Autor

Vítejte na blogu Sverige.cz, který jsem založil v roce 2010. Jmenuji se Pavel a žil jsem ve Švédsku ve městě Sundsvall na východním pobřeží, v přesné polovině mezi severem a jihem země. 

Ve Švédsku jsem žil od roku 2011. V roce 2010 jsem potkal mou ženu Petru a přestěhoval jsem se za hlasem svého srdce a založil zde ve Švédsku rodinu. Pořídil jsem si vlastní děti, Čechy, neb má žena je původem z Česka, ale také jsem vyženil pár polovičních Švédů, protože její první muž byl Švéd.

Mezi mé záliby, tedy kromě rodiny a práce, patří fotografování, internet, cestování, ale hlavně příroda, hory, turistika a historie. Švédsko mi to všechno nabízelo více než plnými doušky. O to vše jsem se chtěl, a vlastně stále chci, s vámi podělit. Díky tomu, že jsem ve Švédsku žil, se mohu podělit i s běžnými životními situacemi, které jsem zde zažíval.

Pokud budete mít k webu nějaké dotazy, tak klidně piště na můj mail sverige.cz@gmail.com nebo připojte své dotazy pod jednotlivými články v komentářích. Vítaní jste také na sociálních sítích Facebook či Twitter.

Pavel | Skandinávský deník
sverige.cz@gmail.com

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

16 thoughts on “Autor

 • Profilový obrázek
  2017-08-28 (7:53)
  Permalink

  Dobrý den Pavle,

  máte můj velký obdiv a taky Vám trochu tiše závidím 🙂
  Švédsko je mou vysněnou zemí a snad se v budoucnu podaří a budeme se moci přestěhovat.
  Ono to mohlo dopadnout už tento rok v březnu, kdy jsem mohl v rámci firmy přejít na jinou lokalitu do Finspångu. Nicméně jsme se s manželkou rozhodli že nechceme ochudit prarodiče o první vnouče a zůstaneme ještě nějakou dobu v ČR. Pro firmu, pro kterou jsem dřívě dělal, tak jsem odtutd odešel a to z důvodů totální ignorace a nadřazeného chování. Je to bohužel jen o lidech a o ničem jiném to nikdy nebude. Teď jsem kompletně změnil obor, ale zase je to něco co mě i více baví a snad někdy v buoucnu to všechno klapne a stěhování do Švédska a práce tam budou jen sladké třešničky na celém tom dortu 🙂
  Příští rok se chystáme na 3týdenní dovolenou do Švédska a už se nesmírně těším. Já sám jsem tam byl již několikrát a jsem uhranut naprosto vším 🙂 Máme tam i známe, kteří tam již za totality emigrovali. Pro mou manželku bude Švédsko kompletní premiérou, ale už se taky těší 🙂 jen co jsem jí ukázal fotky, tak říkala, že to je nádhera.
  Oba jsme se začali učit už i Švédsky. Naštěstí mám na jazyky talent, takže při mé dosavadní znalosti angličtiny (úroveň B2 final) a němčiny (C1 final), to jde opravdu snáze a samotného mě to velice těší.
  Strašně si vážím i toho co děláte, že věnujete svůj čas i tomuto webu. Přibližuje mi to ty časy kdy jsem ve Švédsku byl. Naprostá fantazie a balzám na duši v dnešní uspěchané době 🙂
  Pokud by byla možnost, tak bych byl opravdu nesmírně rád, kdyby jste mi uměl poslat své kontaktní údaje, E-Mail postačí. Rád bych se poptal i na jiné věci 🙂

  Pavle moc Vám opravdu děkuji a užívejte dne 🙂
  Tack fär allt 🙂
  Trevlig dag
  Honza
  P.S.: snad jsem se neseknul 😉

  Reagovat
  • Sverige.cz
   2017-08-31 (12:26)
   Permalink

   Zdravím Honzo a omlouvám se opožděnou reakci, jak píšete, doba je hektická a u nás to snad ani nejde více.

   Jsem rád a moc mě těší, že se vám web líbí a že přináší nejen vzpomínky, ale snad i trošku te motivace do budoucna. Švédsko je opravdu nádherná země s obrovskými kontrasty. Budu se snažit, aby jsem toho mohl přinášet více a více.

   Kontaktovat mě můžete buď na mailu sverige.cz@gmail.com nebo pavel.stanco@gmail.com. Sleduji oba a oba jsou aktuální, takže je jedno kam napíšete. Popravdě, ale upřednostňuji ten sverige.cz@gmail.com více na věci právě spojené s webem.

   Budu se tedy těšit na dotazy.
   Zůstávám s pozdravem, Pavel

   Reagovat
  • Sverige.cz
   2017-08-31 (12:27)
   Permalink

   Jo a sekl jste se jen malinko 😉 Správně to je Tack för allt 😉

   Reagovat
 • Profilový obrázek
  2017-07-16 (8:19)
  Permalink

  Ahoj Pavle, jsi šťastný člověk, jezdím přes Sundsvall každý rok za synem autem do Oulu, kde hraje už 5 let hokej (https://www.facebook.com/kobla97?fref=ts) a tak jsem měl možnost pozorovat stavbu mostu, myslím,že loni nebo i předloni jsme po něm jeli. Loni jsme spali v tom hotelu Sondra Berget a tak jsem viděl i noční pohled z prosklené restaurace na město a most
  Momentálně ted oba moji kluci jsou na cestě do Oulu, chlapec tam chce mít auto a tak jedou Puntem 🙂
  Spali v Malmo a valí dál , 2. spaní mají poblíž Vás, ve Gnarpu, za Sundsvallem je most hoga kusten a tam je tedy příroda nádherná, kdyby kluci potřebovali pomoc, dej mi prosím kontakt

  Díky a měj se v Sunsvallu, je to nádherné město

  Reagovat
  • Sverige.cz
   2017-07-16 (16:15)
   Permalink

   Ahoj Milane, ze Södra Berget je opravdu krásný výhled na město a večer, když svítí, tak jakbysmet. Kluci, kdyby potřebovali, tak samozřejmě zavolat mohou. Pokud budu moct nějak pomoct, tak rád. Můj telefon je +46 703 007 903.

   Reagovat
 • Profilový obrázek
  2016-06-23 (6:55)
  Permalink

  Ahoj Pavle, proč jsem nenašla tvůj blog dříve? 🙂 Za tři týdny vyrážíme – já a tři chlapi (můj muž a 4letý a 7letý). Máme 3neděle na to projet Z Rostocku – přes Göteborg – Boguslan – Karlstadt až nad Siljan a mezi jezery zpět. Potřebuji vidět ještě Oland a Kalmar – před 15lety jsem tam byla a byla fascinovaná mostem, což chapu, že některé mosty od té doby přebily 🙂 Mám jeden dotaz a to jsou komáři a vůbec hmyz – nepamatuji se, že jsem léto ve Švédsku s komáry bojovala, ale teď mě všichni varují před tím, že ve švédsku buď finančně vykrvácím – nebo nás sežerou a otráví komáři. Jsou účinné repelenty, poradíš? jak to tedy je? Díky moc !!! škoda že nebydlíte na trase, ráda bych Tě i Tvou rodinu poznala

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2016-06-25 (6:54)
   Permalink

   Ahoj Hedo, moc se omlouvám, že reaguji až dnes, ale bylo to hektických pár dní, ostatně tak jako každý den tady ve Švédsku v naší rodině. Děti máme ve stejném věku, já navíc 8-letou slečnu a rotvajlera, takže si asi dovedeš představit o čem mluvím. Ovšem omluvou mi může být, že Ty jsi mě hledala tak dlouho 🙂
   Musím hned na úvod říct, že Ti docela závidím. Taky bych chtěl na 3 týdny vypadnout a projet pořádný kus země, ve které žiju. Navíc ta část, kterou jste si vybrali je fakt krásná a léto si tam určitě užijete na 100 procent.
   Komáři a Švédsko, resp. celá Skandinávie je asi docela diskutované téma. Je to prosté. Na severu, kde jsou mokřady a lesy je komárů tolik, že se někdy bez síťky na hlavě neobejdeš, ale zase to není tak žhavé. Vždyť tam žijí milióny lidí a další statisíce jich každoročně vyráží na dovolené do hor a tamních fantastických národních parků. I já jsem jeden z nich. Letos vyrážím do národního parku Sarek. Tím chci říct, že na jihu jich tolik rozhodně není. Já bydlím v přesné polovině Švédska a loni jsem zabil dva komáry co měli chuť na mou slivovicí nasáklou krev 🙂 Nepřežili.
   Co se tedy týče komárů, tak tady platí asi stejné pravidlo jako jinde ve světě. Nekupuj si repelenty doma, ale až na místě, tedy místní, které jsou odzkoušené. Koupíš je kdekoliv v obchodech, někde na benzínkách i v lékárnách. Hledej výrobky s nápisem MYGGA, to je komár.
   Přeji hodně krásných zážitků a hlavně dobré počasí! Pokud byses chtěla potom se čtenáři podělit o své zážitky z cesty, tak mi stačí napsat na mail pavel.stanco@gmail.com. Už sto čtenářů se poděli a určitě i Ty jsi nějaký ten čtenářský článek četla 😉
   Trevig resa och sommar! Pavel

   Reagovat
 • Profilový obrázek
  2016-05-27 (12:57)
  Permalink

  Ahoj Pavle, za pár týdnů vyrazím s rodinou autem na sever Norska (Tromso) a zdá se mi zajímavá trasa přes Švédsko. Máš prosím nějaká doporučení, kudy nejlépe jet, zda využít lodní dopravu nebo jet po souši, na co nezapomenout, na co se připravit a jak případně a kde vybrat levnější ubytování, kde hlavu přes noc cestou složit? Děkuju

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2016-06-05 (20:08)
   Permalink

   Ahoj Mirku, tímto směrem je zajímavé všechno a všude. Řekl bych čím severněji, tím lépe. Tedy hlavně norské pobřeží. Co se týče Švédska, tak se nabízí východní pobřeží, ale určitě nemusí být od věci trasa Göteborg – Mora – Östersund – Jokkmokk – Gällivare – Kiruna – Abisko – Narvik. Na ubytování buď kempy nebo vandrarhem, což jsou levné ubytovny.

   Reagovat
 • Profilový obrázek
  2015-07-23 (12:34)
  Permalink

  Milý Pavle,
  ještě nikdy jsem nepsala nikomu komentář na jeho blogu. Teď mi to ale nedá. Za dva dny odjíždíme do Švédska s manželem na dovolenou. Mrzí mě, že jsem na tento blog nenarazila dříve – teď už to fakt nestíhám – balit a číst!!! Skandinávii milujeme od roku 1994, kdy jsme poprvé zavítali do Norska. Od té doby naše dovolené většinou končí tam. Máme tam místa, na kterých jsme už byli častěji, než na Pradědu (a to ho máme rovnou nad barákem :-)). Jezdíme jen autem s malým áčkem, které pamatuje ještě náš maturitní věk. Švédsko jsme vždy jen tak nespravedlivě minuli. Letos změna – vybaveni obytným vozem jsme se rozhodli Švédsko neminout a užít si ho. Proto moc děkuji za tipy, pokusím se do odjezdu zvládnout co nejvíce článků.
  Ještě jednou díky, co nestihnu teď, přečtu po dovolené, přilepuji si blog do oblíbených. Chyby neřeš – taky občas sleduji psaný projev druhých (učitelky už to tak mají), ale tady je cítit láska a každému holt nebylo dáno poprat se se vším, co čeština přináší. Možná ten, kdo umí správně česky, by zase nikdy neměl ty koule usadit se ve světě. My jsme tu odvahu nikdy nenašli! Držím pěsti, přeji štěstí do života a stávám se věrným čtenářem.
  Zdenka

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2015-07-24 (17:10)
   Permalink

   Ahoj Zdenko, moc děkuji za návštěvu a za víc než jen příjemný komentář! Dokonce mi lehce zvlhly oči, když jsem začal číst Tvůj komentář. Fakt, nekecám.
   Jsem moc rád, že mohu být, resp. můj web příjemným společníkem u vás doma a připomínat vám, co máte tak rádi. Mohu snad jen slíbit, že se budu snažit, aby byl web ještě více a více zajímavý a plných informací o této obrovské zemi.
   Samozřejmě jsem také rád, že nás letos už s manželem nemineš 🙂 Je tady toho tolik k vidění. Už se těším až budu mít děti trošku odrostlejší a budu moct s nimi vyrážet do hor nebo snad dokonce někdy i sám, bez strachu, že se s nimi doma moje žena zblázní 🙂 🙂
   Snad Tě nezklamu 😉 (teda až na ty hrubky a překlepy…)

   Reagovat
   • Profilový obrázek
    2015-07-24 (21:42)
    Permalink

    Nezklameš, nehodnotím lidi podle hrubek (to bych nemohla ctít vlastní rodiče :-), kterým celý život opravuju písemný projev :-), nebo své inženýrské kamarády, kteří programují jako bozi, ale píšou jako koni… a v neposlední řadě vidím u školních dětí, že někde to prostě nejde.) Navíc vůbec nemám pocit, že by to bylo tak kritické, aby stálo za to to rozebírat!
    Máme sbaleno, auto nažhavené, nádrže plné a ráno směr sever. Tradičně přespíme v Německu, nakoupíme tam jídlo a asi ještě jednu noc pobudeme v Dánsku. A pak už tradá… Něco jsem si zkopírovala a vytiskla, takže jakousi inspiraci od Tebe máme s sebou. Jinak za ty roky už máme pár knih, ale hlavně – dovolené na severu řešíme intuitivně. Často se stává, že čím zapadlejší cestička, tím lepší cíl. To už jsme si několikrát ověřili – mimo turisticky doporučované trasy je mnohdy lépe!
    Moc se těším, ještě jednou díky za tipy (i Veronice za její články) a pěkné léto všem! Z.

    Reagovat
 • Profilový obrázek
  2015-06-22 (23:04)
  Permalink

  Precitala som skoro vsetko…..je sice hlboka noc ale whooo cares…. mam hlavu plnu svedska. plno otazok a odpovede nikde…no su ludia ako ty ktori dokazu zaujat tak….ze neviem co je pravopis ale zacinam chapat svedsko!!!pis-pis-pis. si super. rada by som vedela ako si na tom so svedstinou ako sa odhadujes.My sme zili v spanielsku a po 5 rokoch sme sa stahovali do nemecka , sme tu 6 rokov. odchadzala som do sveta len s aj. teraz rozpravam oba jazyky lepsie ako OK aj ked skolopovinni chalani mi musia hlavne gramaticky pomahat…hlavne pri oficialnych prejavoch-hovorovo nie. ako je to s tvojou svedstinou. ako sa aklimatizujes na prirodne podmienky…. vela tmy a zima? Zelam tvojej rodine a hlavne manzelke vela zdravia a tebe trpezlivosti nech ti uz aj dovca vyjde a hlavne pis!!!!
  s pozdravom JUSI

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2015-06-23 (18:29)
   Permalink

   Ahoj Jusi! Teda, takova pochvala…? No to kraaaaaaasne cte! Jsem moc rad, ze se to nekomu libi, ale neni to jen ma zasluha. Mam tady hodne clanku at lidi, kteri Svedsko navstivili nebo zde dokonce studiji, ci ziji. Propadne jsou jeho nadseni fanousci. Takze si nechci slizavat smetanu sam.
   Za me osobne, ale asi musim odpovedet na Tve dotazy.

   Svedstina: Kdyz jsem do Svedska odjizdel za mou zenou, tak jsem neumel ani slovo. Dnes jsem nastesti o kousek dale, ale popravde nic moc… Jeste mam toho hooodne pred sebou 🙂

   Prirodni podminky: Zima mi nevadi, horko nemam rad, takze svedske jaro, leto a podzim je pro me raj na zemi 🙂 No a kratke dny nebo naopak kratke noci mi zadny problem nedelaji. Myslim, ze tohle zvladam v pohode 🙂

   Jeste jednou moc dekuji za navstevu a snad Ti budu moci zprijemnovat nocni cteni i nadale.
   Nezapomen, ale ze spanek je dulezity 😉 Mej se krasne!

   Reagovat
 • Profilový obrázek
  2015-05-15 (11:35)
  Permalink

  Ahoj,
  v prvé řadě moc děkuji za pěkný web plný zajímavých informací. Díky němu mohu i za bílého dne snít o návštěvě krásné severské země. Co ti ovšem chci doporučit, je jazyková korekce. Chápu, že již ve Švédsku žiješ nějakou dobu a český pravopis ti začíná unikat, ale je škoda, že jinak kvalitní a poutavý obsah sráží množství pravopisných a stylistických chyb. Neber to prosím, jako osobní útok, ale spíše jako přátelské doporučení.

  S pozdravem
  Jaku – Vrchlabí, ČR

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2015-05-15 (12:59)
   Permalink

   Děkuji za poznámku, kterou samozřejmě neberu jako útok 😉 Jsem si vědom svého nedostatku, který se se mnou táhne již od školních lavic. Pětka z písemnky byla vždy jasnou volbou 🙂 Web ovšem dělám jako hobby a z nadšení a nemám z něj ani korunu, tudíž si nemohu dovolit platit jazykového korektora. Měl jsem (možná mám) dvě kamarádky, které se mi nabídly, že to budou dělat zadarmo, ale jejich rodinné a pracovní vytížení jim to v podstatě časem znemožnily…
   Budu se tedy snažit vše po sobě vícekrát číst, ovšem co oko nevidí, to…. Poprosím tedy o schovívavost 😉

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *