Blogeři

Vítejte na webu Sverige.cz, který spatřil světlo světa v roce 2010 a od té doby se snad uchytil mezi fanoušky severu a Švédska zvláště.

Protože je sever opravdu velký a já trávím spoustu času s rodinou a v práci, tak nemám tolik prostoru, abych pravidelně web plnil vlastními články nebo články vás, čtenářů, kteří do Švédska zavítají na dovolenou a chtějí se o své zážitky podělit s ostatními. Proto jsem se rozhodl, že rád na web přizvu pár blogerů, kteří žijí ve Švédsku nebo zde studují nebo prostě jen žijí svůj švédský sen. Blogerů, kteří rádi píšou a rádi se s vámi podělí o své zážitky. Ti blogeři, kteří se nechtějí zabývat tvorbou a uržováním vlastních blogů a chtějí se raději věnovat psaní. Tak přesně těm nabízím na webu Sverige.cz místo.

Pokud chceš patřit mezi ně, tak se mi neboj napsat na mail a třeba se určitě domluvíme!

Aktuální blogeři na Sverige.cz

Medailonky blogerů, jejichž články si můžete na blogu přečíst.

Danuta vo Švédsku

Danuta je z Bratislavy a jej kroky na sever viedla láska. Láska k mužovi, nie k zime (pozn. aut.). So Švédskom majú komplikovaný vzťah. Aj po vyše piatich rokoch si na seba musia stále zvykať a občas to medzi nimi dosť škrípe. 99% zo svojho bdelého času je Danuta prevažne hladná. Nie je teda prekvapením, že je to oddaná milovníčka jedla a vášnivá jedáčka. Za najväčší relax považuje pečenie, alebo akúkoľvek tvorivú činnosť (sem nepatrí umývanie riadu ani vysávanie). Vo voľnom čase rada upína svoj zrak k oblohe, pretože miluje oblaky a západy slnka. Sem-tam urobí nejakú gýčovú fotku a pochváli sa ňou. No nepovažuje sa preto za umelca. Svojho milovaného koníčka – spánku – sa musela nedobrovoľne vzdať po tom, čo sa stala mamou dvojičiek. Vitajte v jej pásikavom a bodkovanom svete.

Lucka skandinavistka

lucie.podhornaLucka studuje v Brně švédštinu a Švédsko má procestované z jihu až na úplný sever. Cestuje ráda jen s kamarády, bahotem, foťákem a na stopa, protože tak člověk svou vysněnou destinaci pozná daleko lépe, než za okny hotelu. Překládá, tlumočí, zkoumá světovou historii, chtěla by ochutnat spettekaka, napsat úspěšně diplomku a stát se odbornicí na Švédsko.

Nestůj a pojď do Norska!

Radka sice vyrostla v Českém ráji, ale už více než pět let žije v Norsku. Původní plán byl jen půlroční pobyt v rámci studijního programu na univerzitě v Trondheimu, který se nakonec ale pěkně protáhl. Ráda chodí po horách, pádluje a stopuje a Norsko už zná skoro jako svoje boty. Její srdeční záležitostí je Svalbard, kde čtyři měsíce žila a studovala. Je tak trochu závislá na cestování a moc neposedí – prostopovala Asii, Afriku, Patagonii a rodičům a známým vyrazila dech výletem do Iráku. V hlavě má neustále tunu nápadů a plánů, kam jet a co dělat. Aktuálními největšími sny jsou napsat turistické průvodce po Svalbardu a Norsku, přest avět si dodávku na obytný domek a vyrazit s nim na cesty po Americe.

Vicky ze Stockholmu

Vicky pochází z Opavy. Dlouhá létveronica-opatrilova-vickya studovala španělské filologie v Brně, než jí došlo, že stojí na místě a musí se odvážit následovat svoje sny. V roce 2012 odjela do Švédska. Pracuje jako průvodkyně Stockholmem, překladatelka, učitelka švédštiny a servírka. Miluje hudbu, kafe ve velkých šálcích, vařit podle Gennara Contalda a běhat lesem kolem moře. Píše. Píše a píše a jejím největším snem je, aby svým psaním udělala někoho šťastným. Alespoň na chvíli.

Vikingova žena

Kristýna bydlí na půl cestZrzkay mezi Plzní a Prahou. Žije na samotě u lesa s přítelem Vikingem, kočkou, štěnětem československého vlčáka a užovkou červenou. Považuje se za renesanční ženu, čte, píše, fotí a i kolo vymění. Procestovala většinu Evropy, ale největším zážitkem byla cesta do Afghánistánu. Ve Švédsku byla již sedmkrát a rozhodně ne naposledy. Velkým snem je napsat a vydat knihu o severských mýtech.

Všechny články na webu, tedy i blogerů jsou publikovány rovněž na Facebooku a Twitteru.

Možná snad ještě jedna myšlenka na závěr. Myslím, že bych se vůbec nebránil třeba takovému finskému, norskému, dánskému nebo třeba islandskému okénku! Takže pokud žiješ nebo studuješ v těchto zemích, tak se můžeš také ozvat a být součástí severské rodiny!

S pozdravem
Pavel ze Švédska a můj Skandinávský deník

Již neaktivní blogeři

Články blogerů, kteří již na web nepříspívají jsou převedeny do rubriky Od čtenářů, ale podle názvu jejich blogu (klíčového slova – tagu) je bez problémů najdete.

Sny o Švédsku

olga.sibrtovaOlga žije v Praze, ale duchem je pořád ve Švédsku, kam jezdí pravidelně už od roku 2001. Skandinávie je krásná celá, ale postupem času a věku miluje nejvíc modrozelené Švédsko. A protože neumí fotit a k tomu si myslí, že by lidé měli víc číst a nechat pracovat svou fantazii, rozhodla se, že se s vámi podělí o své „Sny o Švédsku“. Čtěte, sněte a nechte vzniknout „fotku“, která nebude jen letným dotykem fantazie někoho jiného.

Pepovo aneb zápisník drvoštěpa

Pepa se narodil a vyrůstal v Prazpepa.horake, po 1. semestru skončil vysokou, pár let prodával v krámku a aby úplně nezcvoknul z města, tak si začal plnit svoje sny. Ke štěstí mu stačí málo, a tak je překvapivě často šťastnej. Skáče na kole a lyžích, leze po horách a skalách, chodí na slacklajně a kácí stromy. Jeho filosofie je prostá: Pokud máte kolem sebe dobrý lidi, zažíváte dobrý věci. Pokud máte kolem sebe špatný lidi, měli byste se poohlédnout po jinejch.

Žena v domácnosti

wedding dress sketchMíša je z Jablonce nad Nisou. Vystudovala Sociologii a sociální politiku na FSV UK v Praze a strávila semestr studia ve Švédsku, kde se beznadějně zamilovala. Vzájemné navštěvování ale oba dost vyčerpávalo, takže po přijetí na magistra do Linköpingu padlo zásadní rozhodnutí do Švédska se přestěhovat. Trpělivě se učí švédštinu a shání práci, jinak ji nejvíc baví vaření a pečení, hra na klavír, čtení a pěší túry. Zatím prostě spíš taková žena v domácnosti.

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

4 thoughts on “Blogeři

 • Pingback:Troška balancování roku bez Švédska - Sverige.cz

 • Profilový obrázek
  2015-12-05 (15:36)
  Permalink

  Jag är eget företagare i Malmö,men det går hels inte brå.Jag är nära bankkrot,so jag kommer lämna swerige för alt ,och efter 9 år jag tänk att det bli ingen synt heller lämna Swerige.Swerige är inte swerige längre.Det var på 80,90 talet men inte nu.Verkligheten är mycket skilnande som inget vill se.Lycka till i Swerige.
  Adjö

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2015-07-27 (18:07)
  Permalink

  Tjena, kompisar, hur är läget? 🙂
  Do Švédska jsem přijel poprvé jako kluk v roce 1988.
  Bohužel jsem se vrátil do Česka. Švédsko jsem pak ještě navštívil, ale v poslední době mám tu touhu změnit život a usadit se už natrvalo.
  Bohužel je tu spousta běžných komplikací, ale to už se nějak zvládne.
  Web je skvělý a mile mě překvapilo kolik fajn lidí je tady a píše úžasné věci o této nádherné a nenapodobitelné, jedinečné zemi, kde chci dožít jak se říká i lugn och ro. 🙂
  Så bästa hälsningar!
  Kalle

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2015-07-28 (19:21)
   Permalink

   Ahoj Karle, děkuji i za mé spolupachatele a snad Ti i dalším budeme dělat stále jen radost a přinášet další a další informace o této velké zemi 😉 Třeba budeš jednou jeden z nás 😉

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *