Doba zelená

Jsou to rozmary švédského počasí a nebo jsem prostě divný a jsem jako milióny jiných, kteří v zimě remcají, že je hodně sněhu a velký mráz a v létě, že je moc horko? Vlastně my remcáme i když je v zimě málo zima a žádný sníh a v létě, když není dost teplo. My vlastně remcáme pořád a je jedno jak venku je.

Už jako malé děti jsme věděli, že se rok dělí na čtyři roční období. Jaro. Léto. Podzim. Zima. Všechno krásně vymezené, ohraničené třemi měsíci s předem stanovenými teplotami, slunečním svitem, sněhovými či dešťovými srážkami. Trošku to zjednodušuji, já vím. No a dnes? Jeden by se z toho pos…

Popravdě nevím, kde se mám zařadit.

Jaro plné květů, občas lehký deštík, aby se více zelenalo. Teplotky ideálně pro mě kolem 15 plus.

Léto nemám rád horké, to prostě není pro mě. Ano, nebudu zapírat, že svého času teploty přes 30 a studené pivko někde na pláži u moře, jednou ročně neuškodilo. Ovšem pro mě lehce přes dvacet, pofukování lehkého vánku, obláčky a ideálně v přírodě.

Podzim. To je pro mě speciální období, které sice věstí, že léto je v pr… a zima za rohem, ale prostě pro mě to nej kouzlo. Miluji totiž ten čerstvý vzduch, často s mlhou a deštěm, syté barvy všude kolem. Listí ve vzduchu, když pořádně foukne.

Zimu bych totiž nejraději pěkně bílou s pravidelným přísunem čerstvého sněhu, teploty kolem 5-10 stupňů pod nulou, byť ty vyšší umí krásně kreslit a kouzlit. Ovšem zase u nich tak nepadá.

Jenže jaká je ta skutečná realita a důvody mého remcání? Švédsko je díky své poloze totiž ještě daleko specifičtější než Česko nebo Slovensko. Srovnávat navíc sever s jihem je úplně nemožné. Já to vlastně tím bydlením přesně uprostřed ani nevyhrál, ani neprohrál. Pochopitelně remcám i tak stále. K mému uspokojení, remcají i Švédi. Moji Švédi v práci. Počasí si ve Švédsku vážně hrozně hraje a jeho výkyvy jsou větší a větší.

Ovšem jedna věc mi chybí ze všeho nejvíce, a to je zeleno. Ano, zeleno. Zelená se to kolem opravdu jen malou chvíli na můj vkus. Jak rychle to přijde, tak rychle to odejde. Je to ovšem neuvěřitelně intenzivní a člověk dělá všechno možné, aby toho nasál do sebe co nejvíce. Bohužel naspořit to nejde a tak aspoň cvakám mým Nikonem v době zelené jako blázen a následujících 8-9 měsíců na to alespoň koukám v počítači a remcám

Přírodní rezervace Stornäset na ostrově Alnö

Doba zelená se dá výborně nasávat třeba v ptačím království, které máme jen pár minut jízdy autem. Takto jsme nasávali povinně celá rodina… Jaký rozdíl od poslední návštěvy, kdy bylo všude hnědo a mokro.

Související články

Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Nikon D7000 a upraveny v programu Zoner Photo Studio

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *