Erik Segersäll (Erik Vítězný)

Erik Segersäll (Erik Vítězný), narozen asi 945, zemřel asi 995, byl prvním švédským králem (970–995), o kterém existují hodnověrné informace. Vedou se debaty, zda ho vůbec lze považovat za krále Švédska, protože jeho syn Olof Skötkonung byl prvním, koho přijali švédské kmeny v okolí jezer Mälaren a Vättern.

Erik Segersäll nechává zpívat o vítězství a tom, že získal Styrbjörn Starke v Fyriswall v roce 984 (Noren, 1835).

 

Někdy se Erik Vítězný označuje jako Erik V. či VI., což je moderní invance z doby Erika XIV. (1560–68), který toto číslování přijal na základě fiktivních švédských dějin. Nevíme, zda před Erikem Vítězným vládlo Švédsku více panovníků toho jména, někteří historici se kloní k názoru, že tomu tak bylo, jiní zpochybňují spolehlivost zdrojů o jejich existenci. Číslování panovníků dále komplikuje existence vládců jménem Erik Stenkilsson, Erik Pohan a Erik Årsäll.

Erikovo původní území leželo v Upplandu a přilehlých oblastech. Přízvisko „vítězný“ si získal výhrou v bitvě u Fýrisvelliru, čímž odrazil invazi z jihu. Velikost Erikova království není známá. Mimo okolí jezera Mälaren mohlo sahat na jih k Baltskému moři u Blekinge. Jedná se o území, které dnes tvoří Svealand, Västergötland a Östergötland. Erik je obecně považován za zakladatele města Sigtuna, kde se razily první švédské mince za vlády jeho syna Olofa.

Adam z Brém píše, že krátce také ovládl Dánsko poté, co porazil krále Svena Tveskägga.

Pověsti

Erik Vítězný se objevuje v řadě severských ság (pověstí). V různých příbězích vystupuje jako syn Björna Erikssona, jehož spoluvládcem je jeho bratr Olof Björnson. Jeho manželkou měla být Sigrid Storråda, se kterou se prý později rozvedl a dal Götaland jako léno. Podle Eymundovy ságy se podruhé oženil s ženou jménem Auð, dcerou Haakona Sigurdssona, vládce Norska.

Než k tomu došlo, zemřel jeho bratr Olof a měl být zvolen nový spoluvladař. Švédové prý odmítli Erikova synovce Styrbjörna Silného. Styrbjörn od Erika získal 60 lodí a měl se živit jako Viking. Stal se prý vládcem Jomsborgu a spojencem svého švagra, dánského krále Haralda Modrozuba. Styrbjörn se vrátil do Švédska s armádou, ale Harald a dánské vojsko se obrátili zpět.

Adam z Brém podotýká, že Erik byl v Dánsku pokřtěn, ale zapomněl na křesťanskou víru poté, co se vrátil do Švédska.

Manželky

  • Sigrid Storråda?
  • Auð?

Rod

  • Ynglingové

Čerpáno z Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *