Cesta na sever – Dánsko

Skandinávský dům a Dům čtení srdečně zvou na literární cestu po Dánsku. Objevovat malou zelenou zemi ve vzpomínkách Karla Čapka, Arnošta Krause či Václava Fialy můžete už 20. listopadu od 18:00 hodin v Městské knihovně v Praze. 

„Karel Čapek měl k severu Evropy blízký vztah, však to byla místa, která si s Olgou Scheinpflugovou vybrali pro svou svatební cestu,“ komentuje Anežka Matěnová ze Skandinávského domu: „Čapek se tam vydal v roce 1936 a z jeho zápisků, kreseb a básní jeho ženy vznikl slavný cestopis Cesta na sever,“ dodává Matěnovská.

To, co Karel Čapek v Dánsku zažil a jak tuto zemi vnímal, představí svým posluchačům zkušení cestovatelé z dneška. Čapkův popis Dánska coby „Zemičky světle zelené, jako se na mapách malují nížiny“ je stále platný, jak ale slavný autor vnímal život na severu před více než osmdesáti lety? Která místa jej okouzlila a čím na něj zapůsobili tamější obyvatelé? A jak moc se obraz Dánska od té doby proměnil?  

Odpovědi dá svým návštěvníkům autorský pořad, jenž kombinuje promítání historických a současných fotografií Dánska se čtením ze starých cestopisů. Zde samozřejmě nezůstane jen u Karla Čapka, vždyť Dánsko ve své době navštívili a reflektovali například slavný germanista a překladatel prof. Arnošt Vilém Kraus nebo spisovatel Václav Fiala, autor druhdy velmi oblíbeného cestopisu Země fjordů a ság či mnozí další. 

Co? Cesta na Sever – Dánsko
Kdy? 20. listopadu 2019, 18:00 hodin
Kde? Dům čtení – Městská knihovna v Praze (Ruská 192, Praha 10)

Vstup volný

Další informace najdete na webu Skandinávského domu.

Akce se koná v rámci celoročního projektu Skandinávského domu Severská literatura v srdci Evropy 2019, který podpořily Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *