Autovrakoviště Båstnäs, Värmland

Automobilový hřbitov Båstnäs nebo chcete-li šrotiště v kraji Värmland je známo po celém světě, a to hlavně mezi fotografy a automobilovými fanoušky, veteránisty.

Autovrakoviště na skandinávský způsob v osadě Båstnäs (foto Roman Kořistka)
Autovrakoviště na skandinávský způsob v osadě Båstnäs (foto Roman Kořistka)

 

Pokud se budete při svých skandinávských toulkách pohybovat po západním pobřeží Švédska, případně budete mířit do sousedního Norska nebo naopak, tak si zkuste udělat zajížďku do ráje fotografů a fanoušků veteránů. Byť ti by asi raději viděli zdejší skvosty pěkně naleštěné. Z českých fotografů, kteří se věnují fotografii technických památek, zde byl např. Vladimír Cettl.

Pokud by jste jeli po silnici E18 mezi švédským Karlstadem a norským hlavním městem Oslo, tak těsně před švédsko-norskými hranicemi leží městečko Töcksfors a přižlišně 15 km jižně od něj po prašné cestě je osada (jinak se snad ani švédským vesnicích říkat nedá) Båstnäs, kde mají bratři Ivanssonové autovrakoviště. Cedule oznamující, že jste na konci veřejné cesty (här slutar allmän väg) a vraky všude kolem, znamenají, že jste na místě.

Pokud najdete tuto ceduli a všude budou vraky aut, tak budete na 99,9 procent na správném místě ;) (foto Roman Kořistka)
Pokud najdete tuto ceduli a všude budou vraky aut, tak budete na 99,9 procent na správném místě 😉 (foto Roman Kořistka)

 

Na okolních loukách, lesních cestách, či přímo v lese odpočívá více než 1.000 kusů kdysi výstavních automobilů ze 40. tých, 50. tých a 60. tých let. Teď nad jejich osudem převzala moc samotná příroda. Mnoho vraků jde bez problémů identifikovat, tedy pokud se vyznáte v autech z jejich doby. Někde stojí auto skoro celé a člověk by si řekl, že po odstranění mechu a listí prostě otočí klíčkem a odjede. Někde má auto místo motoru břízu, někde leží jen „náhradní díly“. Prostě a jednoduše to je takový automobilový hřbitov. Ostatně Švédi samotní to, tak nazývají, bilkyrkogård (bil-auto, kyrka-kostel, gård-farma).

Na videu si můžete prohlédnout onu krásu a atmosféru zdejšího místa

 

Místo to je to opravdu důstojné, tedy pro odpočinek, věčný odpočinek. Všude lesy, jezera, louky, klid. Nezapomeňte ovšem, že i tak se jedná o soukromý majetek. Pokud se chcete jen projít nebo pořídit úchvatné fotorafie do svého alba z opravdu vyjímečného místa, tak můžete. Ani se nemusíte nikoho ptát. Pokud by jste ovšem zamýšleli a měli potřebu s věcimi nějak hýbat, či dokonce je brát, tak sem prosím ani nejezděte!

Provozní řád autovrakoviště

Buďte zdrávi, nacházíte se na soukromém pozemku. Je dovoleno se zde procházet a fotografovat. Když něco otevřete, zase to za sebou zavřete. Nic neodmontovávejte a neodnášejte, aby stejný zážitek mohli po Vás zažít i ostatní návštěvníci.

Varování: Po mnoha vloupáních v minulém roce jsem uvnitř objektů nastražil pasti a uvědomte si, prosím, že tady Vás nikdo neuslyší křičet!

K návštěvě rozhodně doporučuji konec léta nebo podzim, kdy zdejší už tak tajemné místo vyšperkují mlhy, mrholení a spadané barevné listí. Uprostřed letní lezeně to prostě není ono. Ale nenechte se odradit 😉

[wpgmza id=“58″]

 

Někde leží jenom "náhradní díly"... (foto Roman Kořistka)
Někde leží jenom „náhradní díly“… (foto Roman Kořistka)

 

...někde skoro celá auta. Jen jak vyjet a nepokácet u toho kus lesa :) (foto Roman Kořistka)
…někde skoro celá auta. Jen jak vyjet a nepokácet u toho kus lesa 🙂 (foto Roman Kořistka)

 

Tak by mě zajímalo zda to skládali na sebe nějakým jeřábem nebo to bylo tehdy ještě pojízdné? (foto Roman Kořistka)
Tak by mě zajímalo zda to skládali na sebe nějakým jeřábem nebo to bylo tehdy ještě pojízdné? (foto Roman Kořistka)

 

Kde jsou klíče? (foto Roman Kořistka)
Kde jsou klíče? (foto Roman Kořistka)

 

Kdo z vás to už rozjel na břízu? :) (foto Roman Kořistka)
Kdo z vás to už rozjel na břízu? 🙂 (foto Roman Kořistka)

 

Jenom stačí trošku přeleštit chromovaný nárazník a zadní světlo a můžeme vyjet! (foto Roman Kořistka)
Jenom stačí trošku přeleštit chromovaný nárazník a zadní světlo a můžeme vyjet! (foto Roman Kořistka)

 

Vypadá to jako nějaké monstrum, možná Transformers? (foto Roman Kořistka)
Vypadá to jako nějaké monstrum, možná Transformers? (foto Roman Kořistka)

 

Související články

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *