Dalahäst, nejen symbol kraje Dalarna

Přemýšlíte co si přivést na památku z dovolené nebo služební cesty? A jste právě ve Švédsku? Ideálně v kraji Dalarna? Potom jednoznačnou odpovědí je červený dřevěný koník dalahäst.

Ano, přesně ten malý dřevěný koník, který jste na cestách po Švédsku určitě již viděli mnohokrát. Z původně lokální zábavy vyřezávání koníků se stal postupem času neoddělitelný symbol nejen kraje Dalarna, ale v podstatě celého Švédska. Kdo červeného koníka doma nemá, jako by nebyl Švéd. A na velikosti opravdu nezáleží.

Historie a pověsti

Vyřezávání koníka dalahäst se datuje do 17. století, kde jej vyřezávali truhláři pro zábavu jako vedlejší produkt při výrobě nábytku. Tito koníci se potom prodávali na trzích po celém středním Švédsku.

Jejich krásné zdobení je bylo od počátku ruční záležitostí a tak tomu je dosud. Budete mít tedy jednu jistotu. Vždy ten váš koník bude originál! Finální opracování je totiž vždy nožem a malování probíhá ručně.

V 19. století se krásní koníci vyřezávali také ve vesnicích Risa, Bergkarlås a Vattnäs, ovšem nejznámějším místem bylo a je dosud je vesnička Nusnäs. Ta byla proslavena německým řezbářem Andersem Gunnarssonem, kterému říkali Gambel Damben.

Největší slávu ovšem přinesla tomuto červenému koníku Světová výstava, která se konala v roce 1939 v New Yorku a kde Švédsko vyzdobilo svůj pavilón 3 metry vysokým koníkem, tedy spíše koněm. Jen v rámci výstavy se údajně prodala jedna tuna malých červených vyřezávaných koníků.

Nusnäs, současné epicentrum švédského symbolu Dalahäst

Pokud se budete pohybovat v okolí jezera Siljan, tak na jeho východní straně, mezi městy Leksand a Mora leží vesnička Nusnäs. Právě zde v malé dílně, kterou založil Nils Olsson a kde se nyní tito převážně červení dřevění koníci vyrábějí. Když budeme přesnější, tak ručně vyřezávají. Byť hlavní obrysy vznikají za pomocí pily. Ovšem k popularitě tohoto švédského symbolu to jinak ani nejde. Potřebovali by stovky rukou, aby uspokojili poptávku.

V současné době se nevyrábí jen červená verze tohoto koníka, ale najdete zde bílého, růžového, modrého, zeleného a další.

Ročně se jen v této prodejně prodají nejen vyřezávaní koníci za téměř 24 miliónů švédských korun.

Další zajímavosti

Největšího koníka dalahäst na světě najdete na odpočívadle křížení cesty Rigsväg 68 a 70 na kraji města Avesta. Tento koník byl slavnostně odhalen v roce 1989 a je 13 metrů vysoký.

Mimochodem, dalším ne méně významným symbolem zdejšího kraje a švédské oceli je nůž Mora, který asi nechybí v žádné domácnosti a je velmi hodně také používán u mnoha firem ve výrobním procesu. Ano, i já jsem měl morakniv (nůž mora) za pasem a při práci jej používal. Jak už název napovídá, tak nůž se vyrábí ve městě Mora a to z kvalitní švédské oceli.

Dá se tedy předpokládat, že morakniv bude využíván při vyřezávání koní dalahäst, ale opak je pravdou. V Nusnäs používají vassakniv, tedy nůž výrobce Vassa.

Použité fotografie

  • Amanda Westerbom, imagebank.sweden.se
  • Tomas Nilsson, pixabay.com
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *