Erik den helige

Erik den helige (Erik IX. Švédský nebo také Erik Svatý), zemřel 18. května 1160, byl králem Švédska nejspíš v letech 1156 – 1160. Nezachovaly se o něm žádné historické záznamy a všechny informace o něm jsou založeny na pozdějších legendách, které měly pomoci jeho pověsti jako svatého. Fakta a výmysly o jeho životě lze jen těžko oddělit.

Třetí pečet Stockholmu, na které je vyobrazena údajná podoba krále Erika (zdroj Wikipedie)

 

Ví se, že měl bratra, jehož jméno začínalo na „J“ a který byl identifikován jako Joar Jedvardsson, proto Erika moderní zdroje někdy označují jako Erika Jedvardsona.

Odkazování na Erika Svatého jako na Erika IX. je až pozdější vymoženost z doby Erika XIV. (1560–68). On a jeho bratr Karel IX. (1604–1611) přijali toto číslování na základě fiktivních švédských dějin. Počet švédských vládců jménem Erik před Erikem XIV. není přesně známý.

Od roku 1150 byl Erik protikálem Sverkera I., který získal švédský trůn kolem roku 1130 a byl zavražděn v roce 1156. Erik byl poté uznán jako král ve většině nebo i ve všech provinciích. Jeho vláda skončila, když byl roku 1160 zavražděn v Uppsale. Má se za to, že jeho vrahem byl Emund Ulvbane, kterého najala konkurenční dynastie Sverkerů nebo jeho přímý nástupce na trůně, Magnus Henriksson. Podle legend se během jeho vraždy stal zázrak a z místa, kam dopadla jeho useknutá hlava, vytryskl pramen.

Erikova relikvie se nachází v katedrále v Uppsale. Jedná se o kosti muže se znaky zranění na krku. Původní rakev byla zničena, tu současnou nařídila vyrobit švédská královna Kateřina Jagellonská, manželka Jana III. Erik je patronem města Stockholm a jeho korunovanou hlavu má město i ve znaku.

Zasloužil se o kodifikaci práva ve svém království – právo krále Erika. Aby si upevnil pozici, Erikův syn Knut I. podporoval uctívání svého otce jako mučedníka.

Erikovou manželkou byla Kristina z dánského královského rodu. Jejich potomky byli:

  • Knut I. Švédský, švédský král v letech 1167–1195,
  • Filip,
  • Kařina Eriksdotter
  • Markéta Eriksdotter, od roku 1189 norská královna, zem. v roce 1202.
Uložené ostatky v chrámu v Uppsala (zdroj Wikipedie)

 

Čerpáno z Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *