Andrea Hejlskov: Náš velký útěk

Život v divočině, mimo civilizaci, tak schválně, kdo by o něčem takovém alespoň na chvilku nesnil. Když ne přímo žít, tak určitě alespoň na nějakou dobu vyzkoušet. Bydlet a starat se o sebe mimo civilizaci, v lese, v lese ve Švédsku.

Kniha Náš velký útěk je dokumentární příběh jedné obyčejné dánské rodiny, šestičlenné rodiny, který z blogu přetvořila Andrea Hejlskov.

Oficiální anotace knihy říká…

Andrea má čtyři děti a ona i její muž jsou stále méně spokojeni se způsobem života, který jim nabízí civilizovaná společnost s přesně stanovenými pravidly. Připadá jim, že jejich existence se skládá jen z vydělávání peněz, za něž pořizují množství věcí, které vlastně tak úplně nepotřebují a které mnohdy vznikají za nepřijatelných podmínek. Jejich rodina je v zajetí nových médií a děti komunikují mnohem více se svými tablety než spolu nebo s rodiči. Ti se proto rozhodnou k radikálnímu kroku: opustit civilizaci, nastěhovat se na rok do opuštěného domku hluboko ve švédských lesích a zkusit tam žít autentickým životem, pomocí vlastních sil a v těsném kontaktu s přírodou. Kniha podle skutečných událostí je založena na autorčině deníku z tohoto období a strhujícím způsobem popisuje, jak rodina znovu objevuje svou vnitřní sílu a soudržnost, ale i konflikty, které civilizace potlačuje, ale mimo ni vyvstanou v plné síle.
Andrea Hejlskov je dánská psycholožka, vyučovala psychologii na univerzitě, pracovala jako dětská psycholožka, ale pak se s manželem rozhodli k radikálnímu kroku popsanému v knize. Své zkušenosti vylíčila v blogu, který později vyšel knižně.

A co říkám já…?

Život ve městě dneska není žádný med. Honění se za dobrou prací, kvalitními školami, dobrými kroužky, bydlením, pohodlným životem. Řekl bych stres, stres, stres… Na druhou stranu život v nějakém domku v lesích, mimo hlavní civilizační proud. Pro mě co nenávidí dav, nakupování a miluje klid, hory, les a vodu značka ideál.

Nejde o to útéct. Musí jít o způsob života, který chce člověk žít. Ne prožívat, ale žít. Osobně bych řekl, že Andrea se svou rodinou podnikli tuto dobrodružnou cestu do švédské divočiny docela nepřipraveni a tak trošku naivně. Některé problémy prostě nechali téct s tím, že se to nějak vyřeší. Je to pochopitelně pohled na život, který někomu vyhovuje, ovšem o rodiny se čtyřmi dětmi to asi nejlepší postup. Na druhou stranu Andrea se svou rodinou zase až tak mimo civilizaci nebyla, vždyť to měli hodinku jízdy autem do nejbližšího supermarketu.

Já tedy říkám, je to šílené rozhodnutí, ale asi bych do něj šel a vám tímto knížku určitě doporučuji. Třeba zjistíte, že máte podobné sny a tak zde určitě najdete spoustu inspirace a třeba i chyby, kterých byste se mohli vyvarovat.

Základní informace o knize

  • Název Náš velký útěk
  • Autor Andrea Hejlskov
  • Vydalo nakladatelství Portál, s. r. o.
  • 296 stran, první vydání, Praha 2018

Odkazy

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *