Deset let s případy oddělení Q Jussiho Adler-Olsena

V rámci Knihománie vyšel 20. října sedmý případ oddělení Q s názvem Selfies. Autor v něm otevírá témata, která vnímá jako společenskou hrozbu – povrchnost, sobectví a odklon od empatie jako základu civilizované společnosti. V tomto dílu navíc tvrdohlavou asistentku Rose dohání její vlastní minulost.

Jussi Adler-Olsen plánoval napsat jeden román ročně. Ohromný úspěch série (šestnáct milionů výtisků prodaných po celém světě, jen v České republice sto čtyřicet tisíc) ho však donutil od tohoto záměru upustit a čas původně určený ke psaní věnovat také vlastnímu PR a fanouškům. S vydáním sedmého dílu tak současně uplyne deset let od uvedení série na knižní trh. Čtenáři této dánské hvězdy se mohou těšit ještě na závěrečné tři případy. V osmém a devátém dílu se autor chystá rozpracovat charaktery postav Asada a Carla Mørcka, desátým celou sérii uzavře.

Charakteristickým znakem Adler-Olsenova stylu a jistě i jedním z důvodů úspěchu celé série je jeho osobitý smysl pro humor, nadhled a ironie. Jak sám říká: „Oddělení Q se potýká s řadou ponurých záležitostí. Humor pak pomáhá hned v několika ohledech. Nechá čtenáře mezi těžkými případy nadechnout, a když začíná jít do tuhého, staví most mezi hlavními postavami. Dokáže také napomoci společnému porozumění navzdory rozdílné politické situaci, která panuje v Dánsku a ve světě.“

V kodaňském parku je nalezeno tělo staré ­ženy. Šílený řidič zahájí hon na mladé dívky. Je mož­né, ž­e spolu tyto na první pohled odlišné brutální útoky nějak souvisejí? Tuto záhadu řeší detektiv Carl Mørck z oddělení Q.

Carl a jeho tým jsou pod velkým tlakem a musí případ rozlousknout — pokud se jim nepodaří splnit očekávání nadřízených, jejich oddělení bude zrušeno. Rose navíc dohnala vlastní minulost — kdysi mož­ná měla co do činění se strašlivým zločinem.

Případy oddělení Q vycházejí rovněž jako audioknihy v podání Igora Bareše ve vydavatelství OneHotBook. Filmová práva na sérii vlastní dánská společnost Zentropa patřící Larsu von Trierovi. Doposud byly natočeny první tři díly, Vzkaz v láhvi byl do kin uveden v loňském roce.

Ve všech knihkupectvích pořídíte do konce listopadu prvních šest dílů série s 50% slevou.

V nakladatelství Host v této sérii zatím vyšlo:

  • Žena v kleci (2011)
  • Zabijáci (2012)
  • Vzkaz v láhvi (2012)
  • Složka 64 (2013)
  • Marco (2014)
  • Nesmírný (2015)

Knihu Selfies si pochopitelně můžete zakoupit přímo na stránkách Nakladatelství Host.

Zdroj Nakladatelství Host Brno

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *