 1216, byl králem Švédska v letech 1208-1216. V době, kdy se stal králem, byl také známý jako Erik, který přežil („Erik som överlevde“), protože byl posledním přeživším synem Knuta I. a jeho manželky, pravděpodobně Cecílie Johansdotter.

Erik XI. Knutsson (zdroj Wikipedie)

 

Odkazování na Erika Knutssona jako na Erika X. je až pozdější vymoženost z doby Erika XIV. (1560–68). On a jeho bratr Karel IX. (1604–1611) přijali toto číslování na základě fiktivních švédských dějin. Počet švédských vládců jménem Erik před Erikem XIV. není přesně známý.

Byl prvním švédským králem, který byl korunován.

Když v roce 1195 zemřel Erikův otec Knut, všichni jeho synové byli ještě děti. Erik z nich zjevně nebyl nejstarší. Díky vlivu mocného jarla Birgera Brosy byl králem vzolen Sverker II. z konkurenční dynastie Sverker.

Synové krále Knuta zůstali žít u dvora až do roku 1203, kdy jeho bratři a rodina obnovili své nároky na trůn. Sverker to samozřejmě nestrpěl, a tak se Erik a jeho bratři uchýlili do Norska. V roce 1205 se bratři vrátili do Švédska s norskou podporou. V bitvě u Älgaråsu ale byli poražili a všichni tři Erikovi bratři – Jon, Joar a Knut – byli zabiti.

V roce 1208 se Erik znovu vrátil do Švédska s norskými jednotkami a Sverkera porazil v bitvě u Leny. Sverker byl donucen odejít do dánského exilu. Erik se stal králem, v roce 1210 ale znovu svedl se Sverkerem bitvu (u Gestilrenu), kde byl Sverker podruhé poražen a zabit.

V té době se Erik X. oženil s Rixou Dánskou, sestrou dánského krále Valdemara II. Dánsko tradičně podporovalo Sverkery a Erik se tak snažil získat dánskou podporu.

Erik X. zemřel náhle v horečkách v roce 1216 na hradě Näs a pohřběný je v klášteře Varnhem. Jeho syn Erik se narodil už jako pohrobek.

Jeho potomci:

  • Žofie Eriksdotter († 1241)
  • Martha Eriksdotter
  • Ingeborg Eriksdotter († 1254), manželka jarla Birgera
  • Marianna, manželka pomořanského vévody
  • Erik XI. (1216–1250)

Čerpáno z Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *