Botanická zahrada aneb ráj rebarbory

Také milujete rebarboru jako já? A také jste milovníky přírody a všeho zeleného? No já rozhodně. V tom případě by vás mohla zaujmout nádherná Botanická zahrada (Bergianska trädgården) blízko centra Stockholmu. Zahrada s dlouhou historií, která vznikla na popud dvou bratrů, Bengta a Petera Bergiusů.

Botanickou zahradu zbožňuju hned z několika důvodů:

  1. Je to sice botanická zahrada, ale je otevřená celý rok, 24/7
  2. Pokud nejdete do skleníků, nic neplatíte a stejně si můžete užívat všechny ty stromy a květiny a rostliny co hrdlo ráčí (a je to nádhera)
  3. Úžasně se v ní běhá, kolem vody, kolem skal a kvetoucích rostlin a stromů

Pokud jsem vás ještě nepřesvědčila, potom zkusím ještě skleníky. Viktoriin a Edvardův. Ten Edvardův je větší a je v něm i kavárna a obchůdek se suvenýry, ten Viktoriin je malý, ale s úchvatnými blatouchy na jezírku uprostřed. Pozor ale, do obou se platí vstupné a otevírací doba je různá!

Botanická zahrada má dlouhou historii, která sahá až do 18. století. Založili ji bratři Bengt a Peter Bergius. Bengt byl bankéř, Peter lékař. Společně se rozhodli vytvořit botanickou zahradu zhruba na místě té současné. Po jejich smrti byla zahrada věnována Královské Akademii Věd. A začala se rozrůstat.

Protože byl Peter lékař a protože žil v 18. století, začaly se v zahradě nejdřív ze všeho pěstovat léčivé rostliny. Prim hrála takzvaná Reveň Trnitá, prý používaná hlavně jako projímadlo, dnes známá jako rebarbora. Peter si nechal její semínka dovést až ze Sibiře! Potom usušený kořen rebarbory prodával do lékáren. Nejen rebarbora Petera zajímala. Pěstoval například také lékořici, které se stejně jako předchozí rostlině připisují projímavé účinky. Nicméně pojďme dál. Peterův další velký počin je také napsání knihy Materia Medica, popisující léčivé rostliny a jejich užití a na konec taky to, že jako první ve Švédsku použil rebarboru při vaření, nejen jako lék. Dal ji prostě do salátu.

Pokud byste rádi hloubali nad bylinkami dál, určitě se stavte do bylinkové zahrady, která je součástí areálu.

Bergianska je prostě místo, které nesmíte minout, a to ať už se do ní vydáte metrem (stanice Universitet) nebo příměstským vláčkem (taktéž Universitet) nebo se k ní třeba projdete od kavárny Sjöstugan.

Odkazy

Autor Vicky ze Stockholmu | Sleduj stockholmbyvicky na Instagramu

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *