Atomový kryt

Během 50. let prošel Stockholm drastickou estetickou proměnou. Řada budov byla zbourána, mnohé budovy se objevili tam, kde předtím nebyly, Stockholm se rozrůstal nejen do výše, ale i do podzemí. Důvodem byl nejen nedostatek parkovacích míst spojený s rozvojem automobilové dopravy, ale taky strach z nukleární války a potřeba schovat někam civilní obyvatelstvo největšího švédského města. Proto se ve stockholmském podzemí skrývá mnoho tajemství.

sverige-svedsko-pruvodce-stockholmem-vattugaraget-02Jedním z nich je právě ukryt Klara rozkládající se ve čtvrti Norrmalm (nebo spíše pod čtvrtí?). Údaje o něm se značně liší, některé uvádějí, že Klara ukrýt by měl dokázat pojmout 8.000 lidí hledající ochranu před jaderným nebezpečím, některé zmiňují dokonce impozantní číslo 15.000.

Prostory úkrytu Klara slouží částečně jako parkoviště, některé vrchní části jsou používány například Kulturním domem na Sergels torg. Jeho stavba stála několik miliard a byla dokončena v 60. letech. Úkryt má mít kolem 8 pater a dostat se do něj by mělo být možné z různých míst tajnými vchody, vstupy, které vypadají jako vjezd do garáže, schodišti, které nikam nevedou a končí u zavřených dveří.

Jak je ale úkryt velký a do jaké míry se rozkládá pod Stockholmským centrem, je dnes těžké určit. Jisté je, že kráčíte- li centrálním Stockholmem, nevíte, co všechno se skrývá pod vámi.

Nepoužívaná část úkytu
Nepoužívaná část úkytu
Na zdech stále vysí informační plakáty ze 60 let
Na zdech stále vysí informační plakáty ze 60 let
Opravdu se nacházíme v centru Stockholmu jenomže v podzemí
Opravdu se nacházíme v centru Stockholmu jenomže v podzemí

Všechny fotografie a nákresy převzaty z webu Kalla krigets historie med Hans Jakobsson

instagram-pruvodce-stockholmem-stockholmbyvicky

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *