Åsens såg, stará pila v Lidenu

V neděli bylo celkem krásně a dcera Uma mě přesvědčila, že potřebuje vzduch. A tak jsme ještě v doprovodu dvouletého syna Lucase vyrazili na obhlídku staré pily u městečka Liden. Nachází se u osady, vesničky, vlastně ani nevím, jak pojmenovat pár domků roztroušených tak, že z jednoho na druhý nevidíte, to je Åsens såg.

Åsens såg je vodou poháněná pila z roku 1905 včetně všech strojů a okolí beze změny. Pila byla zrekonstruována do původního stavu a vše je dosud plně funkční.

Pilu nemůžete minout, protože i když je to drobnůstka, tak i malé věci, které mají historickou nebo kulturní hodnotu, jsou ve Švédsku dobře a poctivě značeny.

I když zde pravděpodobně žádné prohlídky neprobíhají, tak jak parkoviště, tak přístupové cesty jsou pravidelně sekány a udržovány. Což je ovšem typické pro většinu historických a kulturních památek ve Švédsku.

Staré průmyslové objekty se většinou žádným nátěrem v chudých lokalitách nijak nenatíraly, a tak je většina jen v přírodní barvě dřeva a obarvena stářím…

Staré mlýnské kolo, jsem si hned pomyslel, ale co by dělalo u pily? Nedokážu teda blíže specifikovat, fakt nevím.

Potrubí, které mě opravdu velmi zaujalo a hlavně mě překvapuje, že bez jakékoliv ochrany by mělo být funkční i dnes.

Co se asi vozilo po těchto kolejích? Že by dřevo?

Na objektu je vidět, že roky zastavit opravdu nejde…

Ve Švédsku nejsou sponzoři evidentně nároční…

No a co se vozilo z pily po těchto kolejích, které jsou nahoře, to fakt nevím. Po pár metrech totiž končí…

Druhá strana hlavního objektu Åsens såg.

Na toto přemostění jsem na rozdíl od svých dětí odvahu vstoupit neměl, ale přeci je nenechám, aby se mi utopily… Doufám, že toto nebude číst maminka…

Kde nic není, tam se i mech a stromeček uchytí…

Asi nejvíce mě fascinuje staré dřevěné potrubí a přemýšlím, kolik vody se dostalo na své místo a kolik tímto potrubím mohlo vytéct. Předpokládám, že většina určitě našla své místo.

Nakoukli jsme samozřejmě na chvíli i do lesa, protože musím ty moje pacholky trénovat chodit v terénu a trošku poznávat les, ale komárů bylo fakt nějak moc, takže jsme brzy zaveleli k ústupu a šli si namazat štípance nějakým tím komářím sajrajtem.

Neodolal jsem a udělal jsem i nějaké detaily. Ten hrníček k tomu úplně vybízel. Zda-li je ovšem pila funkční, tak z tohoto hrníčku bych se asi nenapil.

A ještě konvička. Určitě na mléko, to se ve Švédsku pije po hektolitrech… Vím, o čem mluvím. Kupovat cca 10 litrů týdně… Ke všemu mléko, Bože… jak já bych to rád někdy vyměnil za pivo…

Ještě jsem cvakl, jak se začíná strom okupovat severským mechem. Za pár let z něj bude jen suchý svědek minulosti.

No a to bych nebyl já, abych si ještě na rozloučenou nevyjel s dětmi na kopeček Vättaberget, který byl cestou a nepodíval se na moji milovanou řeku Indalsälven, která mi teče pod okny.

Slovníček

  • berg – hora / berget – pokud mluvíme o konkrétní hoře
  • monument – památka
  • sågverk – pila
  • vatten – voda
  • älv – řeka / älven – pokud mluvíme o konkrétní řece

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *