Astrid Lindgrens Värld

Astrid Lindgrens Värld (česky Svět Astrid Lindgren), je místo, kterému by jste se určitě neměli při svých toulkách Švédskem vyhnout.

Astrid Lindgrens Värld (zdroj www.alv.cz, licence CC BY 3.0)
Astrid Lindgrens Värld (zdroj www.alv.cz, licenzce CC BY 3.0)

 

Máte děti nebo jste si sami vzpomínáte z dětství na příběhy Pippi dlouhé punčochy nebo dobře myšlenou, ale špatně provedenou pomoc Emila? Takto bychom mohli pokračovat přes děti z Bullerbynu, Karlssona na střeše až třeba po Ronju dceru loupežníka. Proč to tu, ale vyjmenovávat. Není přeci nic příjemnějšího než navštívit zábavní park Astrid Lindgrens Värld v rodném městě Astrid Lindgren Vimmerby, v kraji Småland.

Video Astrid Lindgrens Värld

(zdroj www.alv.cz, licenzce CC BY 3.0)

Park byl založený v roce 1981 a má nejen pobavit děti, ale hlavně v nich chce vzbudit zájem o knihy a literaturu jako takovou. Každoročně jej navštíví kolem půl miliónu lidí, tak to už o něčem vypovídá, co myslíte?

Vítejte v Astrid Lindgrens Värld (foto Jiří Novák)
Vítejte v Astrid Lindgrens Värld (foto Jiří Novák)

 

To, že jste ve světě pohádek určitě poznáte... Takovou knihu doma určitě nemáte,co...? (foto Jiří Novák)
To, že jste ve světě pohádek určitě poznáte… Takovou knihu doma určitě nemáte,co…? (foto Jiří Novák)

 

Jaké postavy můžete v parku třeba potkat?

Pippi Långstrump | Pippi dlouhá punčocha

Kdo by neznal Pippi dlouhou punčochu, že? Žlutý dům, který se jmenuje Villa Villekullla a kde Pippi žije je postaven přesně podle ilustrací v prvních vydáních knihy. Najdete tu Pippi se svým přítelem, opicí Nilsonen, její kamarády. S trochou štěstí narazíte třeba na dva zloduchy, kteří se snaží ukrást její truhlu se zlaťáky od jejího otce piráta. V tomto domě, ze meze fantazii nekladou.

Pokud objevíte dům, který se jmenu Villa Villekulla, jste asi u nejslavnějšího švédského domu :-) (zdroj www.alv.cz, licence CC BY 3.0)
Pokud objevíte dům, který se jmenu Villa Villekulla, jste asi u nejslavnějšího švédského domu 🙂 (foto Jiří Novák)

 

Emil i Lönneberga | Emil z Lonnebergy

Emil, jenom si to jméno představím a už mi v hlavě hučí Emiiiiiiiiiiiiiil……. Copak zase provedl? Kolik vyřezaných figurek už udělal? Přiznejte se, kolik z vás bylo stejných nebo něco podobného zažíváte doma se svými dětmi?

Emil stále v pohybu. Vítejte v Astrid Lindgrens Värld (zdroj www.alv.cz, licence CC BY 3.0)
Emil stále v pohybu. Vítejte v Astrid Lindgrens Värld (zdroj www.alv.cz, licence CC BY 3.0)

 

Karlsson på taket | Karkulín ze střechy

Taky by jste chtěli takovou vrtulku? Určitě jste všichni jako malí ve svých snech lítali. Já tedy osobně pořádně.

Madicken | Madicken

Madicken je malá holčička, která byla vytvořena Astrid Lindgren podle skutečné osoby. Ona holčička se jmenovala Margareta Engström a bydlela v Junibacken. Madicken vám ukáže jak taková typická vesnička nebo spíše usedlost vypadala mezi světovými válkami. Vlastně tak podobně vypadá mnoho usedlostí dosud.

Ronja Rövardotter | Ronja dcera loupežníka

Pročpak, pročpak, pročpak to děláš potvůrko podivná… Znáte to? No jasně, že jo. Já si pamatuji, že jsem tento film viděl asi před 30ti lety na Černé louce v Ostravě. Vlastně úplně náhodou a bohužel ne celý. Byli jsme tam s rodiči na nějaké výstavě nebo něčem podobném a já objevil, že za plachtou je taková malá místnost a v ní sedělo několik dětí a koukalo na tento film. Zamiloval jsem se 🙂

Znáte ten hrad? Ten je přece Matisův. Ano, tohle je domoc Ronji dcery loupežníka v Astrid Lindgrens Värld (zdroj www.alv.cz, licence CC BY 3.0)
Znáte ten hrad? Ten je přece Matisův. Ano, tohle je domoc Ronji dcery loupežníka v Astrid Lindgrens Värld (zdroj www.alv.cz, licence CC BY 3.0)

 

Rasmus på luffen | Rasmus na cestách

Rasmus je typický kluk, která ale bohužel žije v dětském domově a stejně jako všechny ostatní děti sní o vlastní rodině a domově. Stále se mu nedaří nějaké rodiče najít a tak se rozhodne z domova utéct. Potká ovšem tuláka Oskara, který mu vlastní rodiče v podstatě dokonale nahradí. Zažívá s ním jedno dobrodružství za druhým. Chcete taky?

Děti budou jako opařené, jen bohužel asi nebudou rozumět švédsky, ale dětská fantazie přeci nezná mezí a v Astrid Lindgrens Värld na 100 procent. (zdroj www.alv.cz, licence CC BY 3.0)
Děti budou jako opařené, jen bohužel asi nebudou rozumět švédsky, ale dětská fantazie přeci nezná mezí a v Astrid Lindgrens Värld na 100 procent. (zdroj www.alv.cz, licence CC BY 3.0)

 

Na jaká místa se můžete těšit?

V zábavním parku můžete navštívit místa, která jsou díky Atrid Lindgren slavná nejen ve Švédsku. Co třeba takový Bullerbyn plný dětí, Junibacken s malou Madicken nebo statek Bråkmakargatan, kde žije Lotta. Navíc je zde postaveno několik scén, kde v průběhu dne probíhá spousta představení. Najdete tady i jeden rozpůlený hrad. Víte komu patří…?

Mětečko jako z pohádky v Astrid Lindgrens Värld (foto Jiří Novák)
Mětečko jako z pohádky v Astrid Lindgrens Värld (foto Jiří Novák)

 

Vaše děti se tu určitě zblázní ;-) (foto Jiří Novák)
Vaše děti se tu určitě zblázní 😉 (foto Jiří Novák)

 

Informace pro návštěvníky

Astrid Lindgrens Värld je v provozu od května do srpna a o víkendech od září do listopadu. Vzhledem k tomu, že švédský systém provozu parků, muzeí či zoologických zahrad a parků je specifický, tak před plánovanou návštěvou raději navštivte webové stránky Astrid Lindgrens Värld, kde najdete aktuální informace (nebojte i v angličtině).

[wpgmza id=“16″]

 

Související články

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *