Ekolog a námořní dobrodruh Sven Yrvind

Ošlehaná tvář mořského vlka, železné svaly a dobrodružná povaha – to dokonale charakterizuje Svena Yrvinda, 78letého švédského stavitele lodí, námořníka a spisovatele. Tenhle stařeček, v jehož věku už většina důchodců už jen sedí u televize a drbe ospalou kočku, se od 70. let zabývá stavěním malých loděk, v nichž o samotě brázdí světové oceány.

V Yrvindových loďkách nenajdete elektronické navigační vybavení, tuny jídla a pohodlí moderních jachet. Plout na tak malinké lodičce po rozbouřených vlnách se nám laikům může zdát nebezpečné, ale Yrvind tvrdí, ale velké lodě jsou ve skutečnosti nebezpečnější, protože na námořníka tak působí větší síly a víc to s ním hází. Můžeme mu věřit, že ví, o čem mluví – v roce 1980 obdržel Seamanship Medail od britského klubu Royal Cruising Club za to, že sám proplul na šestimetrové loďce okolo chilského mysu Horn. Mys Horn je už celá staletí považován za velmi nebezpečné místo, a to právě kvůli častým bouřím, vlnobití, proudům, plovoucím ledovcům atd., takže si dokážeme představit, že Yrvind to ocenění rozhodně nedostal zadarmo.

Od té doby Yrvind postavil mnoho dalších loděk a sám na nich vedl celou řadu expedic. Jednu loďku můžete vidět v muzeu Sjöhistoriska ve Stockholmu, je 4,5 metru dlouhá a Yrvind na ní plul z Francie na New Foundland.

Jeho životním cílem není jen překonávat námořnické rekordy. Sven Yrvind chce svou činností upozornit na náš nezodpovědný přístup k planetě a přírodním zdrojům a pomoci na svět novému, ekologičtějšímu způsobu života právě tím, že dokazuje, že je na malé loďce možné déle než rok plnohodnotně žít. Pije dešťovou vodu, z pevniny si sebou veze něco málo jídla, vitamínové tablety a jinak si k jídlu chytá ryby. Údajně mu stačí jen 500 g jídla denně. Na rozdíl od lidí na pevnině nepije, nekouří, nedívá se na televizi a nedělá další zdraví škodlivé věci, takže se z moře pokaždé vrací omlazen a ozdraven. Sven Yrvind očividně zná recept na dlouhověkost.

V roce 2018 má navíc v plánu pokořit další světový rekord. Chce se vydat v 5,7 metru dlouhé a pouhý 1 metr široké loďce na 600 dní dlouhou cestu po Jižním ledovém oceánu. Kdybyste se k němu chtěli přidat na nějakou expedici či s ním zkonzultovat stavbu vlastního plavidla, nepište mu, nýbrž volejte. Nemá údajně nervy na dopisy či emaily, takže večer mezi osmou a desátou švédského času je k dispozici na telefonu. Také píše blog s vlastními úvahami a fotkami ze staveb loděk a expedic, který může být zajímavý nejen pro námořní nadšence. Napsal o svých plavbách i několik knih, zatím teda bohužel jen ve švédštině, ale rozhodně to musí být zajímavé čtení:

  • Med Bris mot Kap Horn: en långfärdsseglares liv och seglatser
  • Den unge, den gamle och havet: Över Atlanten i en Vega
  • Konstruktören: En oceanseglares väg

Zdroje

Autor článku Lucie Podhorná

lucie.podhornaLucka studuje v Brně švédštinu a Švédsko má procestované z jihu až na úplný sever. Cestuje ráda jen s kamarády, bahotem, foťákem a na stopa, protože tak člověk svou vysněnou destinaci pozná daleko lépe, než za okny hotelu. Překládá, tlumočí, zkoumá světovou historii, chtěla by ochutnat spettekaka, napsat úspěšně diplomku a stát se odbornicí na Švédsko.

 

Poznámka administrátora: Mimochem, já vážně volal. Překonal jsem strach ze své švédštiny a šel jsem do toho. Díky tomu máme fotky přímo od Svena. Pavel

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *