Anundshög

To jsme takhle v září s kamarádkou v Uppsale přemýšlely, kam si zajedeme na výlet. Já jako fanynka Game of Thrones jsem přirozeně prosazovala návštěvu Västeråsu, a to navzdory vědomí smrtelného nebezpečí, které by na nás po vstupu do Západozemí čekalo. Kamarádka však namítala, že ve Västeråsu chcípl pes. Tak jsme zasedly k mapám a po chvíli objevily nečekaně zajímavý koutek těsně před Västeråsem, 70 km od Uppsaly. Ráno jsme vyrobily ceduli, stouply si k silnici a šly na to.

Počasí nám na stopování úplně nevyšlo, prakticky celou cestu byla zima a poprchávalo. Anundshög leží sice hned u silnice, ta silnice však rozhodně není nijak hlavní, je to spíš taková polňačka mezi dvěma osadami. Měly jsme však z pekla štěstí, jeden pán nás totiž ochotně zavezl přímo k mohyle, byť netušil, kde to je, co to je a proč tam proboha chceme. Zároveň se v té chvíli rozestoupily mraky a zasvitlo slunce.

Anungdshög je nejvyšší pohřební mohyla ve Švédsku. Navíc je obklopená spoustou menhirů. Nebyla jsem u Stonehenge, ale takhle nějak si to tam představuju, až na to, že tady kromě nás dvou nikdo jiný nebyl, mohly jsme se mezi kameny volně procházet, opalovat se na mohyle a fotit se u obřího runového kamene. Okolo prochází i turistická stezka, ale nepodařilo se nám zjistit, odkud a kam vede.

Toto místo bylo posvátné už ve středověku, pořádaly se tu totiž tzv. tingy (setkání svobodných mužů, kde se rokovalo o nejnovějším vývoji v kraji, soudili se zločinci atd.). Záznamy o něm pocházejí především ze zápisků kněží. Na jediném runovém kameni zde (nazývá se Runinskrift Vs 13) je nápis: Folkvid vztyčil všechny tyto kameny na památku svého syna Hedena, Anundova bratra. Runy vytesal Vred. Je to úžasný pocit, kráčíte po místě, kde se odehrávaly důležité věci, a byť v dálce slyšíte dopravní ruch, nemůžete se ubránit představám starých válečníků, jak sedí v kruhu kamenů a rokují pod záštitou dávno zemřelých králů. Kdo je ve velké mohyle pohřben, se neví, byť existuje mnoho teorií; v okolí jsou další, menší mohyly ze starší doby bronzové a doby vikinské.

Bydlíte-li v okruhu 100 km od Västeråsu, jako půldenní výlet se Anundshög rozhodně vyplatí. Vezměte si s sebou svačinu a dejte si u menhirů fíku. Můžete nabídnout i obětinu duchům, aby vám na oplátku poslali tak hezké počasí, jako dopřáli nám, a mohli jste si úžasnou atmosféru tohoto místa naplno vychutnat.

Zdroj

Autor článku Lucie Podhorná

lucie.podhornaLucka vystudovala v Brně švédštinu a Švédsko má procestované z jihu až na úplný sever. Cestuje ráda jen s kamarády, bahotem, foťákem a na stopa, protože tak člověk svou vysněnou destinaci pozná daleko lépe, než za okny hotelu. Živí se překladem, tlumočením a výukou švédštiny a angličtiny.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *