Červnové Finsko, noci s medvědem a rosomákem

Začíná to být moje další závislost. Severskou přírodu mám rád a snažím se tam každý rok alespoň jednou vrátit. Libí se mi její divokost a nepoškození člověkem. Stále tam můžete najít desítky kilometrů bez jediné stopy civilizace.

Medvěd hnědý, Finsko (foto Ondřej Prosický)
Medvěd hnědý, Finsko (foto Ondřej Prosický)

 

Takových míst už v Evropě moc není. Přestože už jsem ve Skandinávii od roku 2006 fotografoval mnoho druhů zvířat, jeden výrazný zástupce severu mě neustále silně přitahoval, medvěd hnědý.

Noční jezírko se suchopýrem a borovicí

Přestože medvěd hnědý žije na několika místech evropského kontinentu, dokonce i u našich sousedů na Slovensku, pro první setkání jsem toužil medvědy potkat právě na severu, kde jim to podle mě nejvíce sluší.

Volba strávit několik dní v krytu na hranicích Finska a Ruska byla ideální volba, podobně jako zvolený termín. V červnu lze na vysoká ISO s nejmodernějšími zrcadlovkami fotografovat i během noci, černo-černá tma není vlastně vůbec. Medvědi jsou v oblasti nejaktivnější pozdě večer a především v noci. V tomto období roku probíhá i medvědí říje, což by, jak jsem uvažoval, mohl přinést do fotografií nějaký zajímavý příběh.

Medvěd hnědý, Finsko (foto Ondřej Prosický)
Medvěd hnědý, Finsko (foto Ondřej Prosický)

 

Dlouhé hodiny v krytu

Být vzhůru několik dlouhých nocí po sobě s prstem na spoušti v malé boudičce je náročné, ale zpětně hodnotím, že se to rozhodně vyplatilo. Občas se i stane, že noc v krytu někdo prospí a medvěda na cestě za jeho fotografováním ani nezahlédne. Nedivím se, 14 hodin v krytu je opravdu dost i pro člověka, který je na podobné z fotografování zvířat zvyklý. Párkrát jsem se i já přistihl, že mám hlavu opřenou o fotoaparát a sáňky pro blesk zatlačené do čela. Několik vteřin jsem určitě nevnímal.

Rosomák sibiřský, Finsko (foto Ondřej Prosický)
Rosomák sibiřský, Finsko (foto Ondřej Prosický)

 

Rosomák sibiřský, Finsko (foto Ondřej Prosický)
Rosomák sibiřský, Finsko (foto Ondřej Prosický)

 

Naštěstí se v úzkém průzoru na finskou krajinu většinou pořád něco dělo a na spánek nebyl v průběhu večera, noci ani rána (to už byl ale fakt masakr) ani pomyšlení. Vlastně mi stačilo málo, vodouš šedý procházející se suchopýrem, čerstvě vylíhlá mláďat hohola severního poprvé na hladině, nebo vrány šedé útočící v hejnu na rosomáky sibiřské, kteří se každý den krátce zjevili před naším objektivem.

Medvědí říje v hledáčku fotoaparátu

Výlet na sever byl krátký, ale velmi intenzivní. I proto, že medvědi se ukázali každou noc několikrát, pořád se něco dělo.

Vodouš šedý, Finsko (foto Ondřej Prosický)
Vodouš šedý, Finsko (foto Ondřej Prosický)

 

Mám rád, když je s fotografováním spojený nějaký příběh, ze kterého se mohu doučit něco o chování zvířat. Ono se sice dá v literatuře leccos dočíst, ale nic se nevyrovná tomu, když si nějaký projev zvířecího života můžete během několika dní prožít. Právě tohle vyšlo v červnu ve Finsku dokonale.

Autor článku a fotografií Ondřej Prosický | www.naturephoto.cz

autorFotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav. K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže BBC Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějším oceněním je jedna z hlavních cen soutěže Czech Press Photo 2012.

ondrej-prosicky-nature-photo-banner-velky

 

Související články

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *