Bergman100: Neznámý Ingmar Bergman

Filmového režiséra Ingmara Bergmana zná každý cinefil. Po několik dekád 20. století bylo Bergmanovo jméno v podstatě synonymem pro švédskou kinematografii.

Bergman byl však srdcem divadelník a po celý svůj tvůrčí život působil současně jako divadelní režisér a postupně také jako uměleckých šéf několika švédských divadel. Začínal ovšem jako scénárista. Svět tedy Ingmar Bergman nahlížel třemi způsoby ‒ perem, hledáčkem kamery a proscéniovým obloukem divadla.

Skandinávský dům tohoto osobitého tvůrce připomene prostřednictvím několika akcí, které se zařazují do českých oslav 100. výročí Bergmanova narození.

Brno

29. 5. 2018 (17.30, Tržnice Brno na Zelném trhu) Moderovaná debata na téma Bergman v rámci Divadelního světa Brno, hosté: spisovatel Pavel Švanda a teatrolog David Drozd

5. 6. 2018 (18.30, Kino Scala) Promítání dokumentu Trespassing Bergman s lektorským úvodem teatroložky a nordistky Karolíny Stehlíkové

Praha

6. 6. 2018 (20.00, Kino Atlas) Promítání dokumentu Trespassing Bergman a doprovodná debata s tvůrcem Hynkem Pallasem

PRAHA Promítání s debatou: Trespassing Bergman

V dokumentu Trespassing Bergman (režie Jane Magnusson, Hynek Pallas, 2013) reflektují významní světoví režiséři a herci (Wes Anderson, Holly Hunter, Lars von Trier, Woody Allen, Martin Scorsese) tvorbu švédského režiséra Ingmara Bergmana. Prozkoumávají režisérův dům postavený na samotě na ostrově Fårö v Baltském moři a reflektují jeho bohatou filmovou tvorbu i to, jak je jeho filmy zasáhly a umělecky inspirovaly. Většina z režisérů, kteří ve filmu vystupují, Bergmana ctí jako filmového velikána, nicméně někteří jsou i velmi kritičtí, díky čemuž dokument není jen adorujícím obrazem filmového dědictví Ingmara Bergmana, ale dodává portrétu na rovnováze. V dokumentu se také objevuje několik lokací známých z Bergmanových filmů.

Promítání dokumentu proběhne 6. června v kině Atlas ve 20.00 hodin. Po filmu bude následovat diskuze s Hynkem Pallasem, filmovým kritikem a novinářem českého původu. Jaký Bergmanův film utkvěl Pallasovi nejvíce v paměti a co ho přimělo pustit se do natáčení dokumentu? Jaký postoj zaujímají k Bergmanovi běžní Švédové? My se sice budeme ptát, ale ani vy se nebojte klást zvědavé otázky.

Diskuze proběhne v českém jazyce.

Filmový kritik, novinář a režisér Hynek Pallas se narodil v Praze. Jeho rodina v sedmdesátých letech emigrovala do Švédska. Pallas svoji kariéru kritika zahájil spoluprací s filmovým časopisem Ingmar. Podílel se rovněž na vzniku dokumentární série Bergmans video. Hynek Pallas patří k nejuznávanějším švédským novinářům a působí mimo jiné jako novinářská spojka mezi Českem a Švédskem. V roce 2016 mu ve Švédsku vyšla kniha Nepřizpůsobiví občané – historie pronásledování Romů v Čechách.

Akci, která je součástí projektu Bergman 100, připravil Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Atlas a produkční společností Cinestar.

Akce se koná za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a Švédské ambasády.

Zdroj

  • Fotografie Hynek Pallas: autor Sofie Sigrinn, zdroj Wikipedia
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *