Bílá, šedá aneb švédský design

Možná je zbytečné psát o švédském či skandinávském designu, protože ti z vás, kteří zavítali alespoň jednou do švédského nábytkářského gigantu IKEA, tak znají přesnou odpověď na toto téma.

Za poslední rok, který trávím tak trošku nedobrovolně v Česku a sleduji prostředí kolem sebe, pravda naštěstí vesměs v TV, ale vzorek je to dostatečný, tak jsem s ženou zděšen, z designu některých českých domácností. Myslím, že by se někteří mohli a dokonce i snad měli inspirovat u severských domácností. Dle mého názoru právem, protože Švédi prostě vkus mají.

Barvy

Z českých domácností jako by se vytratila lehkost a jednoduchost. Kde je bílá? Většinu zdí zdobí fialová, brutálně křiklavá zelená, rudá, modrá a ideálně ještě na všech stěnách v pokojích.

Ne nadarmo se říká, že „v jednoduchosti je krása“. Někdy si vážně myslím, že toto přísloví snad vymysleli ve Skandinávii. Hlavní barvou švédských domovů je totiž bílá. Další nejčastější je potom celá škála odstínů šedé a občas to je doplněno černou.

Navštívil jsem myslím za těch sedm let ve Švédsku dostatečné množství domácností, lidí z různých společenských vrstev a světe div se, uvnitř to vypadalo vesměs podobně a jednoduše. Obývacím pokojům vládne bílá, velká dominantní sedačka, nějaký stolek na TV, občas stará komoda (pochopitelně vesměs natřena na bílo) a to vše je doplněno o velké množství zelených kytek a lampičky různých velikostí. Švédi si na zelené a živé v domácnosti opravdu potrpí.

Záclony ve Švédsku rozhodně nehledejte

Okna jsou vždy spojením s přírodou. Najdete v nich na 99 procent lampičku a nějakou tu kytku. Záclonu v nich ovšem rozhodně nehledejte. Buď se používají závěsy, které ovšem slouží jen na dekoraci nebo třeba i žaluzie, které jsou pochopitelně využívány na zatemnění přes letní noci, které jsou plné slunce.

Designové doplňky

Velmi populární jsou ve Švédsku dekorativní kameny nebo spíše oblázky, na kterých jsou třeba vyryty různé nápisy jako Rodina, Miluji Tě, Chybíš nám, Teplo, Radost… V podstatě zde nenajdete domácnost, která by neměla alespoň jednu svíčku někde na stole, stolku či okně. Za svíčky se ve Švédsku utratí opravdu hodně. Popravdě, svíčky hoří hlavně od podzimu do jara, kdy nahrazují slunce a vytvářejí ono teplo domova.

Švédi si také hodně potrpí na fotografie rodiny, hlavně dětí. Většinou mají jednu zeď věnovanou právě těmto fotografiím.

Velmi často také v obývacích pokojích či ložnicích najdete designovou tapetu na jedné stěně, tzv. fondvägg.

Někomu se může tento design zdát chladný, ale věřte, že není. Je v něm vše podstatné a hlavně na údržbu nenáročné. Švédi neradi tráví čas vařením nebo uklízením, ale chtějí být co nejvíce s rodinou a přáteli, když zrovna nejsou v práci.

Věděli jste, že si Švédi neskutečně moc potrpí na starý nábytek, který velmi rádi opravují, či restaurují nebo jen tak nechávají být jako významný kus nábytku? I my měli doma starou kuchyňskou lavici či pár starých židlí, které byly natřeny na bílo…

Pokud tedy mohu za sebe, šetřete s barvami, važte si starého nábytku a nezapomínejte na zeleň a hlavně rodinnou pohodu.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *