Åre

Åre je obec v kraji Jämtland na západě Švédska. Leží shrua 100 km západně od dalšího turisticky významného města Östersund. V obci Åre žije asi tisíc stálých obyvatel.

Nedaleko obce se nachází stejnojmenné lyžařské středisko, které je hlavním švédským střediskem alpského lyžování. Založeno bylo v roce 1909. Nejvyšším vrcholem okolních kopců je hora Åreskutan, která se tyčí do nadmořské výšky 1420 m n. m.

Skiareál je významný především svými sjezdovkami pro alpské sjezdaře. Některé sjezdovky jsou nejdelší a nestrmější v celém Švédsku. Středisko disponuje více než 100 sjezdovkami a je zde k dispozici přes 40 lyžařských vleků. Mimo jiné zde najdete také sáňkařskou dráhu Bergbanan. V roce 2009 zařadil magazín Condé Nast Traveller středisko k nejlepším lyžařským střediskům na světě.

V okolí horského střediska Åre se můžete věnovat nejen sjezdovému lyčování či běžkám, ale také safari na skútrech, jezdit na psích spřeženích, lozit v ledu či amatérsky jeskyňařit, ale také vyloženě letním sportům jako jsou horská kola nebo zdolávání peřejí zdejších horských řek nebo se jen procházet jako turista po zdejších nekonečných kopcích.

Což si takhle zajezdit na bruslích po zdejším obrovském jezeře. Pátém největším jezeře ve Švédsku Storsjön.

Co nabízí nejbližší okolí

20 km západně od Åre se nachází největší švédský vodopád Tännforsen, vysoké 37 metrů, které patří mezi nejpůsobivější.

Na ostrově na jezeře Häggsjön najdete sámský kemp, kde si budete moci vyzkoušet lovit zvěr (soby) do lasa nebo budete mít možnost okusit sobí srdce, které je jednou z největších delikates.

V okolí města Åre se před několika staletími těžila měď a dosud se zde z této doby zachovaly v krajině různé stavby (Fröå Gruva, Huså Bruk).

Zajímavost

Mimo jiné, věděli jste, že z pochází největší a asi i nejslavnější značka sportovního oblečení ve Skandinávii? Říká vám něco oblečení Peak Performance?

Odkazy

Zdroj

  • Wikipedia
  • Společník cestovatele – Švédsko, Euromedia Group, k. s. – Ikar
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *