Co dělat, když potkám ve Švédsku medvěda

Mnoho lidí míří do Skandinávie za turistikou. Někteří se spokojí s jižněji položenými oblastmi, ale většina asi zamíří do skutečné divočiny na sever. Co všechno mít sebou a jak se v přírodě chovat asi říkat nemusím, ale malé doporučení určitě časem připravím. Ovšem nezapomeňte, že zdejší příroda je také plná divoké zvěře, se kterou je také potřeba na cestách počítat. Třeba takový medvěd hnědý.

Ve Švédsku se říká, že zde žije 5 divokých zvířat, a to rosomák, rys, vlk, medvěd a člověk. Těchto 5 divokých zvířat má také ve Švédsku své zoo, ale to poslední „divoké zvíře“ se na druhé chodí jenom dívat. Za mě určitě návštěvu této speciální zoologické zahrady Järvzoo (také často nazýváno Rovdjurscentret De 5 Stora) v obci Järvsö určitě doporučuji. Tak také můžete získat spoustu užitečných informací jak se v případě, že se s nimi potkáte chovat. Já vám zkusím napsat co specialisté z této zoologické zahrady doporučují, když potkáte toho největšího, a to rovnou medvěda.

Jak je to ve Švédsku s medvědy teď

Ještě před čtyřiceti lety byste asi na medvěda velmi ztěžka narazili, skoro totiž vymřel. Ovšem díky větší ochraně přírody se dnes podle posledních sčítání nachází ve Švédsku přes 2900 kusů. Pochopitelně na medvěda pravděpodobně nenarazíte ve Stockholmu, ale ani v přírodě to nebude zase tak úplně jednoduché. Jsou ovšem lokality, kde se šance opravdu hodně zvyšuje, a to jsou kraje Dalarna, Jämtland, Gävleborg a části kraje Norrbotten. Řekněme tedy, v dobré polovině Švédska je šance opravdu vysoká.

Na webové stránce Skandobs.com můžete zjistit jak to je aktuálně s výskytem nejen medvědů ve středním Švédsku (mé domovině).

Já osobně narazil na medvědí trus jen pár desítek metrů od našeho domova před pár lety. Ex tchýně mé ženy medvěda pozorovala z okna kuchyně ze svého domu. Kolega z práce seděl na lodičce uprostřed malého jezera a chytal ryby a medvěd se mezitím procházel kolem jezera. Každoročně si mnohokrát přečtu v místním tisku, jak často lidé v okolí Sundsvallu, kde žiji medvěda pozorovali.

Co dělat, když potkám medvěda

Řekněme si na rovinu, vesměs jde o klasické babské rady, které znají všichni už dávno, ale nikdo neví jak ve skutečnosti by sám reagoval či jak reagoval onen méďa. Pojďme si tedy pár takových rad říct.

Znalosti o medvědím chování

To se to lehce řekne. Kdyby byli všichni předvidatelní, tak je to jednoduché, ale ono to tak prostě v životě není. Každopádně bych se držel pořekadla, že kdo je připraven, není překvapen. Znalosti o chování takové šelmy jakým bezesporu medvěd je, je asi jednoduché získat. Přečíst si pár řádků asi nebude dělat nikomu problém a třeba si potom i na něco z oněch rad o medvědím chování vzpomene.

Nebojte se a běžte ven do lesa

Strach ze setkání s medvědem asi není nikde statisticky evidován, ale je v podstatě přirozený. S větší a větší urbanizací a stěhování lidí do měst, je život spojený s přírodou daleko více lidem vzdálenější a vzdálenější. Les je v mnoha očích stále hustší a tmavší, skály a hory jsou vyšší a vyšší a v lese se pohybuje spousta nebezpečné zvěře, která čeká na okamžik, aby mohla na nás pány lidstva zaútočit.

Buď tvrdý, neboj se

Podle staré tradice se medvědi probouzejí 14. dubna, ale samozřejmě vše záleží hlavně na počasí. Medvěd se stejně jednou probudí ať je venku plus nebo mínus. Když ta chvíle přijde, tak první co medvěd hledá je potrava. My lidé rozhodně na jeho jídelníček nepatříme. Byť bychom byli určitě častokrát chutným soustem, tak lesní plody, malí hlodavci jsou pro medvěda přeci jenom priorita. Počet lidí, kteří se setkali s medvědem je stoprocentně menší než ten, kdy se medvěd potká s člověkem a ten o tom ani neví. Pokud se přeci jen i tak obáváte, tak vezte, že medvěd je opravdu velmi plaché zvíře a tak stačí být jen trochu hlučnější. Vente sebou do lesa kamaráda nebo si jen na batoh přidělejte zvoneček nebo drobnost, která bude vydávat zvuk.

Se psem do lesa vždy na vodítku

Útoky na lidi jsou naprosto neobvyklé, ale když už se stanou, tak jde většinou o lesní dělníky nebo lovce. Ano, lovce. Ve Švédsku je lov velmi populární a pořádají se hony nejen na běžnou lesní zvěř, ale také na losy, vlky nebo medvědy. To vše kvůli běžné redukci populace jednotlivých druhů. Většina útoků začíná úplně nevinně, a to tím, že pes pronásleduje domnělého losa, ale ve skutečnosti ze z toho vyklube medvěd. Pes samozřejmě na medvěda štětí a dráždí jej a když na místo dorazí lovec, tak medvěd v sebeobraně může zaútočit. Občas se něco podobného, ale může stát i s vašim domácím mazlíčkem. Všemu jde, ale jednoduše zabránit. Vždy mějte svého psa pod kontrolou a dodržujte doporučení, že v lese máte mít psa na vodítku a pokud možno ještě doplněné o reflexní prvek, a to mezi 1. březnem a 20. srpnem.

Obdivování z bezpečné vzdálenosti

Spatřit medvěda v přírodě může některé lidi děsit, ale našli by se pochopitelně i tací, kteří by za to dali cokoliv. Pokud si tedy někde v přírodě medvěda všimnete, tak byste se podle doporučení na něj měli dívat, respektive jej sledovat. Pokud by se vydal vašim směrem, tak je ideální pomalu ustupovat. Možná se si nemusel všimnout, že jste lidská bytost a tak zkuste nechat na zemi ležet třeba rukavici, čepici nebo cokoliv na čem je váš pach. Pokud medvěd vaši vůni ucítí, tak by měl většinou „vzít do zaječích“ a vy byste měli udělat to samé…

Chraňte si hlavu

Pokud by mělo dojít k útoku medvěda, tak základním pravidlem je chránit si hlavu a krk. Podle odborníků, ale nejde říci správné chování. Jsou známy případy, že se chráníte a medvěd ne a ne přestat a k útěku jej přinutilo až když postižený začal „sám útočit.“

Správná rada co dělat a jak se chovat pochopitelně neexistuje. Takže věřte instinktu a spíše se snažte onohu méďu nepotkat. Nebojte, nečeká na vás za každým stromem. I když jich je ve Švédsku bezmála tři tisíce, tak Švédsko je tak velké, že ta šance je opravdu minimální.

Obrázek zdroj www.jarvzoo.se

Takže přátelé severu a Švédska zvláště, přeji vám, abyste si užili severských lesů maximálně a cítili se v nich bezpečně.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *