Divadelní premiéra v MeetFactory: Antje Rávic Strubel – Chladnější vrstvy vzduchu

Divadelní zpracování novely Chladnější vrstvy vzduchu německé autorky Antje Rávic Strubel. Eroticky utopický příběh lesbické lásky z jezerní oblasti ve Švédsku, který se odehraje v industriálním prostředí MeetFactory. V premiéře 16. a 19. května v rámci festivalu Studená Fronta.

Anje je třicet, žije v bývalém východním Německu. Na letním vodáckém táboře v jedné z nejkrásnějších jezerních oblastí Švédska, ve Värmlandu, pracuje, aby na čas unikla ze stereotypního, ne příliš úspěšného života ve městě a snad i trochu sama před sebou. Švédská krajina je drsná, práce v dětském táboře taky. Atmosféra mezi zaměstnanci tábora se pohybuje na pomezí sektářské sounáležitosti a nesnesitelné ponorkové nemoci.

Jednoho dne se v táboře objeví neznámá kráska. Anje, kterou oslovuje mužským jménem, začne vyprávět bizarní příběh, ukáže jí tajemný opuštěný dům, podle všeho ten, ve kterém kdysi žila švédská spisovatelka Selma Lagerlöf. Eroticky utopická story mezi Anjou a neznámou kráskou spustí řetězec bizarních situací, které vyvrcholí tragickou událostí.

Dobrodružný milostný příběh, rychlá jízda autem, zločin, táborák, tanec, pojídání květin, šampus, gigantičtí mravenci, sex na novém prostěradle, škrábání brambor, sprchování a smrt v jezeře. Děti zůstanou opodál.

Inscenace se hraje v site-specific prostorách chodby rezidenčního patra MeetFactory. Autorkou scénografie je původem polská výtvarnice Barbara Wojtkowiak, která prostory MeetFactory důvěrně zná poté, co byla autorkou výtvarné koncepce pojetí prostoru pro filmový večírek „Péčko“, který se vloni v létě odehrával ve všech prostorách MeetFactory. Právě chodba rezidenčního patra se tehdy ukázala jako prostor mimořádné síly a inspirace.

V hlavních rolích se představí herečka Anita Krausová z Činoherního studia v Ústí nad Labem, která již v MeetFactory zkouší svou čtvrtou inscenaci (vidět jsme ji mohli v inscenacích Benjamenta, KaDeWe a O holčičce). V MeetFactory poprvé zkouší Dana Marková, známá filmová herečka (Zemský ráj to napohled), působící mj. v Činoherním klubu. Jako zpěvačka působí také v projektu Real Transported Man. Dále se představí Jakub Gottwald a Daniela Voráčková.

Antje Rávic Strubel

První divadelní zpracování oceňované novely mladé německé autorky Antje Rávic Strubel (1974), která za Chladnější vrstvy vzduchu (2007) získala cenu Hermanna Hesseho.  Proslulost si získala již předchozí prózou Tupolew 134 (2004), v níž vychází ze skutečné události z roku 1978, kdy polský únosce donutil letadlo přistát v západním Berlíně. Témata spojená s bývalou NDR autorčinou tvorbou prostupují.  Narodila se ve východoněmecké Postupimi, vystudovala amerikanistiku, psychologii a literární vědu v Postupimi a v New Yorku. Pracovala také jako osvětlovačka v newyorském Wings Theater.

V současné době žije v Berlíně, kde působí jako svobodná novinářka a prozaička. Je exkluzivní překladatelkou děl amerického prozaika Joana Didiona do němčiny. Tvoří často na rezidenčních pobytech ve Švédsku či Spojených státech. Chladnější vrstvy vzduchu jsou zatím autorčiným jediným dílem přeloženým do češtiny.

Antje Rávic Strubel (zdroj www.nordbayern.de)
Antje Rávic Strubel (zdroj www.nordbayern.de)

 

Dr. Helen Finch, University of Leeds, Velká Británie o románech Antje Rávic Strubel

Romány Antje Rávic Strubel oslavují hledání svobody a odvahu v překračování úzkých kategorií státní příslušnosti i genderových identit. Tato demonstrace svobody je v autorčině tvorbě neustále narušována všudypřítomnými ozvěnami traumat německé minulosti či homofobií v současné německé společnosti. Queergenderoví vypravěči a hrdinové jejích románů narušují binární kategorie Východního a Západního Německa i mužnosti a ženskosti, nicméně nakonec se jim nepodaří překonat všechny překážky a nedosáhnou osvobození sebe samých. Končí v sebedeziluzi, způsobené despotickou přítomností nacionalistické a komunistické minulosti Německa, která stále přetrvává v jejich pamětech i krajině, kterou jsou obklopeni.

Režie: Viktorie Čermáková; Scéna a kostýmy: Barbara Wojtkowiak; Dramatizace a dramaturgie: Matěj Samec; Produkce: Dominika Andrašková

Hrají: Anja Anita Krausová; Siri Dana Marková; Ralf Jakub Gottwald; Svenja Daniela Voráčková

Antje Rávic Strubel: Chladnější vrstvy vzduchu, 16. a 19. května od 20 hodin, MeetFactory – prostor pro živé umění, vstupné 200 / 120 Kč, rezervace nutná. Více na www.meetfactory.cz.

Petr Hrubeš, mobil 602 367 552, petr@meetfactory.cz

Dny severský kultury - Studená fronta, pořádá MeetFactory
Dny severské kultury – Studená fronta, pořádá MeetFactory

 

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *