Dánské protestní prase

Ano, to opravdu existuje. A je to celkem vtipná historka. Plemeno zvané husum red pied bylo vyšlechtěno na začátku 20. století v jižním Šlesvicku (též jižní Jutsko), kde žila pod pruskou nadvládou početná menšina Dánů. Jak se takový červenobílý čuník vlastně přihodil?

Dánské protestní prase (foto Axel Krampe, zdroj Wikipedia, licence CC BY-SA 3.0)
Dánské protestní prase (foto Axel Krampe, zdroj Wikipedia, licence CC BY-SA 3.0)

Dnešní Šlesvicko-Holštýnsko patří Německu, dříve však patřila většina tohoto území Dánsku. Tato oblast byla vždy z územního hlediska sporná a v roce 1864, když se ho Dánsko pokusilo oficiálně začlenit do svého státu, na území vtrhla spojená vojska Pruska a Rakouska a Dány porazila. Nutno říct, že jim to k ničemu moc nebylo, protože další spor o toto území vyústil v prusko-rakouskou válku, v jejímž důsledku vzniklo Rakousko-Uhersko a Severoněmecký spolek, budoucí Německo. Pár kilometrů čtverečních a s jakými důsledky se o ně všichni perou, co?

Každopádně – když bylo Šlesvicko pruské, tak se Prusům se nelíbilo, že Dánové si na pruském území s oblibou vyvěšují dánské vlajky (mimochodem, víte, že dánská vlajka je nejstarší na světě?), a tak jim to zakázali. Dánové jim však vytřeli zrak. Zkřížili holštýnské a jutlandské prasátko a vznikl jim narezlý čuník s širokým bílým pruhem na trupu – prasátko v barvách dánské státní vlajky. Dánové tedy místo vyvěšování státní vlajky začali chovat protestní prasata. Němcům tím pěkně vytřeli zrak. Toto plemeno stále ještě existuje a můžete ho najít i v několika německých zoo, třeba berlínské nebo dortmundské.

Zdroj

bridesmaid dresses UKLucka studuje v Brně švédštinu a Švédsko má procestované z jihu až na úplný sever. Cestuje ráda jen s kamarády, bahotem, foťákem a na stopa, protože tak člověk svou vysněnou destinaci pozná daleko lépe, než za okny hotelu. Překládá, tlumočí, zkoumá světovou historii, chtěla by ochutnat spettekaka, napsat úspěšně diplomku a stát se odbornicí na Švédsko.

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *